Zlevní kvůli koronaviru nemovitosti? Otázka za miliony

Názor
K razantnímu poklesu cen nemovitostí nedojde. Pokud nastane pokles cen, bude se po přechodnou dobu týkat spíše hůře situovaných nemovitostí v méně atraktivních lokalitách a bude činit maximálně deset procent. Z více důvodů.
Budou mezinárodní investoři ochotni platit za nemovitosti jinde v Evropě, když tam teď koronavirus zanechává dramaticky více mrtvých? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zaprvé, pokud se někomu protáčely panenky z toho, jak centrální banky po minulé krizi rozjely své rotačky, musí nyní padat do mdlob. Ve Spojených státech najeli na objemově neomezeně kvantitativní uvolňování. Čili objemově neomezené tištění nových dolarů.

Ty sice nejdou přímo do oběhu, ale zato v reálné ekonomice stlačují úrokové sazby, takže spoření či dluhopisy budou po této koronakrizi ještě méně výnosné než po krizi finanční z doby před deseti lety. Dále tak stoupnou choutky investorů po celém světě investovat do přece jenom stále poměrně solidně vynášejících nemovitostí.

Některé předlužené země navíc budou muset koronakrizi zřejmě řešit „shazováním peněz z vrtulníku“, což jen rozředí kupní sílu peněz a podnítí další investice do hmotných aktiv typu realit.

Již jen otázkou času je kvantitativní uvolňování také přímo v ČR, přičemž Česká národní banka už neformálně diskutuje možnost shazování peněz z helikoptér nad českými luhy a háji.

PSALI JSME:
Jak zachránit českou ekonomiku? Třeba i „shazováním peněz z vrtulníku“

Tohle zkrátka může přijít dříve, než se nadějeme, a pro majitele nemovitostí to špatnou zprávou rozhodně nebude.

Navíc, koronakrize sice vyvolá přechodný útlum trhu s nemovitostmi, ale zároveň, zdá se, dá najevo, že české zdravotnictví a ostatně i česká veřejná správa nejsou zase tak zaostalé, jak mnozí na Západě stále míní.

Budou ještě mezinárodní investoři – často lidé ve středním a vyšším věku – ochotni platit takovou přirážku oproti ceně za české reality za nemovitosti ve Švýcarsku, Bavorsku, severní Itálii nebo na španělském pobřeží, když tam teď koronavirus zanechává leckdy i dramaticky více mrtvých?

V ceně nemovitosti je určitým dílem zahrnuta vedle řady dalších faktorů právě i kvalita zdravotnictví, takže atraktivita Prahy či Brna v očích mezinárodních investorů a spekulantů po koronakrizi dále postupně stoupne nad úroveň před úderem viru.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí v Itálii už třetím rokem padají, jinde v Unii rostou

Zavřít reklamu ×
  1. Nemovitosti rozhodně nepujdou dolu. A to z jednoduchého duvodu. Nedají se jednoduše natisknout jak peníze. Stavební uřady nebudou asi teď moc fungovat , ukrajinci jsou doma. Tudíž se ani nestaví . nabídka se nezvedne .
    Samozřejmě místně to muže být ruzné , ale celkově to pujde nahoru. A to z jednoduchého duvodu . Peníze se budou tisknout ve velkém a budou ztrácet hodnotu. A tak kdo něco má bude kupovat cokoliv co jakž takž drží hodnoty.

  2. tak jako nemovitost Žilkové.6 mega ani náhodou i když je solidně zařízená, Leda, že je v tom počítané za 3 mega jméno.

  3. Mám nemovitost za 24 milionů,a psí boudu za 5000Kč. Tu střelím za 10 tisíc ! To by bylo,abych něco netrhnul !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.