Tuzemská ekonomika se ochlazuje

Analýza
Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu prohlubuje svůj pokles, průzkum PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) podporuje očekávání ochlazení české ekonomiky jako celku. Indikátor PMI, mapující podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v červenci prohloubil svůj pokles pod kritickou úroveň padesáti bodů, jež je v metodice tohoto průzkumu hranicí mezi růstem a poklesem aktivity.
Vedle ochlazování v průmyslu lze čekat podobný vývoj i v dalších sektorech ekonomiky, tedy v maloobchodu, ve službách a postupně také ve stavebnictví. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na úrovni 46,8 je indikátor PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl nejníže od června 2020 a pod hranicí 50 bodů je druhý měsíc v řadě. Ochlazení aktivity ve zpracovatelském průmyslu je patrné také v eurozóně a Polsku. Výsledky červencového PMI průzkumu podporují scénář slabšího výkonu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním druhém pololetí v zásadě napříč Evropou.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v červenci klesl z úrovně 49,0 na 46,8. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 47,5. Před letošním červnem a červencem byl indikátor PMI pod padesátibodovou hranicí naposledy v srpnu 2020, kdy se tuzemská ekonomika zvedala z první vlny pandemie koronaviru.

PSALI JSME:
PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou

Dle PMI průzkumu se v červenci v tuzemském zpracovatelském prohloubil pokles výroby a nových objednávek. Na výrobě ve zpracovatelském průmyslu se nepříznivě podepisují slabší objednávky v důsledku rostoucí inflace a jejího nepříznivého dopadu na kupní sílu zákazníků. Očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců jsou dle průzkumu PMI druhá nejslabší za posledních 26 měsíců.

Vše se nepříznivě podepisuje také na zaměstnanosti, jež v sektoru zpracovatelského průmyslu klesla letos v červenci nejprudčeji od srpna 2020. Za zmínku zároveň stojí vývoj cen ve zpracovatelském průmyslu: Jak na straně nákladů, tak cen prodejních. Ačkoliv z dlouhodobého pohledu je růst cen i nadále výrazný, tak tempo růstu nákladů bylo v červenci nejpomalejší od ledna 2021 a tempo růstu prodejních cen bylo nejslabší od května 2021.

PSALI JSME:
Na středoevropský zpracovatelský průmysl dopadá ochlazení

Pokud bude ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu pokračovat, což se pro nejbližší měsíce zdá být pravděpodobné, tak by se měly dále zmírňovat také cenové tlaky. Zpomalení růstu či přímo pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu začínají být patrné u většiny evropských ekonomik. Slabost je vnímána na straně nových zakázek a tento faktor bude nepříznivě působit na výrobu a celkové klima ve zpracovatelském sektoru i v dalších měsících.

Vedle ochlazování v průmyslu lze čekat podobný vývoj i v dalších sektorech ekonomiky, tedy v maloobchodu, ve službách a postupně také ve stavebnictví s tím, jak na zákazníky a jejich reálné příjmy nepříznivě dopadá vysoká inflace. Po solidním prvním pololetí lze pro druhou polovinu letošního ve většině evropských zemí čekat slabší čísla o výkonu HDP a situace z pohledu tempa ekonomického růstu nebude příznivá zřejmě ani na počátku roku 2023.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace drtí firmy na obou stranách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.