bool(false)

Z amerických burz mizí akcie

Akcie amerických firem by se daly přirovnat ke kategorii zranitelných zvířecích druhů (nikoliv však k ohroženým druhům). Počet firem na burzách v USA klesl na nejmenší počet za 32 let.

Budova burzy v New Yorku. Foto: Pixabay

V současné době se na nich obchoduje celkem 3267 akciových emisí. Jde o nejnižší počet kmenových akcií obchodovaných na burzách v USA od roku 1984. Akciový trh doslova mizí před očima. Co za tím stojí?

Nedostatek IPO (Initial Public Offering, zkratka pro první veřejnou nabídku akcií – pozn. red.), rozmach neveřejného financování společností, fúze a akvizice, zpětné odkupy akcií ze strany firem.

Navíc se při takzvané technologické bublině na burzu dostávaly firmy, které neměly žádné zisky ani tržby, což samozřejmě během krize vyplavalo na povrch. Kvůli těmto skandálům se pak v USA zpřísnily pravidla pro vstup na burzu, což je nyní pro začínající firmy nevyhovující.

Díky kvantitativnímu uvolňování Fedu, americké centrální banky, se v současnosti odehrávají největší dluhové akvizice v historii. Pokud nebude dostatek IPO a společnosti budou nadále udržovat tempo zpětných odkupů, tak budeme i v nejbližších letech sledovat výrazné snižování počtu emisí na amerických akciových burzách.

Autorka je analytikem ve společnosti Finlord
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Levné byty došly již i v Brně

Za první čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo jen 88 nových bytů, zájem byl především o dispozici 1+kk. Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru