ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč dnes (ne)kupovat i banky

Anketa
Pád Silicon Valley Bank a problémy několika dalších finančních institucí v Americe a v Evropě rozkolísaly světové burzy. Mnozí investoři se obávají dominového efektu a zbavují se rizika.
Pád Silicon Valley Bank a problémy několika dalších finančních institucí v Americe a v Evropě rozkolísaly světové burzy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Část trhu to bere jako zajímavou příležitost k nákupu kvalitních titulů ve slevě, část naopak vyčkává. Nad tím, kde ve stávající turbulentní a nečitelné době hledat zajímavé příležitosti, se zamýšlejí členové expertního týmu ABCD investora a hosté.

Podrobně se očekávanému vývoji trhů v dubnu bude věnovat ABCD v pondělí 27. března. Přímý přenos první části zaměřený na ochranu majetku v nejisté době můžete sledovat od 16:30 na YouTube Investičního webu. Po vypnutí kamer bude diskuze pokračovat v komorním prostředí za účasti členů AZ klubu. Podrobnosti nabízejí webové stránky ABCD.

Jan Macek, Conseq Investment Management: V posledních dnech zažily trhy silné otřesy způsobené problémy v bankovním sektoru. Důležitým ukazatelem dalšího vývoje bude krok americké centrální banky (Fedu), která se na svém příštím zasedání bude zabývat měnovou politikou. Otázkou je, zda upřednostní finanční stabilitu před krocením inflace.

PSALI JSME:
Inflace má před sebou ještě divokou jízdu

Pokud zmírní tempo navyšování úrokových sazeb – upřednostní finanční stabilitu –, bude to mít negativní dopad na průběh inflace v USA: Její zvýšená hladina s námi bude déle a odloží se datum, kdy Fed začne snižovat sazby. Krátkodobě by to mohlo být vnímáno jako pozitivní zpráva pro akciové trhy (kterým zvyšování sazeb neprospívá), dlouhodobě by to však byla zpráva spíše negativní, a to kvůli déletrvající vyšší inflaci.

Kristina Hooper, Invesco: Před třemi měsíci Čína uvolnila politiku nulové tolerance covidu-19 a otevřela svou ekonomiku. To má na ni – zejména na sektor služeb – velmi pozitivní dopad. Například oficiální PMI nevýrobního sektoru NBS vzrostl z lednových 54,4 na únorových 56,3 bodu, tedy nejvyšší hodnotu od března 2021.

Býčí sentiment však oslabil vyhlášený „přibližně pětiprocentní“ cíl růstu hrubého domácího produktu v tomto roce. V této souvislosti je třeba připomenout, že se investoři účastní maratonu, nikoli sprintu, a klíčové by tak pro ně měly být souvislosti a „big picture“. V praxi to znamená, že by měli být dobře diverzifikováni napříč hlavními třídami aktiv i v rámci nich po mnoho let a že by měli ignorovat šum v pozadí.

PSALI JSME:
ABCD investora: Únor bude na trzích divoký, tyto sázky by (přesto) mohly potěšit

Tomáš Daňhel, Saxo Bank: Situace v bankovním sektoru v uplynulých dnech přinesla na trhy opět vysokou volatilitu. Zásadní otázka je, jak na ni nahlížet a jak ji uchopit. Vytvoří nám krátkodobě příležitosti k nákupu, nebo se bude jednat o dlouhodobější a větší problém? Bankám s nejvíce skloňovanými jmény bych se osobně vyhnul.

Avšak bankovní sektor klesal jako celek, a ne všechny banky jsou ve stejné situaci. Bližší pohled na ně je určitě dobře investovaný čas (a zůstal bych tentokrát na českém trhu). Globální situace bude přeci jen o něco složitější, můžeme se těšit na dozvuky rozhodnutí o nastavení sazeb Fedu a též toho, jak trhy vstřebají zvýšení sazeb ze strany Evropské centrální banky.

Martin Wichterle, Wikov Industry: Válka na Ukrajině jen uspíšila transformaci energetické infrastruktury. Na to, abyste „kdekoli“ načerpali vodík nebo se zapojili do zásuvky, totiž svět není připravený. Změna, ostatně jako pokaždé, když se proměňoval svět, si vyžádá obrovské investice. S tím jsou spojeny zajímavé příležitosti.

PSALI JSME:
ABCD investora: Přijde po tržní párty kocovina? I v té lze nakonec dobře nakoupit…

Podobně jako se změnou spotřebitelských preferencí, v důsledku čehož například dochází k renesanci železniční dopravy v USA a EU. V Evropě tak už dnes v mnoha případech začíná nahrazovat leteckou a silniční dopravu. Státy přitom deklarují, že jde o dlouhodobý trend, a podle toho také do železnice masivně investují. (Podrobnosti v Alter Eko debatě s M. Wichterlem).

Tomas Michálek, STARTer Investment Partners: Pád americké Silicon Valley Bank a několika menších institucí nastartoval masivní výprodeje akcií bank ve Spojených státech a následně i v Evropě. Ty jen přiživily zprávy o (možných) problémech dalších finančních institucí, kterým na starém kontinentu vévodí spekulace o budoucnosti Credit Suisse.

Z mého pohledu tak vzniká zajímavá příležitost nakoupit „ve slevě“ Komerční banku a Erste Bank. Jejich zisky totiž budou s očekávaným zvyšováním úrokových sazeb nadále růst. Rizika, že by tyto dvě banky doplatily na systémovou krizi celého sektoru, se přitom neobávám. Bankovní sektor v Evropské unii i ve Spojených státech je totiž dobře zajištěn a rozvahy velkých a významných bank jsou robustní.

Autor je zakladatel projektu Abeceda investora
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Týden ve znamení obav o zdraví bankovního sektoru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB