Důchodci těsně před volbami dostanou výrazně přidáno

Vláda Andreje Babiše přidá těsně před volbami důchodcům nad rámec zákonného navýšení důchodů. Nelze vyloučit druhé rouškovné, které by mohlo činit až 7500 korun. Státní rozpočet by vyšlo na 23 miliard korun. Vláda by se bonusové peníze zavázala důchodcům vyplatit zřejmě v září, tedy měsíc před volbami. Pravděpodobněji půjde o přidání k běžnému měsíčnímu důchodu. Možná je i kombinace obojího.
Přidávání nad rámec valorizace považuje premiér Andrej Babiš podle svého aktuálního vyjádření za hotovou věc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jako realistická se jeví varianta přidání důchodcům minimálně 500 korun měsíčně ke každé penzi. Tak, aby i příští rok navýšení důchodů činilo průměrně kolem jednoho tisíce korun, jako v letech předcházejících i v roce letošním.

Přidávání nad rámec valorizace považuje za hotovou věc podle svého aktuálního vyjádření jak premiér Andrej Babiš, tak ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Oba politici, resp. jejich strany si před volbami potřebují naklonit právě početnou skupinu důchodců, jejíž voličská přízeň může vládním stranám rozhodujícím způsobem vylepšit volební výsledek.

Bez navyšování nad rámec valorizace totiž pandemie v příštím roce dolehne i na starobní důchodce. Dle zákona se mají dočkat výrazně slabšího růstu důchodu, než jakého se dočkávali po čtyři léta, v období 2018 až 2021. V porovnání s nárůstem z let 2019 až 2021 by měl být zákonný nárůst příští rok jen ani ne poloviční.

Důchody by dle ministryně Maláčové měly v příštím roce vzrůst v souladu s valorizací průměrně jen o 416 korun. Počítá s tím scénář vývoje, s nímž nyní její resort pracuje. Podle Konvergenčního programu, který v pondělí tento týden schválila vláda, by důchody v příštím roce měly vzrůst o 450 korun.

To tedy znamená, že důchodci musí podle zákona počítat s výrazně nižším nárůstem penzí, než na jaký si v uplynulých letech zvykli. Právě proto vláda přijde s nějakým dodatečným dárečkem. Učiní tak těsně před volbami, aby opozice již neměla možnost takové přidávání delší dobu torpédovat, a zároveň, aby důchodci na dárek do voleb nezapomněli.

Důchody se podle zákona zvyšují o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd za sledované období. Mzdy však kvůli pandemii neporostou, resp. porostou pomaleji než před ní. Navíc zrušení superhrubé mzdy snižuje zaměstnancům daň ze mzdy, takže své zaměstnavatele tolik netlačí na navýšení mzdy. Což jen vytváří další tlak, jenž způsobuje, a ještě způsobí pomalejší růst mezd – a tedy i starobních důchodů.

Co se týče cen, ty by měly letos růst pomaleji než loni. A to i ty, jimž čelí domácnosti důchodců. V uplynulém roce totiž rostly ceny, jimž čelí důchodci, rychleji než ceny, kterým čelí společnost jako celek.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 310
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Vážená vládo. Přestaňte rozdávat rouškovne, kde na to chcete vzít prachy. Zase budete zvyšovat státní dluh. Začněte aspoň trochu přemýšlet. Stejně vás důchodci nebudou volit, jelikož mají krátkou paměť. Dnes vý a zítra už jsou tupci.

  • mi milli

   ….taky tě Petře stáří a důchod nemine. V tomto všem stejně…Měli by přidat starodůchodcům ,je jich hodně, mají 11000 na měsíc i méně.Taková vdova,která je sama,no upřímě,může jít žebrat.

   • Ka Kamelka

    Me by jenom zajimalo,co tito lide v zivote delali,kde pracovali,ze maji takovy nizky duchod? Ja nikoho takoveho neznam.

    • JS Jan Sklen

     Troubo,krom komunistického parlamentu měli v průměru 3 tisíce.

    • So Soňa

     Milá Kamelko dělala jsem 45let, jen na mateřské jsem byla 6 měsíců. Tenkrát se rodičovská nedávala až 4 roky. Jsem vyučená prodavačka a pak jsem makala na 4 směny ve fabrice. Důchod jsem dostala 11 500kč. Tak se nad tím zamyslete.

     • AJ Ave Já

      No jo no, co bys chtěla s výučákem? Já mám 2 VŠ a důchod mi dělá přes 35 000 Kč.

     • Maji duchod lidi malý pritom celi život pracovali v dobu byli vydelky malé vina je ODS a Sociální demokracie protože byl nízký zaklad a neidelali duchodovu reformu nechali to jak bylo za komunustu duchody mame nejnižší v Evropě a ještě pani pise co delal ze maji tak nízký duchody psala jsem,ze to vse zavinila predesla vlada. Duchod by mel byt aspon 16000 aby duchodci žili důstojné

     • Be Bedřich

      Soňo,to jste dělala v Petrohradě?Pokud jste dělala u nás,nemůžete mít tak malý důchod. Moje maminka dělala 31 roků má 95 let a bere 13500 a nějaké drobné.

     • Ma Martin

      A dřela jste taky ve škole ? Ne ? tak co chcete když ekonomice nemáte co moc dát..

     • Lu Ludmila

      Paní Ave Já je pěkně sprostá. Chlubí se se 2mi vysokými školami, ale její chování je na úrovni člověka s IQ max 70. Uráží lidí, kteří celý život dřeli a berou almužnu. Takovým lidem přeji jen všechno zlé.

    • Zd Zdena

     Tak nám vypočítaly za vlády ODS,45 roků odpracovaných a šla jse do důchodu se sumou 3467kč.

    • Zd Zdena

     Za vlády ODS jste větší důchod nedostal.45 roků odpracovaných a důchod 3456.

     • Zu Zuzana

      muj otec pracoval ve stavebnictví uředník, 3 roky přesluhoval a má 22500 s vdovským takže ?????o čem píšete 3000.

    • ma mamča

     tak to jsi asi hodně mladá, moje tchýně je 31 let v důchodu a činí 12.000,- Kč , dříve takové platy nebyly, jako dneska a to se ti zdá hodně jo? a to pracovala v kanceláři.

     • Al Aleš

      Jo kancelářské krysy, ty nikdy nic moc nedělali, samé kafíčko a podívejte se na ně dnes, jsou vitální, v 70 letech aktivní atd. 12000 musí stačit. Vemze si robotu, zedníky, horníky, ty natahali za život tisíce tun materiálu a mají stejný důchod? Hanba. Styďte se paní.

    • LD Ludmila Dostálová

     Moje sestra, vystudovaná právnička, onemocněla v 31 letech zhoubným nádorem v hlavě. Měla vyměřený důchod invalidní a se vším přidáním po 30 letech její důchod činí 8350,-Kč. Moje tchýně, které je 85 roků má důchod 9200,-Kč. Celý život pracovala.

    • Ji Jitka

     Moje maminka pracovala celý život na dělnické pozici – kuchařka v mateřské škole, v kuchyni a ve skladu v Tesle, pak na montážních linkách různých místních firem po roce 1992. Dnes má z důchodu příjem 11 684,- Kč. Je už 15 let vdova, takže všechno táhne sama, jednoduché to není. Alespoň sem tam jí strčím něco do lednice, nebo zaplatím složenku za vodu nebo doplatek za energie.

    • LN Ludvik Najbr

     Manželka byla co by učitelka M.školce cely život a ani těch 11000 nema.

    • Iv Ivana

     Jjsem vyučená brusička kříšťálu 23 let prace v oboru.cca 20 let skladní VTP.Sranda co?To je 43 let

    • iE ing. Eva Soukupová

     Já Vám to vysvětlím. Jsem již ve věku 80 let a prí odchodu do důchodu jsem dostala 2200Kc. Jsem vysokoškolák a pracovala jsem v pohostinství na pozici inspektora provozu. Bohužel v této době byly platy nízké, ale i ostatní výdaje byly k platům a důchodům úměrné.

    • Ri Rita

     V tomto státě je spousta lidí ze státem chráněného etnika,kteří nikdy v životě nepracoval,již tři generace zásadně nepracují a slovo práce je pro ně horší než nejsprostější nadávka. Přesto mají nemalé důchody,byty dostávají zcela gratis,k tomu dotované nájemné a spoustu dalších soc. dávek,o kterých slušný pracující ani neví,že existují a politici to neřeší.A ještě si tito nefachčenkové stále stěžují že prý jsou ,,diskriminovaní “ ….

     • Ro Robert

      Naprostý souhlas. Tohle nejde pochopit co jsme to za společnost která dotuje nefachčenka, kdo to kdy viděl.

    • IV IVANA

     Dělali v době kdy jste tahala kačera v těžkém totalismu a výplaty činili 2500,po revoluci se to trochu změnilo a platy začali růst ale za HAVLA ani za KLAUSE to nebila žádná hitparáda.proto mají tak nízké důchody.JÁ JSEM DĚLALA V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH A MŮJ VÝDĚLEK BYL 13000.Takže těšilo mně že vás poznávám a takových je nás tisíce

    • Mi Mirek

     ano jso i takoví,já jsem pracoval 15 roků v uranovém průmyslu ,od roku 93 jsem OSVČ,do důchodu jsem šel v 55 letech ,ale ještě 9 roků jsem pracoval jako OSVČ navíc,důchod -13tis.,tj 2000 pod průměr,nestěžuji si tímto,jen chci ukázat těm ,co tomu nevěří,ať nám AB přidá,stejně ho volit nebudem

    • Ka Karel

     Vážený celý život jsem pracoval jako řidič a manželka jako cukrářka a já mám nyní starobní důcho i s vdovským celkem 8560.k.č. Vy s tím přežijete když si dovolíte tady psát takovou kravinu.V tom případě Vám blahopřeji a přeji příjemný živoření.

     • ma marionettam

      Tak to Vám nevěřím ani náhodou, ten vdovský může být tak 1500, takže Vy chcete tvrdit, že jako řidič máte důchod 7500, když základní výměra teď tuším 3500, takže na procenta a roky máte jen 4000?

    • Ga Gabina

     Ja ano a hodne.Pracovali bohuzel za maly plat.Tak maji jen 11 tis. Po zaplaceni bytu,jim opravdu zustava malo na zivobyti.Vetsinou jsou to lide bez partneru.Takze ani ten vdovsky neberou.

    • Ja Jana

     Milá Kamelko, já mám středoškolské vzdělání, pracovala jsem 41 let ve školství, a můj důchod je 8.100 Kč. Probuďte se, děvče!!!! Znám i důchodce, kteří berou i méně, přestože celý život pracovali.

    • jo jozef

     Dělali takové práce aby ty ses mohl nažrat a obléct zeptej se svých rodičů a učit se ani jedno nebilo zadarmo při platech 1600 až 1800 a někdy méně.Když nevíš tak se zeptej.

    • Ha Halina

     Matka samoživitelka ať žádá peníze po otci dítěte a ne po statu

   • Ka Kacka

    Navíc dostaneme 34 Kč v průměru.Ostatní není jisté.Za 44 let odpracovaných,a zdaněných ,v těžkém průmyslu mám 12500,to se vám zdá adekvátní s výhodami jiných skupin?

   • ad adka

    Vdova má alespoň vdovský důchod, Ale rozvedená s dětmi nemá ani to.

    • He Helena

     Určitě to není tak hrozné,sousedka roved.dvě školní děti ,social.podpora slušné alim. práce z domova ,říkala měnit nic nechce. Já samot.duchodkyně v podnájmu opravdu nic neušetřím

    • Ev Eva

     A vy si myslíte, že ty přibl. 2.000,- vdovského jsou hodně?? Po zemřelém zůstalo ve státní kase trochu více…

     • Ha Hana

      Tak pokud se vám to nelíbí tak těch 2 tisíce můžete přeposlat na můj účet.

    • Ev Eva

     Jo děvče a vdova od 41 let nedostane nic, a takových je více třeba i že manžel zemřel pár měsíců před dovršení nároků

    • AD A. Deckerová

     Vdovy nechte na pokoji. Snad berete alimenty. S někým jste to dítě zplodila. Hlavně nekňučte.

   • Ja Jarek

    Taková vdova, která je sama, má svůj a ještě vdovský důchod po manželovi

    • Mi Milena

     Ano, mám svůj a důchod po manželovi dohromady necelých 13 000, ten vdovský se totiž počítá vždycky z toho menšího důchodu, ne z důchodu toho, co zemřel, řekla mi to paní na sociálce v Praze, když mi neseděl výpočet důchodu.

    • Te Tes

     Zdaleka ne každá vdova bere vdovský důchod. To je třeba si uvědomit.

    • Te Tes

     Zdaleka ne každá vdova bere vdovský důchod, přestože si to většina lidí myslí.

   • ja jakub

    Jj je jich hodně. Z 2 500 000 důchodců má do 11 000 cca 120 000 lidí.

    • Ha Hana

     Tak nějak.A i kdyby přidali,stejně je volit nebudu.Nejsem a nikdy jsem nebyla prodejná děvka.Za žádnou cenu.

   • Ji Jirka

    Tahle kasparina babise a spol mu stejne hlasy nezajisti. Buresi tvuj cas j tady !!!!

    • Ja Jana

     Souhlas , tato vládní tlupa vládne ::::Po nás potopa další generace máte to na triku , stejně budou muset zvedat nějaké daně , jinak bude státní bankrot . Nestačí splácet to co si nyní půjčují ,,,,,že by ekonomika začala hned šlapat na 6 % tomu nevěří nikdo …když šlapala tak sektáři neudělali nic ,,,jen si kupovali voliče to je tak vše co dokážou .

    • St Stenly

     Jo, nasaďte si tam ODS, nebo Piráty a do roka to z Vás zdražováním a daněmi vytáhají !

   • Mi Mischa

    Milli, znám x důchodců, co mají 17-20tis. Oni ty peníze tak NUTNĚ potřebují? Co matky samoživitelky, lidé, kteří díky kovidu přišli o práci? Kdo JIM dá 7500Kč? Důchodci v pandemii NEPŘIŠLI o stálý příjem, narozdíl od ostatních. Jde pouze o UPLÁCENÍ důchodců před volbami, nic jiného.

    • Věra

     Nemůžem za to, že jsi samoživitelka. Dělat děti by se měly odpovědně.

     • Taky mam odpracovano 44 roku pracovala jsem ve fabrice chemickým průmyslu plat nic moc hodne jsem delala prezčasy ,aby jsem mela slušní plát a to jsem mela ještě druhe zaměstnání tu dobu byli malé vydelky .Vina je ODS,a Sociální demojracie a top9 ty meli idelat duchovu reformu ,ale vykašlali se duchod byl vyměření ze zakladu a to byl nízký brali ja za komunistů tym padem lidi co jšli za vlady predešle tak maji nizke duchody.Ods ukradla peníze co byli na
      důchod tak penize by byli na duchod.Vy lidi jenom nadáváte,že se jenom duchodcum přidává,.Tak ja by udelala tak,ze který v zivote nepracovali tak by nemeli nárok na důchod a na sociální dávky ma vláda udělat kdyz je člověk na UP tak by mel dělat prospěšné práce.Taky by vlada si mela snížit plát maji vysoké platí, a pritom maji jidlo
      Za pár korun tak by meli platit za jidlo jako v restauraci nebo v jídelně. Omlovam se za psani .

    • AD A. Deckerová

     To je ale hodně málo důchodců se 17-20tis. Představte si, že je potřebují. Na stravu, na nájem, opravy v bytě, nebo opravu rod. domu, hlavně na léky. Já tedy takový důchod nemám. Musela by jste hodně přitlačit.
     Hlavně se postarejte, aby jste poctivě odváděla soc. dávky, aby jste nebyla na hodně malém důchodě. Pokud jste zaměstnanec, tak svoji finanční stránku řešte s vedením firmy.
     Hlavně nezáviďte a nechte důchodce na pokoji.

    • In Ina

     Milý příteli, jakkoli to nechápete, ty peníze dostávají na základě odpracovaných let a výše odvodů na sociální pojištění po dobu své pracovní činnosti. Není to sociální dávka. Jestli nemáte ani tolik, tak nezáviďte a zkuste si příjmy zvýšit prací. To pomáhá.

    • Ch Chromik

     Jsem v duchodu už druhý rok a beru skoro 17000. Celý zivot jsem makal nadstandartně, měl jsem asi 20 zamestnání. Mám obě kyčle TEP, 3x Infarkt(tretí těžký),DNu a zaludeční vred. Polykám 8 tablet denně a neujdu ani 50 metrů bez opory. Prásky na bolest neuzivám aby to zvládly játra. Bolesti mám pri jakémkoliv pohybu,bederní obratle zborcené a srostlé. Chcete si to vyměnit? Prachy jsou až to poslední co mě zajímá,radši bych byl zdravý úměrně věku a stačilo by mi i 8000. Žiju docela skromně….

   • Ha Hana

    Haha 11 tisíc.Jak bych byla spokojená .Mám 9040 kaček.A to jsem celý život poctivě dělala.43 let.

   • 07 0703

    Nic ve zlém, ale pokud opět přidají 800 Kč a za chvíli se zdraží o 2000 Kč, jako tomu bylo naposledy, tak ti důchodci jsou spíše chudáci a takové přidávání je k ho….

    • Zu Zuzana

     Tohle je kravina co píšete. V okamžiku, kdy začnete pobírat starobní důchod a nebo jej již pobirate, tak se vdovský a nebo vdovecky důchod razantně krátí. Já osobně pobírala vdovský důchod a po přiznání starobního důchodu mi dali cca 1300,- vdovskeho důchodu. Vdovský důchod mi do té doby činil 10200,-. Tak neplacejte kraviny.

    • Id Ida

     Tak se nenechte kupovat a věnujte tu částu třeba na výzkum rakoviny, co vy na to?

   • Ma Mara

    nízkopříjmový odbydou 100,- někdy ani ne. to je myslím nevytrhne.

   • Ma Mara

    ta 100,. ty nízkopříjmové nevytrhne. na větší hromadu se přidává za zásluhy. ale jaké ??????????
    Mara

   • ma mahas

    draha milli, vy jste jiste byla svedomita a stejne jako v Nemecku jste si odkladala od sve prvni vyplaty stranou 10% sveho cisteho prijmu a ty radne zhodnocovala o inflaci, ze? Pokud ne, tak jdete do pr…le a nervete, ze mate malo. Umite jen vydirat a rvat. Nic jineho

  • Ka Karel

   Komu nadáváš,kluku?Co jsi už udělal pro republiku?Možná jsi socka,která je závislá na soc. dávkách a potřebuješ přidat.

   • Ma Martin

    To je přesně typickej komentář. „Co jsi udělal pro republiku?“ Já se ti to pokusím vysvětlit tím nejprimitivnějším způsobem. Zkus si přestavit, že peníze
    z toho nesmyslného rouškovného budou chybět tvým dětem, aby se jim dostalo kvalitního vzdělání. A pokud jseš tak sebestřednej, že jsou ti ukradený děti, tak by mohlo třeba zabrat zdravotnictví. Ty budeš potřebovat neodkladnou operaci a ejhle, oni nejsou peníze, vypotřebovali se na rouškovném. No nic, holt budeš mít smůlu a pomoci se ti nedostane. Přeji ti aby se ti nic takového nikdy nestalo „kluku“.

    • da dave

     Petrovi se to už stalo. Nebylo dost peněz na kvalitní vzdělání a tak ho ve škole nenaučili přádně česky. Holt češtinář měl malý plat a Petrovo vzdělání měl na háku…

    • He Helena

     nemusejí kupovat drahé testy, když jsou stejně k ničemu a peníze mají nechat ve zdravotnictví. To vás ale nenapadne že?

   • To Tomáš

    Třeba to je člověk, kterému stát ročně sebere 300 000 (vycházím-li z toho, že má průměrnou mzdu), které si tvrdě odpracuje jen na pracovních odvodech. A pak je … , když to nezodpovědní socialističtí zmetci rozdají a ještě si na to půjčí, protože to pak bude splácet.

   • Karen Šmídová

    Buďte rádi, že máme jednu z nejlepších vlád, že se o nás takhle starají a hlavně, že máme pana prezidenta, který je jeden z nejchytřejších lidí, které tady máme.

    • Ha Hana

     Vy asi žijete v úplně jiném státě. 🙂 Ten pán na hradě, že je nejchytřejší ? A vláda nejlepší ?

    • Věra

     Ale to je pravda! Vzpomínám na Kaouska, ten nám dokonce rozesílal složenky, kolik každý PRÝ dlužíme státu!!! Dacan jeden. Jako kdyby jsme MY něco ukradli. Za této vlády se máme nejlíp od hadráku a po volbách nedej bože, abychom jen smutně vzpomínali a tloukli se do hlavy. Nebýt covidu se máme ještě líp a za tuto vládu naši potomci určitě nic splácet nebudou, to jsem si jistá, protože ve státní kase je peněz teď pořád habaděj. To by za zlodějů Klause, Kalouska Topolánka… a vůbec na Ods a spol. vůbec nebylo. To by bylo dál jenom „utahujte si opasky“. A stále nejistá budoucnost.

     • zu zuzana

      Paní Věro vy jste asi upadla.Vaše děti,vnuci a pravnuci budou splácet tak obvrovský dluh ,už teď je 2biliony korun a stále roste,každý občan včetně nemluvňat dluží 222 000kč.Stbák vám nebude posílat složenky s dluhem,potřebuje vaše hlasy,po volbách mu budete šumák.Státní dluh narůstá,jen stbák ročně vydělává miliardy a to z vašich i našich peněz ,nechává si dotovat svoje firmy ,jinak by krachnul.Ty peníze mohly klidně být použity na důchody,pro postižené a nemocné.Toto je nejhorší vláda po roce 1989 a o Zemanovi se nebudu vyjadřovat,nebylo by to nic slušného.

     • Ja Janka

      Máte pravdu. A naše dětí a vnuci už splácí církevní dluh. Asi ještě 20 let. Za to můžem poděkovat ODS.

     • Te Tes

      Ono to tak možná vypadá, že se máme líp než za Kalouska. Ale za jeho vlády byl poměr Průměrné mzdy a průměrného důchodu 42%, dnes jsme tak na 39%.

   • St Stanislav

    To je za normálních okolností velmi dobrá otázka. A teď Vám vysvětlím kontext.

    1/ Mezi lety 2020-2022 dojde díky způsobu vlády populistů z ANO, ČSSD a KSČM k nárůstu státního dluhu na dvojnásobek. Za 3 roky tedy zvládnou to, co všechny předchozí vlády za 30 let.

    2/ V EU dostává průměrný důchodce důchod o 30% vyšší než by odpovídalo tomu, co si kdy odvedl na pojištění. Jinak řečeno, důchodci se chovají vůči celé společnosti velmi sobecky a jsou na to jasná čísla…

    • Ma Martin

     Stando, Stando, co ty tak můžeš mít v hlavě? Státní dluh narostl ne kvůli ANO a ČSSD, ale kvůli koronaviru. Když nechápeš, tak raději nepiš.

    • Du Dušan

     Zapoměl jsi ty biliony po 89 to ti nevadí a Topolánkovo půjčení z důchodového fondu?

    • Ev Eva

     Já že se chovám sobecky? Co si to dovolujete? A že jsou na to čísla? Hnus

    • ja jaroslav

     Kolik reci ovladas?Ze vis o kolik vic % dostava prumerny duchodce v EU a ze se chovaji velmi sobecky vuci cele spolecnosti

    • Ka Karásek3

     Nemám špatný důchod. Aspoň jsem si to do včerejška myslel, ale včera jsem byl v Polsku a obsluhoval mně pracující důchodce mladší, s nižším vzděláním a vykonával nižší funkce než já. Ale když mi prozradil částku důchodu přes 25 tisíc (v přepočtu na Kč) tak jsem se za můj důchod zastyděl a pravdu jsem mu nemohl říct ! V Německu mají přepočtený důchod od 70 do 100 tisíc Kč ! (aby mohli „rajzovat“ – proto k nám vždycky jezdili na zájezdy).

  • Zd Zdenka

   Podle času jak jste to psal jste ještě nebyl probraný.Nazývat důchodce tupci.Myslím,že hodnota vašeho mozku je na úrovni houpacího koně.

  • KB Karel Bláha

   Ani nemusím hádat,koho by jste volil Vy.Až budete v důchodu,což asi dlouho nehrozí,budete přemýšlet jinak.A že by nám to“tupcům“ nemyslelo,to si nemyslím.Ba naopak!

  • Ja Jarda

   Petře, kdo je tupec, když Vy píšete „vý“ místo „vědí“? I kdybyste psal o jednom důchodci, kdy by byl správně tvar „ví“, byla by tam hrubka, kterou by snad neudělal ani výrazně podprůměrný žák základní školy.

   A k tématu: Ano, samozřejmě je třeba koukat i na budoucnost a na státní dluh, ale proč by to měla odnášet jakákoliv skupina občanů? Nehledal bych problém na straně tohoto druhů výdajů a myslím si, že důchodci si ty peníze zaslouží. Všichni jednou budeme brát penzi, pokud se toho dožijeme a většina z nás v rámci svých možností přispívá nebo přispívala do rozpočtu svými daněmi. Pokud chceme někde šetřit, mělo by to být na byrokracii a nesmyslně neefektivním řízení státu. Jestliže Babiš mluvil v minulosti o tom, že by se stát měl řídit jako firma, potom by si politici měli uvědomit, že žádná firma si takto neefektivní a nákladné řízení nemůže dovolit. Hodně rychle by zkrachovala.

  • Ma Martin

   Milý Petře! Měl bys přemýšlet! Podnikaté a umělci stáli státní kasu miliardy. To ti nevadí co?

  • Zd Zdeněk

   Pane Petr asi máte místo mozku jinou hmotu ze septiku až dokážete to co umím já v 76 letech tak potom se Vám omluvím .Ale ten tupec jste zřejmě vy ,protože takový blábol a urážku může stvořit jenom …jako Vy.

  • Mi Milda

   Myslím,že by jsi se Péťo divil žít z důchodu 11tis.A to lidé chodili do práce to byla povinnost a výplata cca 2700,-až 4000 horníci,ale vše bylo levné ua 3kačky 10dkg vlašáku a tři rohlíky.Ale doplatili na důchody lidé po revoluci neb tabulky vytvořené pravičáky udělali z lidí žebráky.Zlatí komunisti a dneska se stydím za cinkání klíčí..Jedinej p.Babiš dal důchodcům naději.

   • Ma Marie

    Máte pravdu a volby vyhraje opět ANO. Ty koaliční slepence budou volit feťáci a nemakačenka. Nikdo jiný. A průzkumy, že vyhrají Piráti a Stan jsou k smíchu. Je to zaplacený průzkum koalicí. Kdyby nebyl covid, mohl být nejdéle příští rok vyrovnaný rozpočet.

  • ja japos

   Kolik tě je let ,však na tebe taky dojde.Běž za roh a vraž hlavou do zdi,možná se ti vté palici rozsvítí!

  • KL KLAUDIE

   NEKECEJ JEDINĚ BABIŠ NA DŮCHODCE HLEDÍ JINÉ VLÁDY DÁVALY MINIMUM OSTUDY

   • VJ Vladimír Janáček

    Babiš hledí jen a jen na sebe. Důchodce podplatí z vybrakované státní kasy (ne ze svého) a sám si přidělí dotace ve stejné výši. Důchodci 23 miliard, Babiš 23 miliard, není nad spravedlnost.

    • Ji Jirka

     Babiš sice důchodce podplatí,to je fakt,ale na druhou stranu ty předešlé vlády jen pro sebe!

  • To Tomas

   Milý Petře, slovo vědět ve tvaru „ví“ se vždy píše s měkým „i“!

  • To Tomas

   Petře, nauč se pravopis. Slovo „ví“ se píše s měkým „i“!

  • Václav

   Mohli bychom se setkat? Ještě než umřu chtěl bych někomu rozbít držku! Je mi 62!Dáš to?

  • Lu Ludvík

   Jsem důchodce a přiznávám, že jsem chvíli přemýšlel, co znamená to vý v poslední větě. Přišel jsem na to velmi rychle. Napsal to nějaký možná mladý, ale nevzdělaný tupec.

  • Lu Ludvík

   To vý v poslední větě napsal možná mladý, ale nevzdělaný tupec.

  • Lu Ludvík

   Když někdo napíše vý, je možná mladý, ale určitě je tupec.

  • Pe Petr

   Ty … slovenský přestaň už rozhazovat a kupovat si voliče , tak aby jsi zastínil tu všivárnu , kterou tady provádíš.

  • šj šerák j.

   Za sem tisíc pět set ho budu klidně volit, je přece tržní hospodářství, dnes a denně nám to vtloukají do hlavy, tak se budu chovat tržně.

  • Jo Josef

   Taky budete důchodce a neurážejte s pamětí a s tím tupcem se zamyslete nad sebou.

  • ge george

   odkud ty peníze vezmou? Asi je pouze natisknou a s otevřenou náručí budou vítat inflaci, která už tak s anonisty zdražuje život. Tím, že přidají a jednou tolik zdraží , pouze přesunou státní peníze do chřtánu eštébákova.

  • Li Libuše

   Jak můžete mluvit za nás a urážet krátkou pamětí.Možná jste větší tupec než důchodci.

  • Zd Zdena

   Milý Petře. S takovou neúctou mluvit o starých lidech je známka IQ 60..

  • Zd Zdena

   Milý Petře. Vyjadřovat se s takovou neúctou o starých lidech je známka IQ 44.
   A já jsem osobně ještě neslyšela Babiše o tomto mluvit (že by se přestal chvástat?), tak kdo ví jak to je.

  • Lu Ludwig

   Než volit tu opoziční bandu, co se třese na koryta, tak radši toho Babiše, i kdyby mi nic nedal

  • Ra Rančer

   Ale nemají synku. Pamatují si, jak jim chemik Kalousek přidal 45 Kč.

  • Lu Ludwig

   Než volit tu opoziční bandu, co se třese na koryta, tak radši toho Babiše

  • Ol Olda

   Podle toho co jsi napsal, tak ty už jsi včera nic nevěděl a dnes jsi jenom ten tupec…

  • IV IVANA

   Petře taky budeš starý a určitě oceníš každou korunu navíc .Tahle vláda to má v programu a myslím si že je to pořád málo. Spousty důchodců žijí na hranici bídy protože předešlý vlády tím myslím ODS v čele s kalouskem coby ministrem financí přidávala po 45 korunách. Za mně ano přidávat a neberu to jako úplatek.

  • KK Karel Kamenovský

   Důchodci nejsou tak nepřejícní, jako vy a mnozí mladí. celý život pracovali, budovali a proto si zaslouží důstojné stáří. Každá generace vždy tvořila lepší podmínky pro život svým potomkům a nyní by se měla mladá generace odvděčit svým rodičům a ne jim závidět důchody a nějakou korunu. Moc smutné od nyní mladé generace. Už i vy si šetřete nyní na důchod, aby jste nestrádali a snažte se odvděčit svým rodičům za vše, co pro vás v životě udělali!

   • Ha Hana

    Mladí se obouvají do důchodců, ale především by si měly zamést před vlastním prahem. Pro ně hodnota manželství nic neznamená, důchodcům závidí par korun. Proč je tolik samoživitelek, kde se stále vykřikuje, že se jim vláda málo přispívá. A z jakého důvodu jim má stát přispívat když nejsou vdovami, ale jen na oko samoživitelkami, to nikomu nevadí, ale že důchodci se má přidat tak už jsou vyžírkové. Důchodci by si zasloužily větší penzi, na kterou si střádaly, mladí nejsou všichni zlí. Ti co se narodily našim dětem jsou již zhýčkaní a vidí jen za vším peníze.

  • Jo Josef

   Přestaňte důchodcům závidět protože se mohli mít daleko lépe kdyby Topolánek potažmo vláda ODS nevykradla důchodový fond a pokud chcete na někoho nadávat tak na ODS, TOP09 to jsou nejhlavnější původci toho že dnes zavidite důchodcům a Babiše budou lidé volit protože to dělá dobře a hlavně pro lidi a to není smetance vhod.

  • ŠJ Šerák Jaroslav

   Ty důchodci kteří mají všech pět pohromadě budou ANO volit, protože to byla jediná vláda, která na ně pamatovala a dostatečně jim zvyšovala důchody. Tak nemelte hlouposti že je nebudeme volit.

  • Al Alena

   To si jenom myslíš, pamatujeme dost a paměť máme dobrou. Hlavně si pamatujeme chování ODS, Top 09 a o tupcích si nech zdát.

  • Pa Pavel

   Ti důchodci které zesměšňujete mají oproti vám velkou výhodu,oni se důchodu dožili.

  • mi milanmid

   Vážený ?? Skoro ve všech vyspělých státech EU mají i 14 důchod !!Poláci a Slováci mají jen 13 důchodů !!Proč mají mít statni zaměstnanci vice platu jak je měsíců v roce ??? Když jedni tak všichni ne ????

  • mi milanmid

   Když mají statni zaměstnanci 13 důchod někteří i 14 na dovolenou tak by to měli dostávat i důchodci jak je tomu v drtivé většině západních státu v EU !!

  • Fr František

   Pane Petře, jsem dúchodce ale nepřipadám si jako tupec, spíš si myslím žen jste to vy. Jinak slovo vím se píše s měkkým I. Oni to dnes ví. Tak nevím kdo je tu tupec?

  • Pa Pavlína

   To jsou slíbí chyby to by ste měli dát těm co mají míň nemají ani 14000 nechat to měsíčně co to je 300akorat pro výsměch důchodcům stejně se nic nespravý ať si skusí s pár korun žít do už nemocni hodně potřebují hlavně jak zaměstnancům prodáváte 3000kc ale těm důchodcům nic no jo když máte velké platy Tak jinde pomáhate na ně nemyslíte

 2. Populismus zloděje Bureš nemá hranic. Za půjčené peníze rozdává nejméně ohrožené skupině obyvatel. Ještě zapomněl dodat, že s půjčení peněz se živí i cikánské prizivnictvo a prémie urednicku.

 3. se sepp

  tady je jasnej dukaz podplaceni volicu a zejmena senioru co je hodny na teplaky taky jsem duchodce ale me si ten ksindl Bures nekoupi penize bych dal na charitu a kdo voli ANO ( Burese ) patri do ustavu pro dusevne chory!!

  • Mi Miro

   Duševně chorý jsi především Ty, protože dle Tvých vyjádření usuzuji, že jsi asi do důchodu odcházel z Poslanecké sněmovny, Parlamentu atd.

  • ce cemada57

   jen at zadlužuje 👍, at se z toho ti mladí potom pos..u, když nám starším by nejraději zakroutili krkem…ale ,co jsme si vychovali to máme..👎😜

  • ce cemada57

   ale jenom at zadlužuje, at se z toho pak ti mladí pos…ou, stejně by nám starším nejraději zakroutili krkem, jo co jsme si vychovali, to máme..lakomou sebranku..

  • Ma Marie

   pane sepp – jak peníze bych dal na charitu? Rouškovné jste si tedy nechal a to samé uděláte i nyní, že. Duševně chorý jste tu leda Vy. Jen plácáte.

    • Ru Ruda

     díky , nikdy jsem Babiše nevolil a jsem v důchodu . mě si nekoupí !

     • Ma Marie

      Rudo, tak proč to tu píšete? Nás to nezajímá, volte si koho chcete. Jen maličkost, Piráti se vyjádřili, že jsou nízké daně z nemovitého majetku a budou se muset o hodně zvýšit. Tak jestli vlastníte RD, byt atd., tak už začněte šetřit na roční daň finančáku. Ale vy na to určitě máte, pár desítek tisíc jen tak ušetřit z důchodu vás nepoloží, že. Almužnu od Babiše si neberte aby si vás nekupoval. Pamatujete si, co řekl Topolánek? Kdyby lidi věděli, co na ně chystáme, tak nás volit nebudou. Bartoš to zapřel, že to v programu nemají. Ale co „zatím“ není, může dodatečně být s tím, že to jinak nejde. A o daních z nemovitého majetku se vyjádřil, že jsou opravdu hodně nízké. Tak co na nás v případě zvolení chystají? Jsou nevolitelní. Druhá koalice to samé, jen se třesou na koryta. S těmi už zkušenosti z vládnutí máme, tak se nenecháme opít rohlíkem. Sice bude Němcová zděšena, ale vyhraje ANO.

 4. Jo Josef

  Hodně důchodců má nízké důchody tak proč ne.Proc ale všichni i ti kteří mají slušné důchody.

  • Ji Jiří

   Protože přispívali do rozpočtu většími daněmi. Tak je to správné.

   • Pe Pepa

    Ano, přispívali většími daněmi a tím pádem odešli do důchodu s odpovídající výší důchodu. Jenže od té doby mají stejné výdaje/potřeby jako ti s důchodem nesrovnatelně menším.

  • Ja Jarek

   Asi proto, že by to bylo nespravedlivé. Někdo na sobě pracuje, zvyšuje si kvalifikaci ,aby pracoval na lepším postu a měl vyšší plat a následně vyšší důchod.
   Kdo má vyšší plat, také odvede více peněz do státmí kasy. Tak musí mít zákonitě vyšší důchod.
   A nefachčenkům , kterým stačí když si vydělají na cigára a pivo by měl stát dorovnávat důchod?
   To si děláte legraci. Každému dle zásluh.

 5. Ka Karel

  Te soudruh potřebuje hlasy ovcí. Však z jeho to nejde, hlavně at naláká….

  • Ja Jan

   Tak správně , je potřeba volit Piráty – TOP – KDU – ODS , a pod. pak bude teprve dobře .

  • Il Ilona

   Proč by potřeboval.I kdejaky důchodce má rozum,koho volí.Nezaleží na penězich.Jen něktěří takto uvažují,co nic nezažili,jen urážet.

 6. Pe Petr

  Proč nenávist k důchodcům? Zrušením superhrubé mzdy si pracující polepšil až 6000Kč měsíčně a závidí jim to někdo.

  • Jo JohnDoe

   To jsou jen teoretické plky naivní ovce. Přidáno dostali leda úředníci a státní zaměsnanci. V soukromém sektoru si navýšení výplat díky snížení daní majitelstvo firem kompenzovalo snížením odměn o shodnou částku zaměstnancům. Takže vydělali jen zlodějští podnikatelé a příživnická státní správa.

  • Mi Miroslav

   Pane Petře máte pravdu jednou budou taky důchodci ti co tet řvou jestli dají svoji práci něco za co by se nemuseli stydět většinou jsou to fetaci ,

  • To Tomáš

   Nepolepšil, to by znamenalo zvýšení mzdy, pouze jej stát oškube o maličko méně. Na důchodce a obecně nezodpovědnou sociální politiku a přerostlý stát jde obrovská část odvodů, na které ovšem prvně musíme vydělat. A ještě hůře, nezodpovědně si na to stát půjčí.

   • MC Milka Chválová

    Zajímavé je, že důchodcům nepřejete ani kačku, ačkoli celý život na důchod pracovali. Ale nijak vás nepohoršuje, že musíte vydělávat na skupinu lidí, která nepracovala a pracovat nebude, žije ze sociálních dávek a dostane i důchod.

 7. Ja Jarda

  Měli by snad taky přidat poslancům a hlavně senátorům, aby se důchodce nezlobili.

 8. Josef Štěpán

  To, že vláda myslí na důchodce je naprosto v pořádku. Opozice už předem řve. Pokud by se náhodou dostala opozice k vládnutí, musejí důchodci počítat s tím, že jim nepřidá nad rámec ani korunu. Slepenci ODS a Piráti, to by byla pro lidi katastrofa. Pan Babiš myslí na lidi a mnoha přidává na výplatách; lékaři, učitelé, důchodci a další si polepšili a to by opozice okamžitě stopla a jenom by kecali.

  • PD Petr David

   To je zajímavé, kolik máme v Republice schopných (chytrých) lidí, kteří se tak lehce nechají ohloupit veřejnoprávní televizí a kterou si sami platí a kam nepodplacené radní ČT musí na jednání doprovázet Policie. Jinak by totiž všichni věděli, že Babiš si nekupuje voliče, ale srovnává české důchodce s německými, kteří mají odjakživa mnohem větší důchody, aby mohli i cestovat po světě ! To jsou (mimo Covid) ty Německé zájezdy důchodců. Proč by se měli čeští důchodci mít hůře než němečtí ? Proč chcete české důchodce diskriminovat ? A jakým právem ? Vždyť vás nebo vaše rodiče vypiplali, prali plínky atd. tak proč se k nim tak chováte ? Asi udělali vaši rodiče nějakou chybu. No prostě jste se jim nepoved ! Stane se.

   • La Ladislav

    Srovnávat německého důchodce s českým může je hlupák. Důchodce v dobách DDR měl taky odjakživa mnohem větší důchod? Západ bývalé NDR dodnes dotuje. Tj. 30 let. Tam jste to vy, komoušové dopracovali.

 9. PH Pavel Huml

  ,,Bez navyšování nad rámec valorizace totiž pandemie v příštím roce dolehne i na starobní důchodce.“
  To jsem rád,že mi konečně někdo vysvětlil,že na nás pandemie letos nedolehne.

  • Zd Zdenka

   Nevím,kolik je Vám let?Jestli jste tak čtyřicátník,tak jste chodil nebo studoval z mých daní,které šly z mé výplaty.Tak by jste tak mohl jen poděkovat a né nadávat někomu do hloupých voličů.

 10. Iv Ivan

  Největší legrace je, že jsem důchodce 66+ a přestože mi Babiš každoročně přidává částky, které budou muset moji vnoučci jednou zaplatit, stejně nikdy můj hlas nedostal a nedostane. I někteří důchodci mají zdravý rozum, když odchodem do penze se mi příjem zkrátil na 60% původní mzdy a musím s tím vyžít.

  • on ondra

   nic ti nebrání celou častku vrátit a nezapomeň to do fóra napsat. A nebo vol ODS, ta tě svými 48 Kč určitě neurazí

   • Ma Marie

    pane Ondro, obě koalice mu ani těch 48 Kč nedají a ještě mu důchod sníží a zvýší daň z nemovitého majetku. To se pan Ivan bude mít dobře, to si bude libovat, jak dobře volil.

  • Al Alena

   Kdo vás nutí si ty peníze které nechcete přijmout? Můžete je dát na dobročinné účely, jako to třeba dělá p. Babiš.

  • václav

   nepřidává Babiš ale stát a je to vpořáku,doufám,že volby nevyhrají slepenice to by vymyslely fígl jak oškubat

   • Ma Marie

    Václave, nepochopil jste paní Alenu. Babiš co je v politice nebere plat, posílá ho na samoživitelky. Tedy na charitu.

    • Pa Pavel

     jen se zeptám, to víte jelikož Vám něco poslal nebo to tvrdíte protože to řekl ?
     rád bych měl objektívní informaci, jelikož už toho nakecal tolik, ale ani půlka není pravda

  • Ja Jarek

   Proč se Vám příjem zkrátil o 60%?
   Buď jste šel do předčasného důchodu a máte odpracováno málo let, nebo nevím
   Mě bylo přiznáno 72,5 %
   Takže kráceno o 27,5%
   Bavíme se o průměrné čisté mzdě za celé období, které se bere pro výpočet důchodu.

 11. Zd Zdeněk

  To je dobře. Poslední vylepšení života důchodců. EU v Bruselu se postará aby ANO a premiér skončily. EU už začala kampaň za odstranění dnešní vlády. Od příštího roku zde máme migranty a na důchodce nebudou peníze.

  • Ja Jarmila

   Prosím Vás, přestaňte ze sebe dělat ovci a papouškovat kecy – sám musíte vědět, že šíříte bludy. To nevidíte, že tenhle soudruh raději zadluží vaše děti i vnoučata, aby nemusel do tepláků? A aby nemusel vracet, co si vzal z našich daní – bez EU a bez toho aby se nás zeptal?

  • Ja Jarmila

   Prosím vás, přestaňte ze sebe dělat ovci a papouškovat nesmysly! To vám nevadí, že soudruh zadlužil naše děti i vnoučata, jen aby nemusel do tepláků? Ptal se vás, zda souhlasíte, aby si přidělil dotace pro své firmy? Bez EU-z našich daní! To vám nevadí?

   • Al Alena

    Paní Jarmilo děti se zadluží sami ,protože fyzická práce jim nevoní,

 12. Vl Vladimír

  Důchody se podle zákona zvyšují o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd za sledované období.
  ————-
  …a nůžky se stále rozevírají. Odbory (Středula) tlačí na zvyšování mezd, jenže důchodci dostanou z navýšení jen polovinu a tak se to opakuje každým rokem. Je sakra rozdí, jestli se přidá 10% z 50 tisíc nebo 5% z 10. A výsledek? Starý důchodce – primář z chirurgie už pomalu dosáhne i na nový důchod uklížečky.
  A inflace? Zdražíme bydlení, jídlo, elektřinu, vodu, léky… o 20% a zlevníme lokomotivy 10%, ono se to nějak srovná.
  Pak se pohodí ohlodaná kost ve formě jednorázového „dárečku“ (který se do růstu důchodů nezapočítá) a je to. Důchodci jsou spokojení a ostatní závidí. Je třeba rozeštvat lidi aby se náhodou nezačali zajímat o to, jak milionáři a politici (či kombinace obojího) zázračně vlastní pílí zbohatli.

 13. ta tasva

  Jak jednoduche atakovat vladu.Novinari si uz nevidi do huby.Ze nam penize na duchody produpaly Klaus a Kalousek to nenapisi.Ze nam uz tenkrat meli pridat to tez nepisi a kdyz se konecne najde nekdo kdo prida penize,tak to vidite.A co nejnisi platy kolik bylo pridano?

 14. Mi Miroslav

  Zase jeden zavádějící nadpis. Je to jen nadpis který dál bude rozdělovat společnost, dál rozeštvávat mladé proti starým. Nejraději bych toho pisálka přehnul přes koleno a páskem mu vysvětlil, že toto se nemá. Ta almužna mne jen uráží a naštve, protože to zdaleka nestačí pokrýt zvýšené náklady za ten měsíc života.

   • Pa Patrik

    Pan Kovanda má doktorát z ekonomie a působí jako hlavní ekonom banky pisálku…Tyhle jednorázové podpory jsou zcela neefektivní a slouží jen jako úplatek před volbami. A k těm důchodům, buď je člověk zodpovědný a v mládí dělá kroky navíc, aby se měl dobře a zajistil se na stáří, nebo budoucnost neřeší, po škole se zaměstná v první fabrice a aby měl na bydlení, dělá 16h denně. Ve stáří pak naříká, že celej život dřel a stejně se nemá dobře…

   • Ma Martin

    Pan Kovanda má doktorát z ekonomie a působí jako hlavní ekonom banky ty pisálku…Tyhle jednorázové podpory jsou zcela neefektivní a slouží jen jako úplatek před volbami. A k těm důchodům, buď je člověk zodpovědný a v mládí dělá kroky navíc, aby se měl dobře a zajistil se na stáří, nebo budoucnost neřeší, po škole se zaměstná v první fabrice a aby měl na bydlení, dělá 16h denně. Ve stáří pak naříká, že celej život dřel a stejně se nemá dobře…simple as that 🙂

 15. Ji Jiří

  Proboha vemte si ty peníze, my si je vydělané. Ale neničte život dalším generacím volbou ANO.

 16. Ji Jirka

  Proč Vám tolik vadí rozdávání peněz? Vždyt´ je to jen bezcený potištěný papír! Kolik si toho banka poručí, tak tolik toho tiskárna vyrobí! (proč myslíte, že se pořád a pořád zdražuje)

 17. St Stanislav

  Bez korupce ANO zjevně vládnout nedokáže.

  A to i v situaci, kdy se jim během 3 let 2020-2022 podaří zdvojnásobit státní dluh…

 18. ol olina

  Jsme důchodci,ale volit tuto sektu nebudeme i kdyby nám dával tisíce,jenom ruinuje stát a ničí naše děti.Důchody máme průměrné,ale jsme dva,žijeme normálně a stačí nám to. Mě se líbí jak tady všichni důchodci osočují mladéjako by sami neměli děti.Jinak když letíme na dovolenou tak je letadlo plné důchodců.

  • Ja Jana

   Ne každý má průměr,já s ID na průměr zdaleka nedosáhnu.Taky jsem nekvičela když se přidávalo mým babičkám a dědečkům.Za dva průměrné důchody se to nyní žije v pohodě,ale zkuste to za jeden.Za poslední rok vše šíleně zdražilo.Jen nedoplatek za plyn jsem měla 4000,-kč.

 19. Iv Ivana

  Já z důchodem 10200.- dostanu možná 250-kč a důchodce
  s důchodem 16-18000 kč dostane opět dalších 1600 .-kč
  tak nevím co závidíte těm co mají malé důchody i když odpracovali 42 let a platili daně. IV.

 20. Ma Mario

  Nezávidím důchodcům a přeji jim to.Ale každej,kdo přijme tyhle jidášský úplatky by se měl vzdát práva volit

 21. KV Karel Veselý

  Není to tak dávno, kdy se hlupákův hlas dal koupit za třicet korun. Loni už to bylo 5 000 a teď to bude za 7 500. Kolik to bude stát peněz, než si hlupák uvědomí, že je hlupák a že přesně to si o něm myslí ten, kdo si ho kupuje?

 22. Zd Zdenka

  Podle času jak jste to psal jste ještě nebyl probraný.Nazývat důchodce tupci.Myslím,že hodnota vašeho mozku je na úrovni houpacího koně.

 23. ve veka

  rád bych připomněl, že pracující si nestřádá na penzi, ale platí penzi svým rodičům. Každý má (snad) nějaké rodiče, takže nechápu rozhořčení některých pisatelů, že by důchodci měli mít důstojnou penzi. A ti, kdo děti nemají, těm přispívají naše děti, zatímco bezdětní si užívají milion či dva, které ušetřili na rozdíl od těch, kteří financovali pleny a mléko a kočárky a hračky a penály a školní brašny a kroužky a sport a školu.

 24. Pe Petr

  Důchodci čelí rostoucím cenám. Docela dobrý blábol. Pracující žebrota je potom úplně v …

 25. Ji Jiřina

  to je zajímavé, že důchodci tak leží moc všem v žaludku ale to, že si poslanci každoročně zvyšují platy o tisíce, to je podle vás v pořádku? ne všichni důchodci si mohou k důchodu přivydělat!!!

  • Ev Eva

   paní Jiřino, máte pravdu.. proč se o to pisálkové nezajímají a nepíšou ? To se jim nehodí do krámu…

 26. JS Jan Staněk

  Kovanda, běžte si zkusit šťourání v kontíku a potom krafejte!

 27. IS Ivan Sekal

  Vláda která nerozumí důchodům? Co to je za vládu? Kalousek ČSSd a ODS obrali důchodce o 50%,pak o 14,5 % měsíčně za předčasné vyhození s práce.Zničili tipartitu. Důchody zemřelých předčasně jdou kam? Důchod by neměl být 14 000 ale 42000= důchodci žíví přebujelou vládu.

  • ho honza

   Vy ste upad na hlavu 🙂 prej důchodci žíví vládu. Vy tipartito 🙂

 28. BV Bohuslav Víšek

  Jen bych brzdil emoce, protože co je psáno tomto článku není rozhodnutí vlády, Babiše, ani Schilerové či Maláčové, ale Lukáše Kovandy, který o tom nerozhoduje.

 29. Lu Luboš

  Je krásné lání pravicových pseudopodnikatelů, zastoupených vyjícími hyenami, deprivanty a sociálními psychopaty, kterak kňučí za nerealizovanými zisky do svých kapes, když přivykli si žraní z plného koryta privatizačních prebend.

  • Mi Miroslav

   Komouš promluvil. Dřív to bylo lepší, vytáhl rudou knížečku a hned byl rovnější mezi rovnými. Občas ani nemusel stát frontu skoro na všechno, jako tzv. nestraníci.

 30. Pe Pepa

  No, dobrý . . . . Stále dokola přidávat všem stejně!!! Ať už jsou to jednorázové částky, nebo pravidelná úprava důchodů. Jednoduše a prostě, neuvědomují si že:
  1.) jejich „solidární“ přístup ještě více rozevírá nůžky občanů této skupiny
  2.) příspěvek pomůže těm, kteří mají skutečně průměrný, respekt. podprůměrný důchod. Lze usuzovat, že to pro ně znamená i cca přilepšení až o 50%. A ti, co mají důchody vysoké, těm to samozřejmě nebude vadit – každá koruna se hodí!!!
  3.) další dírou do rozpočtu si v žádném případě nezajistí jistotu odevzdání hlasu při volbách!
  A závěrem – co mi nejvíce vadí? To plošné přidávání stejným pravidlem! Ano, svůj vyšší důchod si většina (hlavně mimo politiků) určitě zasloužila, ale proč, když už řada důchodců má vysoký základ, nelogicky jej ještě zvyšovat a tím ty nůžky rozevírat? (ale i u této skupiny lze „bodovat)
  A to nemluvím o našich vyvolených, (mající s vyžitím problémy a proto čerpají všechny požitky – náhrady) a kteří při zvyšováním vlastních příjmů každoročně ani trochu nezaváhají.

  • MC Milka Chválová

   V závěru se pletete. Základ důchodu mají všichni stejný 3.490,-. Rozdíl ve výši důchodů činí tzv. zásluhovost, tj. kolik každý na dani odvedl státu. Když někomu stačila malá výplata a menší daň nemůže chtít stejný důchod jako ten, který více studoval a snažil se svou kvalifikací získat lépe placenou práci.

 31. 5g 56 gogo

  po roce 89 do dnes dluží tento stát tolik peněz na důchodech že by se vám vy škarohlídi palice zatočila , a jediný Babiš to ví a snaží se trochu důchodce postavit na životní úroveň !! jinak ten důchodce kterému zbude nějaký groš to stejně dá dětem ,vnukům , a dává je do oběhu !!!, a to že je přidá před volbami je věc vlády , piráti se taky pachtují s nepříspusobývými a získávají ty hlasy které bývaly mrtvé , že Bartoš tančí a juchá s nimi ,ale co potom až to projedeš , budou tě honit s kudlami !! ty je třeba vézt k zodpovědnosti ty co prošustrovali majetek a státní kasu !!

 32. Mi Milo

  Důchodci si bohužel sami neuvědomují že stát na to nemá a je to celé na dluh , který budou splácet jejich potomci celý život , vláda by měla přidávat jen když je z čeho a ne na dluh , a aby bylo z čeho musela by například snížit nesmyslné stavy úředníků + přestat vyhazovat peníze za různé nepotřebné nesmysly , např . nelegální dotace Agrofertu a dalším velkým firmám.

 33. BV Bohuslav Víšek

  Nevím proč mi nebyl zveřejněn příspěvek, ve kterém upozorňuji, že to, co je uveřejněno v článku není rozhodnutí vlády, ale názor pana Kovandy, který o výši důchodů nerozhoduje.

 34. Ja Jarek

  Ale to snad né.
  Je 30 let od revoluce. Kdo byl schopný, tak teď má slušný důchod.

  • Ma Marie

   pane Jarek, to myslíte kdo využil Klausova zhasnutí? To jo, ti se mají dobře a někteří ani nemusí dosedět kriminál. Janoušek například.

 35. Ev Eva

  Nikdo není na pochybách, že to Bureš nedělá z dobrého srdce, ale že je to úplatek. Ti, kterým ještě slouží mozek mu to u voleb nehodí ani za 10 tisíc a koblihy mu to hodí i bez úplatku.

  A za mě – hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. Ať je to z jakéhokoliv důvodu. Zvláště ti, kteří mají místo důchodů žebračenky. Mnozí právě díky Burešovi a jeho „hospodaření“ v posledních letech, protože i on má zásluhu na snížení důchodů na současných 40% výdělku.

 36. Ja Jarek

  Než potit tyhle nesmysly, zkuste se zamyslet ,co udělat pro to, abyste měl vyšší důchod. Každý je strůjcem svého osudu. Je jednoduché na sobě nepracovat a potom obvinit stát, že máte nízký důchod. Ale to bude asi mimo dosah Vašeho myšlení.

 37. Mi Miroslav

  Radši kdyby ty peníze dali tam ,kde opravdu kvůli covidu přišli lidé o peníze. Chápu přidání, ale ten příspěvek je prasárna vůči ostatním lidem.

 38. JP JUDe, Pavel Volf

  Asi těm co mají extrémě nizké důchody bych přidal, aleurčitě ne před volbami. To je vládní prasárna. Já pokud dostanu tak ANO SPD KSČM ani CSSD volit stejně nebudu. Jenom to dokresluje co suočasné strany vládní koalice +jejich podporovatelé podpravatelé komunisti a šikmoocí jsou zač.

 39. ti tibor

  Zdravím, loni mi přidali myslím 5tisíc koupil jsem vnoučatům nové lyžáky ani si nevrzli, chtělo by to racionální vládnutí …toto rozdávání peněz důchodcům stát nezruinuje, stát ruinují neadekvátně nadhodnocené investice a jiní chytráci, koneckonců důchodcům vrací za mizerné mzdy do r 89, když za děkuji pěkně vybudovali to co Klausovi pohůnci rozkradli a vyvezli ven z republiky, …no a důchodci nezpůsobili, že je z tisíci koruny modrá stokoruna, hlavně zdraví a jen se z toho nepo… – přeji Vám všem hezký den.

 40. Mi Mirda

  Ne všichni důchodci tomu krysímu ksichtu nesednou na lep. A ti, s pokročilou demencí by měli být zbaveni hlasovacího práva.

  • V4 Vydrák 45

   Starý tremp….Vydrák-42
   Někdo je tlustý, někdo tenký, někdo je zdravý, někdo na vozíku, někdo mladý a někdo starší, ale to snad nikomu nemusí vadit. Nevím ,jak vypadáš snad jsi mladý, zdravý muž sportovní postavy s úspěšným ukončením základního vzdělání , ale bohužel velký mozek máš malý a malý TI chybí úplně. Rád bych se zeptal Tvých rodičů, jak probíhala Tvoje výchova a zda se takto vyjadřuješ i o nich a dalších členech Vaší rodiny. Kde se nedostává inteligence nastupuje hrubost.

 41. Mi Miroslav

  Před třemi dny jsem k článku A.Schillerové dal tento komentář. „Předpokládám, že ANO a ČSSD se začnou předhánět, kolik přidat důchodcům. Jako záminku si vezmou růst cen, nákupy léků a zlepšení životní úrovně. Pravdu, tj. volební úplatek ze státího rozpočtu pro tuto skupinu obyvatel, samozřejmě nikdy neřeknou. Nechal bych pouze zákonný nárůst a ani korunu navíc. Další šetření musí být v růstu daní, stop mezd, snížení počtu st. zaměstnanců, zrušení všech daňových výjimek a dotací cen, snížení přídělů ze st.rozpočtu všem ministerstvům atd. jinak náš státní rozpočet bude směrovat k bankrotu. No a pro ty, co na mé osobě nenechají nit suchou sdělují, že sám jsem již čtyři roky v důchodu.“ Samozřejmě, že spousta voličů stbáka Bureše nebo El Hamího se silně rozvášnila. Bohužel, ani já jsem nečekal, že to předhánění začne tak rychle a bude celou repub liku stát tolik miliard, na které budou doplácet ještě naši pravnuci. To je ale trotlům volícím sektu ANO, komouše nebo socany úplně jedno.

  • Ev Eva

   Mě to je jedno , jestli to mají rozebrat nepotřební , tak ať zvýší životní úroveň starodůchodcům.

 42. Ev Eva

  Jen ať přidají ,vláda si přidává , krize nekrize.A matky samoživitelky , mají tátu ,tak jaké pak samoživitelky.

 43. PH Přemysl Hoffmann

  Pane Kovando, nápis článku říká „Důchodci těsně před volbami dostanou výrazně přidáno“, ale uvedené částky jsou jen Vaším dohadem. Měl byste uvádět fakta, která ale samozřejmě nyní nemůžete znát. Pamatuji, jak před časem jste předvídal cenu benzínu 40 Kč/litr, ta se však udržela těsně nad 30 Kč.

 44. ro roxy

  VÁŽENÍ,TAK JSEM SI PŘEČETLA PÁR KOMENTÁŘŮ – NECHÁPU,ŽE SE TU ROZČILUJETE,KDYŽ JEŠTĚ NENÍ „HOTOVO“.jEDINNÉ CO DĚLÁTE,ŽE SE „HANDRKUJETE O NĚCO,CO JEŠTĚ NENÍ A ROZEŠTVÁVÁTE LIDI KOLEM SEBE . POČKEJTE JAK TO DOPADNE A POTOM SE BUĎ RADUJTE,NEBO SE ZAKOUSNĚTE VÍTE KAM?!!

 45. tc ten co zna

  At si duchodci prodaj svoje nemovitosti co postavili z nakradenyho materialu za komancu. Jako pulka tech lidi je v duchdu dyl nez kdy makala, nasrat, kazdej za sebe, zrusit duchody uplne, at si kazdej setri sam, stejny se zdravotnictvim, do cca 75 ok placeny ale pak uz ne na co udrzovat miliony zombiku pri zivote aby mohli sedet dalsich dvacet let pred televizi? A vzit lidem po 70 volebni pravo a nebo ho dat uz lidem od deseti!

  • Zd Zdenka

   Tebe zombiku tak poslat k Chocholouškovi, jsi už nato zraléj. A PODLE NÁZORU NA VOLEBNÍ PRÁVO,máš smůlu,podle Tvých názorů máš tak devět,tak že na podzim žádné volby.

  • Ja Jana

   Člověče, to co si myslíte, že si nynější důchodci nakradli je kapka v moři proti tomu, co se rozkradlo po roce osmdesát devět. Moji rodiče přišli ve dvou měnových reformách (1945 a1953) o to, co měli našetřeno na stavbu vilky. A když konečně mohli začít v šedesátých létech stavět, tak si maminka před výplatou chodila půjčovat, aby mohla koupit chleba. A proč bych já dnes barák, na kterém taťka nechal zdraví prodávala ?

 46. PV Pavel Vaner

  Prašule samo beru,bo si myslím ,že si je po těch tvrdě odpracovanejch letech,jako důchodce už zasloužím.To však neznamená,že Vás budu volit.Koupit se nenechám ani koblihama,ani slibama současné vlády.

  • Ma Marie

   buďte v klidu pane Vanere, ANO vyhraje i bez vašeho hlasu.

   Odpověď

   • St Stenly

    Přesně tak. Těch normálních lidí, kterým to myslí je stále více !

    • V4 Vydrák 45

     Už nejsem nejmladší, něco pamatuji a mám za sebou. Přesto jsem rád, že i ve svých letech(příští rok 80 jar) s Vámi, zde mohu sdílet svůj názor. Jako starý ( tremp-skaut) a po zrušení už jenom tremp odkojený našimi, krásnými řekami, převážně-Oslavou- Jihlavou- (Svitavou- a Sázavou),při pohledu v TV na Ty roztěkané, hyperaktivní z odpuštěním voly, Bartoše, Bartoška,Pekarovou,Jurečku,Novotného, Koláře atomového Hřiba… Rakušana a.t.d. Vidím opět skryté svazáky, jak vystřižené z padesátých let, když přijeli z města k nám na vesnici lámat rolníky, aby vstoupili do družstva. Víc k tomu nemám co dodat. Vy mladší nenechte se opít rohlíkem nedejte si vymývat mozky. Tato republika patří nám a je jen naše. Nedejte se nechat zotročit. Volba Vaší budoucnosti je jen na Vás. Jediné co pro Vás ještě my starší můžeme udělat a to dost převážná většina je to že volíme s rozumem. Nemáme rádi mimozemšťany z čistého nebe spadlé, neznámé, arogantní pokřivené úplatné, bez vlastního názoru zapšchlé tváře a především do očí bijící lháře. Jsem přesvědčen že i Ti všichni velcí milovníci naší krásné zemičky vlastenci a kamarádi trempové, co už bohužel nejsou mezi námi, by dali ten správný hlas svébytné ČR. Tato volba není o kráse o stranách. Je to volba o přežití jednoho malého suverénního státu. Komu toto nedochází a volí jako někým záměrně tlačená ovce, před vlka -tak je s ním amen. Covid Vás vlákal do pasti. To by bylo asi tak, vše o co jsem se chtěl s Vámi přátelé podělit

 47. Ja Jana

  Když přidá, zlobit se nebudu. Budu alespoň zase mít víc na dobročinné účely.

  • Ma Marie

   Jano, 400 na dobročinné účely? Tak leda vnoučatům na zmrzlinu ne? Nebo myslíte na samoživitelky?

   • St Stenly

    Samoživitelkám dává Babiš celý plat. Budou škykat, kdyby odešel !

 48. Ma Marcela

  Ať mi přidají třeba milion, rozhodně nikoho z té hladové smečky u koryt volit nebudu.

 49. Pa Pavel

  ta debata se úplně zvrhla jiným směrem, je jedno kolik komu přidají, ale musí na to mít a ne že ruinuje státní kasu . Každý hamtá jen peníze ,ale že zadllužuje celé další generace to nikomu asi nevadí. to co se Schilerovou nadělali za paseku ve financích nedá jen tak někdo dohromady. Kolik korun z rozpočut šlo skutečně na pomoc v covidu ? Kde je ten promrhaný skoro bilion korun, jen neustále zvyšovat zadlužení
  Ale hlavně hlasy důchodců ve volbách potřebuje
  ČSSD a její představitele by měli chodit kanálama za to co tady podporují. Vést stát jako firmu – větší blbost jsem neslyšel a to pamatuju hodně .

 50. Ka Karel

  At zvednou důchody tem co mají 10,11 tis. Z toho se fakt zit neda. Ty co mají 20 atd. Tem se to tak razantně zvedat nemusi. Zatím… Je potřeba co nejrychleji se postarat o důchodce co opravdu zebraci… pak se muze plosne přidávat. (Hodně zjednodušeně receny model) ale rozdávat 5000 a 7500 a kupovat si voliče, protože jsem v naprostý … a tihle někteří snadno zmanipulovatelny jedinci se chyti, je fakt nejvetsi ubohost. Ale Babiši, se neboj, vsichni prarodice mají nakazano nevolit ANO. Vsichni jsme jim to pekne vysvětlili a ukázali to, co v tv neuvidí. Takze love rozdávej na dluh ty …, hlasu za to dostaneš daleko min.

 51. St Stan

  Je mě 65 let a toho b.ba nebudu volit kdyby mě přidal třeba milion.

 52. PS Petr S.

  Že dostanou přidãno je jedna vec, druhá vec je postarat se, aby s tím taky došli domu a neokradla je banda NEMAKAČENKU, CO NEVEDEJ, CO TO JE PRACE, NATOZ ABY TUSILI, CO TO JE HODNOTA PRACE.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB