
Hlavní zásluhu na rostoucím vývozu měl automobilový průmysl, kde přebytek obchodu činil více než 16 miliard korun a vývoz se zvýšil meziročně o téměř 26 miliard korun. To je mimo jiné způsobené odezněním problémů v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, které se projevovaly především v září.
Dále se tak, jako během celého roku, snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 11 mld. Kč) a to navzdory tomu, že hodnota dovozu těchto fosilních paliv dosáhla nejvyšší úrovně v tomto roce. Negativně se projevoval větší deficit s počítači, elektronickými a optickými přístroji či nižší přebytek v lesnictví a těžbě dřeva.
V meziročním vyjádření vývoz vzrostl o 3,8 procenta na 404,1 miliardy korun, zatímco dovoz se snížil o 5,7 procenta na 391,3 miliardy korun. I v meziměsíčním srovnání po sezónním očištění vývoz v říjnu rostl, a to o 0,6 procenta, kdežto dovoz poklesl o rovné jedno procento.
Podobně jako v září i v říjnu bilance zahraničního obchodu překvapila výraznějším přebytkem, kdy za tímto výsledkem stojí zejména přebytek obchodu s motorovými vozidly a nižší schodek s ropou a zemním plynem. Za celý letošní rok predikujeme kladnou bilanci atakující hranici 100 miliard korun.
Přestože zahraniční poptávka měla negativní vliv na výkon české ekonomiky ve třetím čtvrtletí, ve zbytku roku a zejména v příštím roce očekáváme její kladný příspěvek s ohledem na mírné oživení ekonomiky eurozóny a zvláště Německa. Pro příští rok předpokládáme ještě vyšší přebytek obchodní bilance než v letošním roce.
Nicméně je otázkou, jak se bude vyvíjet geopolitická situace ve světě, která má vliv i na dění na světových trzích, například projevující se na cenách fosilních paliv, ale také na síle české měny. Do konce roku očekáváme její oslabení směrem k pásmu 24,50 EUR/CZK a v příštím roce její mírné posílení.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com