Zahraniční obchod vylepšily nízké dovozy

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v červnu přebytku ve výši 34,1 miliardy korun. „To bylo vysoko nad všemi odhady trhu, které v průměru činily cca sedm miliard korun, upozornil ekonom Komerční banky Michal Brožka. Podle jeho kolegyně Jany Steckerové byl však pozitivní výsledek červnového zahraničního obchodu primárně výsledkem nízkých dovozů: „Výrazně rostla především bilance motorových vozidel, a to o devět miliard korun.“
Zahraniční obchod je letos hlavním tahounem propadu české ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na tomto nárůstu se podílel především pokles dovozu automobilů o 9,6 miliard. K pozitivnímu červnovému výsledku přispěl i nižší deficit bilance s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč. Znovu obnovená výroba i otevření hranic pak bylo patrné na dynamice exportů i importů. Vývozy se během června zvedly o 12 %, dovozy o 3,8 %. Výrazně lépe, než tomu bylo v květnu a červnu, dopadlo i srovnání meziročních dynamik. Export byl nižší již jen o 0,4 %, dovoz pak o 6,6 %.

„Normalizace situace v českém zahraničním obchodě by měla pokračovat i v následujících měsících,“ domnívá se Steckerová a dodává, že na výsledcích by měl být vidět rozjetý automobilový průmysl. Podle ní ale firmy budou zřejmě ještě váhat s investicemi, což bude tlačit importy na nižší úrovně.

„Zahraniční obchod je dle naší prognózy letos hlavním tahounem propadu české ekonomiky,“ konstatoval Brožka a dodal, že aktuálně zveřejněná data  z průmyslu i zahraničního obchodu podporují názor, že celkový pokles HDP nebude letos tak silný, jak ukazovala řada pesimistických odhadů. „Pro letošek počítáme s poklesem české ekonomiky kolem pěti procent,“ uzavřel ekonom.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v květnu pozitivně překvapil, skončil v plusu. Na oslavy je ale ještě velmi brzy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Proč dramaticky zdražují jablka či hrušky?

V uplynulých dvou týdnech činila průměrná výkupní cena letních odrůd jablek 19 korun za kilogram. V případě hrušek to bylo 21,20 Kč za kilogram. Meziročně tak letní odrůdy jablek zdražují o 54,5 procenta, zatímco …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru