Zásilka z Číny za stovku zdraží už za týden až na trojnásobek

Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podle všeho podraží již zhruba za týden, k 1. říjnu. Nově už totiž nebudou podléhat osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Novelu zákona o DPH, která tuto změnu zavádí, již definitivně schválil parlament.
Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podle všeho podraží již zhruba za týden, k 1. říjnu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čechům tak odtikávají poslední dny, aby si bezpečně objednali drobné zboží z čínských e-shopů. Vlastně už může být pozdě. Čínské zboží totiž do Evropy, ke konečnému zákazníkovi často putuje mnohem déle než týden.

Pokud si člověk v ČR objedná ochranný kryt na mobil z čínského e-shopu za 2,50 amerického dolaru, vyjde jej dnes, při kursu zhruba 21,50 korun za dolar, na necelých 54 korun.

Poštovné v takovém případě činí 45 korun. Celkem tak člověk platí necelou stovku.

Po definitivním schválení zmíněné legislativy a jejím vstupu v platnost, pokud předpokládáme, že kurs setrvá na úrovni 21,50 korun za dolar a neměnná zůstane i cena krytu, už ale zaplatí více. Zásilka totiž bude podléhat nově nejen 21procentní DPH, ale také se na ni po vstupu dané legislativy v platnost bude vztahovat povinnost celní deklarace.

Vyřídit si celní deklaraci bude moci objednávatel zásilky sám, prostřednictvím webu Celní správy, bude s tím však spojena nemalá administrativa. Pokud se nechá zastupovat v procesu celní deklarace Českou poštou a součinně jí poskytne zmocnění a všechna potřebná data, zaplatí necelou stokorunu.

Pokud potřebná data součinně neposkytne, Česká pošta od něj za celní deklaraci inkasuje 150 korun. Teprve z výsledné částky se pak počítá DPH. Takže pokud se člověk nechá zastupovat Českou poštou a součinně jí potřebná data a zmocnění poskytne, zaplatí za zásilku dvakrát necelou stokorunu.

Ze součtu těchto dvou čísel, zhruba 200 korun, se počítá DPH, jež se k součtu přičte. DPH ze 200 korun činí 42 korun, takže zákazník ve finále zaplatí 242 korun. Tedy o zhruba 140 korun více, než nyní. Těchto 140 korun zaplatí při převzetí zásilky.

PSALI JSME:
Nákupy akorát tak pro zlost. Přijde šunt anebo vůbec nic

Pokud se člověk nechá zastupovat Českou poštou, avšak data jí součinně neposkytne, zaplatí za zásilku necelou stokorunu jako doposud a navíc ještě 150 korun, přičemž ze součtu těchto dvou čísel, zhruba 250 korun, se počítá DPH, jež se k součtu přičte. DPH z 250 korun činí 53 korun, takže zákazník ve finále zaplatí přes 300 Kč. Tedy o více než dvě stě korun více, než nyní. Těchto zhruba 202 korun zaplatí při převzetí zásilky.

Vzhledem k tomu, že doba doručení zásilek z některých čínských e-shopů představuje až dva měsíce od objednání, měli by si zájemci pospíšit. Pro posouzení, zda zboží již bude podléhat DPH, totiž není rozhodující okamžik objednání, ale termín, kdy dorazí do EU.

Čínské e-shopy staví sice v Evropě sklady, aby přísnější daňové předpisy obešly, ale i tak platí, že zboží zasílané přímo z Číny je levnější, než to z evropských skladů čínských e-shopů.

Zrušení osvobození od DPH neznamená, že Češi v čínských e-shopech nakupovat přestanou. Z ultralevného drobného čínského zboží se totiž stane zboží sice dražší, ale v porovnání s konkurencí z jiných částí světa stále cenově atraktivní – i po započtení DPH, a dokonce i poplatku za celní deklaraci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Clo na balíčky přinese zdražení, ale také větší jistotu

Zavřít reklamu ×
  1. Ale prdlajs! DPH je při nákupu na Alliexpress a nebo ebay.com již přičteno k ceně a po zaplacení je ihned odesláno do země určení – to znamená kde je třídící linka.A to je hlavně Francie a Belgie.Takže DPH obdrží EU a zásilka jde normálně z třídící linky k nám do čech.Takhle to funguje již půl roku.Na aliexpressu i ebay to najdete při platbě jako položku VAT – tam si přečtete kolik bylo z ceny DPH .-) Pokud si ale něco nakoupíte sami na eshopu který si najdete sami na čínských stránkách tak platí to co píšou v tomto článku 🙁

  2. Něco tak popleteného jsem už dlouho nečetl. A to jsem obchodoval s Anglií už před dvaceti léty a z USA dovážím věci dodnes. Jestli ten člověk je ekonom, tak Pán Bůh s námi a Zlý pryč.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB