Zelené úlevy v bankovní regulaci nedávají smysl

Názor
Poměrně ostré prohlášení se objevilo v rozhovoru odcházejícího člena bankovní rady České národní banky Vladimíra Tomšíka pro poslední vydání týdeníku Ekonom.
ilustrační foto: Pixabay

Na otázku „A co třeba nyní debatované zelené finance, tedy sepětí finančních produktů s odpovědností k životnímu prostředí?“ reagoval dosluhující viceguvernér ČNB slovy: „Na to my říkáme: Nečekejte od dohledu, že bude přívětivější a hodnější, když vy investujete do zelených financí. Zase se jen postaru ptáme: Jaká je zástava, jaké je cash flow, prostě standardní postup. Žádné kapitálové úlevy nepřipadají v úvahu.“

Přitom ještě letos na jaře člen Evropské komise Valdis Dombrovskis velmi vehementně anoncoval plán zakotvit do evropské bankovní regulace pokyn, že u úvěrů na „zelené“ projekty by dohledové orgány (v Česku tedy ČNB) měly bankám poskytovat úlevy z obvyklých obezřetnostních požadavků (tzv. green financing factor neboli zelený faktor financování).

PSALI JSME:
Na zelené nápady Brusel vyčlenil neuvěřitelné 3,5 miliardy eur

Jakkoli je mým zaměstnavatelem banka, já osobně považuji postoj ČNB za správný: Pokud jsou požadavky regulátora na bankovní kapitál nastaveny správně (tj. chrání banky v rozumném rozsahu před ztrátami ve špatných časech), pak „zelené“ úlevy z těchto požadavků nedávají smysl. A korektně vedená banka by je stejně ignorovala. Jinak by totiž de facto přistoupila na předpoklad, že až přijdou ony špatné časy, zhoršení platební morálky u „zelených“ projektů bude relativně menší než u projektů nezelených.

Tento předpoklad by snad dával smysl v případě, že bychom my všichni mysleli natolik „zeleně“, že bychom ve špatných časech snižovali svou spotřebu „zelených“ typů zboží a služeb méně než těch ostatních. Ale tento stupeň zelenosti myšlení naše populace, řekl bych, nevykazuje. A to se nezmiňuji například o potížích s definicí, co to vlastně „zelený“ projekt je.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.