
Filatelie je královská disciplína mezi sběrateli. Pro někoho vášní, pro jiné výnosnou investicí. V obou případech si však žádá nemalé finanční prostředky a také znalost oboru včetně spletitých příběhů, které se v cenných známkách ukrývají.
Modrý Mauricius
Nejznámější známka na světě původně stála 2 pence. Dnes se její hodnota odhaduje na 64 milionů korun. Pochází z exotického Mauricia a vznikla díky rozmarnosti manželky guvernéra ostrova. Ta v roce 1847 pořádala ples pro 500 lidí a jako správná hostitelka chtěla pozvánky rozeslat poštou. Plány jí však překazil místní poštovní úřad, kde takové množství známek nikdy neměli. A protože guvernér pro svou ženu udělal, co ji na očích viděl, nechal pro ni vyrobit speciální edici známek, kterou dnes svět zná pod názvem Modrý Mauricius. Z 500 na zakázku vyrobených kousků je dnes na světě pouhých 12 exemplářů. A pár z nich má ve své cenné sbírce i vášnivá filatelistka královna Alžběta II.
Jednocentová magenta
Je ostříhaná do tvaru osmihranu, potištěná karmínovou barvou a nese na sobě latinský nápis „Damus Petimus Que Vicissim“, což v překladu znamená „Dáváme a doufáme v návrat“. Jednocentová magenta spatřila světlo světa v roce 1856 v tehdejší Britské Guyaně jako obyčejná poštovní známka pro doručování novin. Její nominální hodnota je sice jeden cent, naposledy však byla v roce 2014 vydražena během dvou minut za neuvěřitelných 9,5 milionu dolarů.
Tříšilinková žlutá
Tříšilinková žlutá je takový svatý grál mezi sběrateli. A jak už to bývá, vznikla neúmyslnou chybou švédského tiskaře, který z nepozornosti pustil na list žlutou barvu místo té zelené. Na chybném listu bylo sice celkem 100 známek, tato rarita však unikla pozornosti sběratelů a dnes je tak zřejmě dochován pouze jediný exemplář, jehož hodnota přesahuje 72 milionů korun. Vůbec prvním majitelem tohoto pokladu byl školák, který ji v roce 1885 objevil ve štosu dopisů prarodičů.