
Ceny za školní obědy si každá škola, případně jídelna, určuje sama. Ve školním roce 2021/22 se průměrné ceny školních obědů v jednotlivých krajích pohybovaly mezi 31 až 38 korunami za jídlo.
1. Uhrazení obědů ve školních jídelnách je problém pro tisíce rodin po celé České republice.
2. Stát na pomoc rodinám vyčleňuje přes 237 milionů ročně, další peníze plynou od soukromých dárců.
3. Pokud jste se ocitli ve finanční tísni a platba za obědy je nad vaše možnosti, informujte se ve školním zařízení, jaké jsou podmínky pro zařazení do některého z programů, které obědy zdarma zprostředkovávají.
K výraznému zdražení došlo od února letošního roku v závislosti na novele vyhlášky č. 107/2005 Sb.
Průměrný nárůst ceny obědů o šest korun za oběd je, v kontextu celkového zdražování, pro mnoho rodičů nad jejich možnosti.
Zajištění teplých obědů navíc není jen o primární potřebě dítě nakrmit.
Pravidelná teplá strava má blahodárný vliv i na školní výsledky dětí.
Docházení do jídelny navíc chrání děti před vyčleňováním z řad spolužáků.
Obědvat by měli všichni
Pokud se ocitnete ve finanční tísni a nemůžete si dovolit vydat měsíčně několik stokorun až tisíc (v případě několika dětí, pozn. aut.) za obědy v jídelně, nemusíte je nechat hladovět nebo teplé obědy suplovat suchými rohlíky. Naštěstí stát i další organizace pamatují na děti z nejchudších rodin, jimž zajišťují obědy zdarma.
Bezplatné obědy zprostředkovávají různou formou ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Jak o konkrétní pomoc zažádat, vám poradí přímo ve školním zařízení. Vždy totiž záleží na tom, zda a do jakého programu je konkrétní škola zapojena.
Nárok má více rodin
Na projektu MPSV s názvem Obědy do škol participují všechny kraje v České republice, ale je nutné, aby do něj byla zapojena také samotná škola. Pokud tomu tak je, čeká rodiče cesta na Úřad práce, kde požádá o Potvrzení o zapojení do Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Přímo ve škole pak podepíše souhlas se zapojením dítěte do stravování.
Dříve měly nárok na bezplatné obědy pouze rodiny s dětmi ve věku od 3 do 15 let, které pobíraly dávky v hmotné nouzi. Na základě vývoje ekonomické situace ale došlo k rozšíření této skupiny i o domácnosti, které se nacházejí těsně nad hranicí hmotné nouze nebo čelí nějakým nepříznivým situacím.
„Obědy do škol jsou klíčovým projektem, který jasně a cíleně pomáhá těm, kdo to potřebují nejvíce. Zajišťuje, aby děti z rodin ohrožených příjmovou chudobou vždy dostaly oběd, i když si ho jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit. Zejména v současné době, kdy řadu domácností s nižšími příjmy trápí zdražování, jde o další důležitou formu pomoci,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Zneužití nehrozí
Rozhodnutí o (ne)poskytnutí finanční podpory mají v kompetenci jednotlivé kraje. Ty pak přerozdělují prostředky, plynoucí z Fondu evropské pomoci nejchudším rodinám, přímo do zapojených škol. Peníze tak nedostávají do rukou rodiče, jsou hrazeny přímo škole.
Podmínkou účasti v projektu je také, aby byla každá nepřítomnost dítěte ve škole řádně omluvena, při opakovaném nečerpání zaplacených obědů může být dítě z projektu vyloučeno. V loňském školním roce se do projektu zapojily 1 204 školy, v nichž stát podpořil 9 749 dětí. Rozpočet byl navýšen na 137 milionů korun, neboť bylo třeba reagovat na zvyšující se ceny potravin a energií, a tedy i školních obědů.
Psali jsme
Dětí žijících v chudobě je v Česku několik tisíc - problém jsou ubytovny, drogy i exekuce
Sto milionů díky MŠMT
Druhou variantou, jak získají bezplatné obědy děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit hradit stravné z vlastních zdrojů, jsou projekty spojené s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. To rozděluje peníze prostřednictvím nestátních neziskových organizací.
Tradičně bývala jediným partnerem organizace Women for Women (W4W), v roce 2023 k ní přibyl ještě Patron dětí. Vzhledem k inflaci, rostoucím cenám energií a potravin byla pro letošní rok navýšena částka ze 60 na 100 milionů korun. Drtivá většina alokované částky (92 milionů) směřuje do W4W, zbytek rozdělí organizace Patron dětí.
Vhodné děti vytipuje škola
Ani v projektu W4W nemíří peníze rodinám, obdrží je přímo vzdělávací zařízení. Odpadají tak jakékoli problémy s případným zneužitím pomoci. I zde je jasně stanovena podmínka řádného omlouvání nepřítomnosti dítěte ve škole. V případě, že dítě obědy opakovaně neodebírá, může být z projektu vyloučeno. Nevyčerpaná částka se pak vrací zpátky na transparentní účet organizace.
Potřebné děti, pro které by byla pomoc vhodná, přihlašuje do projektu přímo škola. Působnost projektu je celorepubliková a dítě je možné zařadit kdykoli během školního roku.
Primárně je dotace určena pro rodiny, které se o děti starají, ale jejich finanční situace jim uhrazení obědů v jídelně neumožňuje. Účast v projektu tak není podmíněna potvrzením od Úřadu práce. Výhodou je, že děti jsou do projektu zařazeny anonymně, v prostředí spolužáků tak nejsou cílem případných posměšků.
Také zájem o tento dotační program neustále stoupá. Ve školním roce 2013/14 bylo prostřednictvím W4W podpořeno téměř 370 dětí, ve školním roce 2021/22 se podařilo nakrmit téměř 19 tisíc školáků.
Obě organizace získávají finance na školní obědy také prostřednictvím dárců. Na platformě W4FW vždy přispíváte na projekt jako celek, na stránkách Patron dětí je možné si vytipovat konkrétní dítě, kterému na obědy přispějete.