
Podpořil ho především meziročně vyšší přebytek obchodu s automobily (9,6 mld. Kč). Jejich export byl ve srovnání s loňským rokem o šest procent vyšší. Vyššího přebytku dosáhl i obchod s elektřinou (2,6 mld. Kč). Zároveň, díky vývoji cen na světových trzích, došlo k poklesu deficitu obchodu s ropou a zemním plynem (o 2,7 mld. Kč).
Nepřiznivý vliv na celkovou bilanci měl naopak pokles kladného salda s elektrickými zařízeními (o 5,2 mld. Kč) a prohloubení deficitu obchodu s chemickými látkami a přípravky (o 1,9 mld. Kč). Hrozba zavádění cel se na přímém vývozu do Spojených států nijak zásadně neodrazila. Výsledek korespondoval s vývojem v posledních 12 měsících.
Po sezónním očištění bilance zahraničního obchodu dosáhla také solidního výsledku (necelých +20 mld. Kč). Ve srovnání s předchozím měsícem byl přebytek o čtyři miliardy korun vyšší. Vývoz se po sezónním očištění meziměsíčně zvýšil o 0,3 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,8 procenta.
Od začátku letošního roku bilance zahraničního obchodu dosáhla přebytku 56,6 miliardy korun, což představovalo meziroční zlepšení o 13,5 miliardy korun. Vývoz byl meziročně vyšší o 6,4 procenta, dovoz pak o 4,9 procenta.
Za celý letošní rok náš odhad počítal s přebytkem zahraničního obchodu ve výši 127 miliard korun po loňských 225 miliardách. Navrhovaná cla ze strany USA však zřejmě povedou k horšímu výsledku. Přímá expozice do Spojených států je sice nízká (3 %), exporty ze strany EU do USA však činí 20 procent, a tak by Česká republika byla zřejmě významně zasažena přes tento kanál.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)