
Klíčovým důvodem zdražování zeleniny je letošní sucho, které způsobilo horší úrodu řady druhů zeleniny, ale i obilovin. Například úroda brambor byla třetí nejhorší v historii sledování od roku 1920. Zemědělcům přitom současně znatelně zdražují výrobní náklady.
Osiva letos ve třetím čtvrtletí zdražovala nejvýrazněji od roku 2012, meziročně o šest procent. Energie pak zemědělcům zdražují nejvíce taktéž od roku 2012, například motorová paliva do traktorů, kombajnů a dalších strojů meziročně zdražují o takřka 13 procent.
Zvyšují se také ceny pojistného nebo nájemného. Zdražování těchto položek je pro zemědělce nejvýraznější minimálně od roku 2011. Pojištění zemědělcům zdražovalo ve třetím letošním čtvrtletí meziročně o 5,4 procenta. Nájemné a další výdaje spjaté se zemědělskými budovami, chlévy či stodolami apod., rostlo o bezmála čtyři procenta.
Zemědělci se navíc pochopitelně potýkají s růstem cen práce. Mzdy v letošním prvním pololetí vykázaly v zemědělském segmentu růst 7,4 procenta. Tak citelný růst mezd ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích zemědělci nepamatují od prvního pololetí roku 2008.
Cenové tlaky v zemědělské výrobě nepoleví ani v nadcházejících čtvrtletích. Důvodem bude pokračující růst úrokových sazeb a nadále napjatá situace na trhu práce. Bohužel, ani v oblasti klimatických podmínek nelze čekat přílišné zlepšení. Sucho je v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)