Zlato versus stříbro

Názor
V případě drahých kovů se zdá, že budou dále posilovat kvůli poptávce po bezpečném útočišti a diverzifikaci. Po více než měsíci obchodování v úzkém pásmu zlato nyní konečně zpřetrhalo okovy, které ho poutaly k hladině 1700 dolarů za unci. V poslední době je hnalo vzhůru hlavně opětovné oslabení akciového trhu, varování ohledně dalších vyhlídek ze strany amerického Fedu a rostoucí míra nezaměstnanosti.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když zlato prolomilo pásmo nad 1720 dolarů za unci, získalo tím na atraktivitě i stříbro a poměr jejich cen klesl na 107 (uncí stříbra za unci zlata), což je nejnižší hodnota od poloviny března. Další klíčovou úrovní, na kterou se trhy zaměří, bude 16,5 dolarů za unci a poté 17,50 dolarů za unci.

Zlato bude mezitím nejspíš muset prolomit dubnové maximum na 1747 dolarech za unci, než o něj znovu projeví zájem hedgové fondy, které – stejně jako v případě stříbra – celý minulý měsíc objem svých býčích sázek snižovaly.

Pokud jde o takzvanou papírovou poptávku po drahých kovech, došlo k zásadnímu rozkolu mezi taktizujícími obchodními firmami, které sledují momentum, mezi něž patří i většina hedgových fondů, a dlouhodobějšími investory, ať už drobnými nebo institučními, kteří využívají fondy ETF orientované na stříbro a zlato.

COT (Commitments of Traders) report za týden končící 5. květnem ukázal, že hedgové fondy, vyděšené téměř 40% propadem od února do poloviny března, omezily od února býčí sázky na stříbro o 85 %, takže se ocitly na jedenáctiměsíčním minimu. Investoři do ETF naopak až na drobné březnové zakolísání stříbrné ETF od ledna stále nakupují. Celková držba už dosáhla rekordních 98 milionů uncí.

Stejný vývoj je možné pozorovat i u zlata, kde držba ze strany ETF dosahuje nových rekordních maxim, zatímco hedgové fondy omezily své čisté dlouhé pozice ve futures na jedenáctiměsíční minimum.

Pro kovy obecně jsou ale příznivé i zprávy z čínských výzkumných institucí, které informují o tom, že obchodníci s komoditami hromadí hmotný majetek. Firmy produkující kovy získaly v rámci programů na podporu zotavení z pandemie covid-19 levné úvěry a zdá se, že tyto prostředky nahrnuly do komodit, protože sází na to, že bude opětovné zvýšení cen výnosnější, než další produkce. Čímž lze také částečně vysvětlit nedávné posílení mědi a pokles zásob monitorovaných burzou Shanghai Futures Exchange.

Měď dosáhla osmitýdenního maxima na hladině 2,43 dolarů za libru, ale poté jí došla pára. Zprávy z Číny i přesnější údaje o hospodářském zotavení tohoto největšího spotřebitelského trhu světa jsou sice i nadále povzbuzující, podle nás však současné vyhlídky nabádají spíše k opatrnosti.

Rostoucí nabídka ze strany znovuotevíraných důlních společností zasažených koronavirem nastoluje otázku, zda bude zvýšení poptávky, zejména ze strany čínských výrobců, stačit k tomu, aby už letos nedocházelo k akumulaci nadbytečných zásob.

A tak jsme i nadále skeptičtí, zda se dokáže měď dlouhodobě udržet nad klíčovou hladinou odporu 2,50 dolary za libru, což je oblast zajišťující tomuto kovu podporu celé tři roky před tím, než došlo letos v březnu k jejímu prolomení a propadu na dva dolary za libru.

Autor hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena zlata láme rekordy

Zavřít reklamu ×
  1. Proč tedy byly prodány naše zlaté rezervy, když celý zbytek světa zlato nakupoval?? Proč byly dlouhodobě prováděny intervence na oslabení koruny? Není na čase vyměnit celý „kolektiv“ včetně guvernéra ??!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.