500 korun za dítě, 300 korun k důchodu. Poslanci mají jednu z posledních příležitostí, jak před volbami uplatit voliče

Názor
Dnes začala červencová schůzce poslanecké sněmovny. Poslanci budou mít jednu z posledních příležitostí si dárky za peníze daňového poplatníka naklonit voliče. Vládní poslanci to zkouší před mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace, opoziční koalice SPOLU by zase, v souladu s návrhem ČSSD, ráda nad rámec valorizace ke starobnímu důchodu přidala matkám speciální bonus 500 korun měsíčně navíc za vychované dítě.
500 korun za dítě, 300 korun k důchodu. Poslanci mají jednu z posledních příležitostí, jak před volbami uplatit voliče. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oba návrhy jsou nesystémové. Politici vládní i opoziční se jimi před blížícími se volbami snaží na účet daňového poplatníka zalíbit voličům. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová sice tvrdí, že by navýšení důchodů nad rámec valorizace financovala z digitální daně. Zejména američtí technologičtí obři jako Facebook, Amazon, Apple či Google (resp. jeho mateřská společnost Alphabet, pozn. aut.) by tak zaplatili navýšení penzí o 300 korun.

Problém je v tom, že takové navýšení ve svém celku americké technologické firmy nezaplatí, i kdyby se je nakrásně podařilo zdanit. Už pro letošní rok počítal státní rozpočet s výnosem více než miliardy korun právě z digitální daně. V příštím roce měla vynést 3,5 miliardy. Jenže zatím se ji vládě nepodařilo prosadit.

Nyní se navíc rýsuje mezinárodní dohoda o zdanění velkých technologických firem, sice na půdorysu organizace OECD. V praxi to znamená, že by Česko nemuselo mít inkaso z digitální daně ještě ani v příštím roce, neboť je taktičtější vyčkat právě dojednání mezinárodní úmluvy, než se pokoušet zdaňovat technologické velikány jednostranně.

PSALI JSME:
Extra navýšení důchodů o 300 korun má zaplatit zdanění technologických obrů

I kdyby vláda však digitální daň prosadila, suma 3,5 miliardy korun je jen zhruba třetinou sumy, kterou navýšení důchodů nad rámec valorizace „spolyká“. V příštím roce má totiž navýšení penzí vyjít státní kasu na 10,6 miliardy korun, v dalších dvou letech pak přibližně na jedenáct miliard korun.

I pokud by tedy již od příštího roku byla plně uplatňována digitální daň, navýšení důchodů v následujících třech letech vytvoří dodatečný schodek ve veřejných financích čítající zhruba 22 miliard. Jestliže se digitální daň nepodaří prosadit a pokrýt jejím výnosem navýšené důchody, bude tedy „manko“ dokonce takřka 33 miliard. Dále by se tak prohloubil schodek takzvaného důchodového účtu, který už loni činil takřka 41 miliard korun.

Letos průměrný důchod vzrostl o 839 korun na 15 336 korun. Příští rok by tedy třistakorunové navýšení nad rámec zákonné valorizace (valorizace samotná vede k navýšení o 458 korun) mělo důchodcům zajistit průměrné navýšení penzí o 758 korun. Průměrná penze v příštím roce by tedy přesáhla opticky zajímavou „metu“ 16 tisíc korun, což se jistě bude hezky vyjímat na předvolebních billboardech.

PSALI JSME:
Důchodci těsně před volbami dostanou výrazně přidáno

Starobní důchodci přitom nejsou socioekonomickou skupinou, kterou by pandemická situace čistě z finančního hlediska jakkoli poškodila. I když loni čelili poměrně výrazné inflaci (inflace, které čelí důchodci, byla loni mimořádně vyšší, než inflace, které čelí spotřebitelé jako celek), tato inflace stále byla o něco slabší, než by byla nebýt pandemie.

Příjmy důchodců například na rozdíl od řady OSVČ nebyly nijak poníženy, naopak se loni koncem roku dočkali takzvaného rouškovného ve výši 5000 korun na hlavu.

Ekonomická situace penzistů samozřejmě celkově není nijak zářná. Řešením by však měla být systémová změna financování penzí, která by zlepšila vyhlídku udržitelnosti tuzemských veřejných financí – tedy pořádná důchodová reforma.

PSALI JSME:
Vláda ve své covidové pomoci dává přednost důchodcům před živnostníky

Nesystémové „přihazování“ nad rámec valorizace tak postrádá ekonomické opodstatnění a racionalitu. A rozhodně ne jen proto, že jej nepokryje dokonce ani digitální daň, i pokud vůbec bude schválena.

Jde zjevně o součást snahy vládních stran si před blížícími se volbami koupit hlasy početné a spolehlivé voličské skupiny seniorů. Jestliže by vládní politici měli blaho seniorů skutečně tak moc na srdci, vehementněji by se zasadili o realizaci důchodové reformy. Čas na to měli.

To samé v bleděmodrém platí také o výchovném, tedy výše uvedeném bonusu ke starobnímu důchodu za vychované dítě. To by spolykalo osmnáct miliard korun ročně. Přitom stát ani neví, kdo dítě fakticky vychovával. V některých případech to byl spíše otec. Pokud se o bonus 500 korun přihlásí oba rodiče, stát nebude mít dostatečné páky a informace, aby vznikající spor rozsoudil.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové ráje už nadnárodní technologické firmy neochrání

Zavřít reklamu ×
    • Jistě ano. Prostě to pokládám celé za nesmysl, protože ten podíl každého z rodičů opravdu nejde určit.

  1. To si tady jenom někdo myslí. Paměť máme dobrou a nezapomínáme , hlavně na ODS a Top 09. Tupej může být jenom ten, kdo se takto o důchodcích vyjadřuje.

    • Do důchodců se strefuje dneska každý, kdo v důchodu ještě není. Na to jsme zvyklí, ne? A pandemie nás nepoškodila, když ceny vyletěly strmě nahoru?

    • /tok na důchodc e je opoziční taktika, lijí to do hlav mladým a tak rozdělují společnost, být starý je trest navíc, ale ani ti mladí tomu neutečou a to co dnes podpoří se jim zítra vrátím jako bumerang. Od roku 1989 reálné důchody klesají a to z 67% platu v roce 1989 na až 38 % z platů u Kalouska a nyní je to kolem 43 % z platu. Ovšem jen to zavádějící, tak jak nyní rostly platy to nikdy nebylo a tak ten poměr důchody a platy je vlastně ještě nízký. Pro porovnání s Rakouskem, mají zhruba stejný počet lidí jako my je u nich penze na 65% až 85% z platu a to mají platy 3x až 5x vyšší než my a to jsme je měli dohnat v roce 2003 a kde jsou oni, opět nám utíkají. To že z nás udělali naši politici otroky do montoven zahraničních vlastníků od nás pak odchází 600 mldr Kč ročně na zisku a 400 mldr Kč se rozkrade a pak na nic nemáme a pereme se tu o ohlodanou kost co nám hodí zahraniční vlastníci firem. Prosím použijte vlastní hlavu a ne to co do nás lijí politici a to hlavně z opozice jde jim o koryta a moc a tak lžou jak jen můžou a tím nám říkají, že jsme pro ně jen hlupáci co jim pomohou ke korytům.

      • Plkáte nesmysly. Jsem důchodce a vím, že důchody za komoušů byly žebračenky od sametové revoluce se to stále zlepšuje.

        • Jo, pro vás třeba jo. Asi k tomu nějaký důvod je. Pro většinu platí to, co píše František. Mimochodem, kolik vám je, když už jste měl důchod za socíku, abyste to mohl porovnávat?

  2. Těch pět stovek na první pohled vypadá dobře, ale jak se bude posuzovat vychované dítě? Co v případě rozvodu,když je třeba dítěti rok a zůstane u otce? Co když je mu pět let, deset let … co když jde o střídavou péči …těch problémů je moc, to přece nejde jen tak hodit od stolu. Nebylo by lepší ženské, která vychovává dítě, přidat rok mateřské- tedy v tomhle případě rodičáku- navíc? To ty peníze potřebuje nejvíc a čas pro dítě taky.

  3. Takže,pokud tomu dobře rozumím,pokud matka vychovala 10 dětí,tak dostane přidáno 5 tisíc korun?

  4. Chtěla bych vědět, kolik stát měsíčně šetří na nevyplacených důchodech pro zemřelé s Covidem, předpokládám, že to byli především důchodci /cca 30 tisíc/. A taky bych ráda věděla, co ty „mladší“ opravňuje k domněnce, že oni mají právo měsíčně alespoň na státem vypočtenou průměrnou mzdu, ale starému člověku musí stačit méně než její polovina. Tolik bezohlednosti a neúcty ke stáří, kterou šíří naši politici, je zarážející.

  5. vychovavala jsem tři děti šest let sama po prvnim jsem šla do práce po roku po druhem po osmi měsícich po třetim po dvou měsících mám rozdíl mezi nimi pět a šest let podle zákonu před revoluci by se mě započítalo 9 let tak mě započital jenom 1rok a 10měsíc

    • Zaločítalo by se vám maximálně 9 let, ale pokud byste byla s dětmi doma. Když jste šla do práce dříve, tak se vám započítat pouze čas, který jste s dětma doma strávila. Obojí nelze.

  6. Proč se taky nespočítají platy ,náhrady a různé příplatky senátoru ,poslanců atd.To už nemluvím o tom ,kolik mají ještě boční příjmy .Tady se jen vidí důchodci ,ale milí pánové zkuste žít z 5
    8000,když 5000 dám na nájem a služby . A kilik je u nás důchodcu pod 10 000kc .Zase se přidává na větší hromadu ,

  7. to nechápu,Piráti kritizují výšku státního dluhu a přitom zvedají platy učitelům a důchody,Piráty nikdy!

  8. Místo rozdávání .ať začnou stavět byty státní nájem 3000kc-5000kc na co vám bude důchod 15000kc když nájem bude 20000kc a ještě by podpořili rodinný lidé by se nebáli založit rodinu a stěhování se za praci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.