Znáte nejcennější sběratelské známky na světě?

Mezi sběrateli po celém světě dnes kolují exempláře v hodnotách desítek milionů korun. Jaké jsou ty nejvzácnější a jaké příběhy se za nimi skrývají?
Ilustrační foto: Ali Bakhtiari on Unsplash

Filatelie je královská disciplína mezi sběrateli. Pro někoho vášní, pro jiné výnosnou investicí. V obou případech si však žádá nemalé finanční prostředky a také znalost oboru včetně spletitých příběhů, které se v cenných známkách ukrývají.

Modrý Mauricius

Nejznámější známka na světě původně stála 2 pence. Dnes se její hodnota odhaduje na 64 milionů korun. Pochází z exotického Mauricia a vznikla díky rozmarnosti manželky guvernéra ostrova. Ta v roce 1847 pořádala ples pro 500 lidí a jako správná hostitelka chtěla pozvánky rozeslat poštou. Plány jí však překazil místní poštovní úřad, kde takové množství známek nikdy neměli. A protože guvernér pro svou ženu udělal, co ji na očích viděl, nechal pro ni vyrobit speciální edici známek, kterou dnes svět zná pod názvem Modrý Mauricius. Z 500 na zakázku vyrobených kousků je dnes na světě pouhých 12 exemplářů. A pár z nich má ve své cenné sbírce i vášnivá filatelistka královna Alžběta II.

Jednocentová magenta

Je ostříhaná do tvaru osmihranu, potištěná karmínovou barvou a nese na sobě latinský nápis „Damus Petimus Que Vicissim“, což v překladu znamená „Dáváme a doufáme v návrat“. Jednocentová magenta spatřila světlo světa v roce 1856 v tehdejší Britské Guyaně jako obyčejná poštovní známka pro doručování novin. Její nominální hodnota je sice jeden cent, naposledy však byla v roce 2014 vydražena během dvou minut za neuvěřitelných 9,5 milionu dolarů.

Tříšilinková žlutá

Tříšilinková žlutá je takový svatý grál mezi sběrateli. A jak už to bývá, vznikla neúmyslnou chybou švédského tiskaře, který z nepozornosti pustil na list žlutou barvu místo té zelené. Na chybném listu bylo sice celkem 100 známek, tato rarita však unikla pozornosti sběratelů a dnes je tak zřejmě dochován pouze jediný exemplář, jehož hodnota přesahuje 72 milionů korun. Vůbec prvním majitelem tohoto pokladu byl školák, který ji v roce 1885 objevil ve štosu dopisů prarodičů.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.