Tisíce akciovek se nedostanou do datových schránek. Nepomůže ani Czechpoint

Změnou zákona zanikly od nového roku funkce statutárních ředitelů a statutárním orgánem akciových společností s monistickou strukturou se stala správní rada. Prvním z nepříjemných důsledků, které takové firmy pocítily, bylo znemožnění přístupu do datových schránek.
Tisíce akciovek se nedostanou do datových schránek. Nepomůže ani Czechpoint. Reprofoto: Twitter.com

„Patrně v souvislosti se změnou legislativy totiž došlo poněkud překvapivě k automatickému výmazu statutárních ředitelů monistických akciových společností z obchodního rejstříku,“ říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

Tzv. monistických akciových společností, tedy těch, které mají místo představenstva a dozorčí rady (tedy dualistických) statutárního ředitele a správní radu, je v České republice na 7000.

Firmy i odborníci jsou v šoku

Dotčené firmy i odborníci neskrývají šok. „V některých případech je sice místo komunikace prostřednictvím datové schránky možné zajít ‚postaru‘ na podatelnu, spoustu podání ale nelze ani učinit jinak než elektronicky,“ upozorňuje partner Apogeo Group Pavel Postl. „V důsledku změny jsou také ze dne na den mnohé monistické akciové společnosti zastupovány úplně jinými lidmi než před 1. 1. 2021,“ dodává.

PSALI JSME:
Řídit firmu bude po Novém roce opět o něco rizikovější. Statutární orgány budou více riskovat vlastní majetek

„V těchto dnech podle informací od našich klientů sice již dochází k rozesílání nových přístupových údajů, ovšem členům správní rady a nikoli statutárním ředitelům,“ podotýká Michel Dobrovolný. Podle něj ale nelze říci, kolik času v současném stavu doručování nových přístupů zabere.

Situaci může zkomplikovat karanténa

Redakci portálu FAEI.cz to potvrdil také David Marášek, někdejší statutární ředitel akciové společnosti Zlato. Správní rada sice podle něj obdržela nové přístupové údaje poštou, někteří z obchodních partnerů na ně ale dosud marně čekají.

„Podle doporučení, která jsme vyslechli, prý stačí v takovém případě zajít na nejbližší Czechpoint, kde obratem přístup vytvoří. Kdyby to ale bylo nezbytné také v naší firmě, znamenalo by to velký problém kvůli protiepidemickým opatřením,“ upozorňuje Marášek. Sám je totiž momentálně v karanténě, která se týká i jeho nejbližších spolupracovníků.

PSALI JSME:
S datovou schránkou přicházíte o možnost, že nejste k zastižení

Podle Dobrovolného ze Smart Office & Companies to může znamenat, že se taková společnost nedostane k nejdůležitější, často úřední poště. Pokud takové firmy potřebují podat například odvolání proti rozhodnutí soudu nebo finančního úřadu, podat daňové přiznání mimo běžné termíny nebo komunikovat s úřady ve věci tzv. COVID programů, nepochodí.

Cizinci mají smůlu

Dobrovolný upozorňuje také na problém, který mají ředitelé-cizinci, a to včetně například německých sousedů, Slováků nebo Britů. „K získání přístupových údajů je obvykle potřeba se dostavit osobně na Chechpoint, což je pro ně leckdy nemožné kvůli aktuálním omezením,“ vysvětluje.

Cizinci si sice mohou v ČR sehnat zmocněnce, ten ale musí disponovat plnou mocí s úředně ověřeným podpisem a často i apostilou. To ale v praxi aktuálně zabere i několik týdnů. „Co běžící lhůty, nepodaná daňová přiznání či odvolání, nebo odpory proti platebním rozkazům?“ uzavírá Dobrovolný.

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2021: Nová pravidla pro vyplácení zisku

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Akcie Boeingu rychle rostou

Akcie amerického výrobce letadel Boeing dnes znatelně posilují. Na newyorské burze, kde se začalo obchodovat v rámci úterní seance, zhodnocují o až takřka o tři procenta. Důvodem růstu jejich ceny je to, že v Kanadě …

Equa bank se vloni propadl zisk více než o polovinu

Equa bank, vlastněná evropskou společností AnaCap Financial Partners, která vstoupila na tuzemský bankovní trh před osmi lety, včera oznámila své předběžné neauditované výsledky za rok 2020. Klíčový parametr, zisk, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi mají zájem o delší fixace hypoték, obávají se růstu sazeb

Průzkum
Téměř dvě třetiny (63 %) Čechů čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes, jen kolem čtyř procent si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes brali novou či refixovali starší hypotéku, volili by delší fixace sazeb: 30 % lidí by chtělo fixaci na deset a víc let, téměř pětina by volila sedm až devět let. Vyplývá to z průzkumu Banky Creditas, který provedla společnost Ipsos.
Rolovat nahoru