Žralok, pád z výšky, infarkt, prasklý žaludek. Z dovolené se každý rok nevrátí stovky Čechů

Sežrán žralokem, spadl z pěti metrů, plaval a dostal infarkt, praskl jí žaludek kvůli nádoru. V jednotlivých případech překvapivé zprávy o úmrtích Čechů v zahraničí. Jenže ve skutečnosti se z dovolené v cizině každoročně nevrátí až pět set našinců. Obvykle zemřou přirozenou smrtí, či kvůli nehodě nebo nečekaně rychlému průběhu nemoci. Další tisíce jsou převáženy domů s vážnými zraněními.
Začátkem loňského srpna zemřel v Egyptě po útoku žraloka dvaačtyřicetiletý Čech. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Každoročně dojde k úmrtí zhruba pěti set Čechů v zahraničí. Během hlavní letní sezony zemře pětina z nich. Tisíce dalších lidí se zraní. Pokud dojde k úmrtí nebo závažnému zranění, je nutná repatriace, tedy převoz zpět do ČR,“ potvrdil portálu FAEI.cz Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny, která je tuzemským lídrem s cestovním pojištěním.

Až tucet míst v letadle

U letecké přepravy záleží na závažnosti zranění a tím pádem na potřebné míře lékařského vybavení a dozoru a na prostoru pro cestujícího. Ceny letenek se pak pohybují od tisícovky až po 50 tisíc korun. Pokud jde o vážnější zranění, například dolních končetin, je nutné zajistit v letadle více sedadel a cena se pak násobí počtem letenek. „V některých případech se také zajišťuje Business třída, kde je cena odvislá od destinace. Náklady se pak pohybují v rozmezí od 60 do 250 tisíc korun,“ dodal Divoký.

Pro vážná zranění či pooperační stavy, kdy pacient není schopen cestovat vsedě nebo jeho stav vyžaduje průběžný monitoring, podávání kyslíku či lékařský doprovod, se používá tzv. stretcher. Jde v podstatě o plně vybavené nemocniční lůžko umístěné místo 9-12 běžných sedadel. Cena za umístění stretcheru bývá v řádech statisíců korun.

Létající JIPka

Vůbec nejdražší je letecká ambulance, které se také přezdívá létající JIPka. Ta se využívá u velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života během transportu. Kvůli dodržení přiměřeného tlaku vzduchu často létá v nízkých výškách. Náklady na leteckou ambulanci začínají zhruba na 250 tisících korun a v některých případech šplhají až k milionu.

Naopak relativně levná může být cesta sanitkou, ale i tak může jít o velmi citelný zásah do rodinného rozpočtu. V zemích Evropské unie se výsledná suma obvykle pohybuje mezi 30 až 40 tisíci korunami. Cena se počítá za ujeté kilometry a nejběžněji se využívá u lyžařských zájezdů.

PSALI JSME:
Jak časté jsou případy úmrtí během dovolených? Zeptali jsme se cestovních kanceláří

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB