
Pro připomenutí, loni vykázal zahraniční obchod schodek v obou prázdninových měsících, kdy tradičně dochází k jistému zkreslení bilance vinou odlišného časování celozávodních dovolených v tuzemských podnicích, včetně těch exportně orientovaných. Úplnější verdikt tedy bude možné vyřknout, až budou známa zářijová data.
Nicméně je zřejmé, že zahraniční obchod zůstává zatím odolný jak vůči zhoršujícím se mezinárodním obchodním podmínkám, tak vůči ztrátě dynamiky domácí průmyslové výroby, která je patrná i z aktuálních údajů za srpen. Zahraniční obchod drží nad vodou zejména vyšší přebytek bilance obchodu s auty, svědčí mu ovšem také například zlevnění cen ropy na světových trzích, které snižuje objem českého dovozu.

Psali jsme
Českému exportu do Číny se nedaří. Přímé zahraniční investice Číňanů v Česku jsou záporné
Příznivý je nejen srpnový výsledek zahraničního obchodu ČR, nýbrž celkový vývoj od začátku roku. Přebytek zahraničního obchodu totiž meziročně za těchto osm měsíců narostl o dalších více než čtyřicet miliard korun. Vývoz meziročně stoupá v procentuálním vyjádření přibližně dvakrát rychleji než dovoz, což je potěšitelné samo o sobě, ale zejména po přihlédnutí k faktu, že tahounem české ekonomiky je momentálně spotřeba.
Právě rostoucí spotřeba se pochopitelně týká nejen domácího, ale právě i dováženého zboží, jehož import by tak měla podněcovat. Pokud však i tak vzestupná dynamika exportu předčí dynamiku dovozu, jde vzhledem k mezinárodním podmínkám, ztěžujícím export, o velice solidní výsledek.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)