
Roli sehrál i menší deficit bilance s ropou a zemním plynem, a to o 4,1 mld. Kč. Dovozy byly meziročně vyšší o 5,6 procenta. Na importech je stále patrná utlumená investiční aktivita i vliv pandemických opatření. V meziročním srovnání tak byly o 1,7 procenta nižší. Ve srovnání s minulým měsícem však rostly vývozy (o 4,7 %) i dovozy (o 3,4 %).
Na výsledcích zahraničního obchodu je patrné, že situace je tentokrát výrazně lepší, než tomu bylo při první pandemické vlně. Automobilový průmysl své linky nezavřel, lépe fungují i dodavatelské řetězce, přičemž zahraniční poptávka po automobilech je solidní. Průmysl je v relativně dobré kondici u nás i u našeho největšího obchodního partnera Německa, což slibuje další růst exportní aktivity. Na druhou stranu investiční aktivita zůstává nízká, což tlumí tempo růstu importů.
Dopadům pandemie se celoroční výsledek zahraničního obchodu ale nevyhne. Po loňských 143 mld. Kč pro letošek očekáváme přebytek ve výši 76 miliard korun. Díky překvapivě dobrým výsledkům zahraničního obchodu za září i říjen se však rizika vychylují spíše k lepšímu (za prvních deset měsíců dosáhl přebytek 142 mld. Kč). Exporty by podle naší prognózy měly za letošek klesnout o 7,9 procenta, importy pak o 8,3 procenta. I zde, především na straně vývozů, je však šance, že výsledek bude nakonec lepší.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)