Zavřít všechny firmy je nereálné, varují experti

Poradenská skupina Grant Thornton upozornila, že kromě kritické infrastruktury je řada dalších odvětví, kde je zavření firem v rámci protikoronavirových opatření nejenže nereálné, ale navíc by mohlo mít dalekosáhlé důsledky.
Vzhledem ke složitosti českého daňového systému je pro nejednoho podnikatele noční můrou, že by si měl sám dělat účetnictví, ať už jednoduché nebo podvojné. Foto: Pixabay.com

„Nelze zavřít daňové a účetní kanceláře, když nejsou zavřené finanční úřady. Nelze zavřít právní a znalecké kanceláře, když funguje policie a soudy,“ informoval FAEI.cz  Tomáš Brabenec, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic s tím, že stát od firem vyžaduje určité chování a ukládá jim povinnosti, ale současně by jim tyto povinnosti znemožnil naplnit, čímž by došlo k destabilizaci celého systému.

Příkladem jsou podle něj služby, které stát zákonně vyžaduje – například řadu činností advokátů, daňových poradců nebo účetních – a které při dodržování zákonů nelze dělat vzdáleně. A nejde jen třeba o povinnost mlčenlivosti, kterou často není možné při vzdálené komunikaci plně zaručit.

Problémem je i přístup k dokumentaci a spisům, které musí být ze zákona zabezpečeny. Například při zpracování mezd si účetní nemůže odvézt složku na home office, stejně jako znalci si nemohou odvézt domů spis zapůjčený soudem. Podobně daňoví poradci nemají od klientů k dispozici veškeré podklady pro zpracování přiznání v elektronické a zabezpečené formě.

Také auditoři musejí pracovat i s fyzickými podklady. Pokud funguje policie a soudy, musí nutně fungovat advokáti k ochraně základních ústavních práv svých klientů. A pokud fungují finanční úřady a státní správa obecně, musí analogicky fungovat daňoví poradci. Koneckonců ani notáři nemohou ověřovat pravost podpisů vzdáleně.

„Těch příkladů je mnoho a často je spojují zákonem stanovené termíny a lhůty, které je nutné dodržet pod hrozbou vysokých sankcí,“ upozorňuje Brabenec, podle nějž současná doba naopak vyvolává zvýšenou poptávku firem po odborných radách daňových poradců, auditorů, účetních, znalců a advokátů. „Hromadné zavírání je nesmyslné, důležité je nastavení správných protiepidemických opatření,“ domnívá se.

„Umíme si představit, že může být omezen počet zaměstnanců na pracovišti – například jeden pracovník na deset metrů čtverečních. Firmy by také měly provádět pravidelné testování přítomných pracovníků, nejméně jedenkrát týdně. Samozřejmostí jsou respirátory pro zaměstnance a dostupnost desinfekce ve všech prostorách,“ vypočítává Tomáš Brabenec.

„Případné nařízení povinného režimu home office obecně samozřejmě situaci zkomplikuje,“ komentoval situaci pro FAEI.cz Josef Jaroš, managing partner české poradenské skupiny Apogeo. Etablované a moderní poradenské firmy jsou ale podle něj na tento režim připravené.

„Naši poradci jsou schopni v tomto módu pracovat již od začátku koronavirové krize v loňském roce, mimo jiné díky softwarovému řešení, které jsme implementovali, takže situace se klientů nijak nedotkla,“ říká a dodává, že v uplynulém období stoupla poptávka po outsourcování účetních, daňových, ale také HR služeb, které skupina poskytuje.

„Na chod některých firem a jejich jednotlivých oddělení má samozřejmě koronavirová krize velmi neblahý vliv, takže přestaly být schopny tuto agendu zvládat vlastními silami,“ vysvětluje Jaroš.

Bez externích služeb by tak například zaměstnanci postižených firem nemohli dostávat mzdy a firmy by nemohly platit státu daně a odvody pojištění apod. Navíc se řada poradenských firem u svých klientů podílí na vytváření či interní komunikaci protiepidemických opatření.

„Pokud se například zavřou účetní firmy, tak nebudou zpracované mzdy a firma je nemůže zaměstnancům proplatit. Vzniknou tak propady v příjmech zaměstnanců a problémy se tím dále nabalí. Podobné je to s kompenzacemi – počítají je účetní, daňový experti a případně znalci. Nemůžete vzít firmám nástroj na získání kompenzací, ne každá firma má své vlastní účetní,“ vysvětluje Tomáš Brabenec z Grant Thornton.

Dominový efekt negativních dopadů by podle něj byl veliký. „Odhaduji, že reakce by firmám zabrala více než měsíc a dopady na jejich rozpočty by byly řádově v nízkých desítkách miliard korun,“ říká Brabenec a dodává: „Navíc stát sám o sobě není schopen některé činnosti sám vykonávat a například pomoc poradenských firem v pandemii na přípravě a komunikaci protiepidemických opatření je velká a nezanedbatelná.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek