ABCD investora: Přijde po tržní párty kocovina? I v té lze nakonec dobře nakoupit…

Signály, že to nejhorší nemá světová ekonomika za sebou, se množí. Část expertů proto předpovídá po dvouměsíčním posilování akcií a dalších rizikových aktiv opětovný pád. Podle neméně početné a respektované skupiny tržních hráčů ale to nejhorší máme za sebou a vzestupný trend, navzdory občasným drobným korekcím, vytrvá.
Část expertů předpovídá po dvouměsíčním posilování akcií a dalších rizikových aktiv opětovný pád. Podle neméně početné tržních hráčů ale to nejhorší máme za sebou a vzestupný trend vytrvá. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nad tím, jak v této nejisté době investovat, se zamýšlejí členové expertního týmu ABCD investora a hosté. Podrobně se očekávanému vývoji trhů v březnu bude v pondělí 27. února od 16:30 věnovat přímý přenos zaměřený primárně na budoucnost velkých (amerických) technologických společností, který nabídne YouTube kanál Investičního webu.

Jan Macek, Conseq Investment Management: Máme za sebou dva velmi silné měsíce a tím – z pohledu akciových trhů – velmi dobrý začátek roku. Ten navíc navázal na neméně silný závěr roku loňského. Dohromady tak akcie už odmazaly zhruba dvacet procent ztráty zaznamenané během roku 2022. Dle našeho názoru lze nyní očekávat korekci tohoto trendu.

Ceny akcií se totiž opět dostávají do příliš vysokých pásem. A právě to radíme napříště pozorně sledovat. Konkrétně doporučujeme sledovat některý z akciových valuačních ukazatelů, například našimi portfoliomanažery oblíbený Buffettův valuační indikátor. Příliš vysoké hodnoty by totiž naznačovaly obrat trendu a začátek výprodejů.

Štěpán Uherík, ViDa Capital: Svět v posledních měsících pobláznila umělá inteligence, zejména pak hračka zvaná ChatGPT. Jde o první masám dostupnou ukázku toho, jak zásadně tato technologie změní naše životy. I v kontextu dosavadní reakce veřejnosti se očekává, že sektor robotiky a umělé inteligence v příštích letech výrazně poroste.

Investoři, kteří hledají expozici na tomto trhu přes ETF, už dnes mají z čeho vybírat: Namátkou First Trust Nasdaq Artificial Intelligence and Robotics ETF, iShares Robotics and Artificial Intelligence Multisector ETF nebo Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF nabízejí sázku na společnosti zabývající se vývojem a aplikací umělé inteligence a souvisejících technologií.

Tomáš Daňhel, Saxo Bank: Na přelomu ledna a února proběhlo ostře sledované zvýšení sazeb americké centrální banky a také Evropské centrální banky. Zejména americké indexy reagovaly pozitivně, nicméně nyní opět hledají směr. Na pozadí tohoto dění – a možná neprávem mimo pomyslné záře reflektorů – jsou komodity.

Po lednovém růstu, kdy si například zlato připsalo téměř 6,5 procenta, nastala změna trendu. Výrazně vyšší volatilitou si prošlo i stříbro. Kam se nyní oba drahé kovy vydají? Období inflace by jim mělo spíše prospívat, velkou roli nicméně v tomto bude hrát americký dolar. Všechny tři předchozí vrcholy u amerických sazeb byly následovány výrazným růstem ceny zlata.

Tomas Michálek, STARTer Investment Partners: Evropský akciový trh naznačuje, že jsou investoři připraveni ignorovat špatné zprávy, které mohou v příštích šesti až devíti měsících nadále přicházet z ekonomiky. Namísto toho se podle všeho budou soustředit na pozitiva, která se rýsují na vzdálenějším horizontu.  Vypadá to tak, že je čas nakupovat akcie a obecněji riziko a zároveň prodávat defenzivní aktiva.

Z tohoto pohledu se nám jeví jako zajímavý mimo jiné trh START pražské burzy nabízející rizikové, ale potenciálně výnosné tituly. Konkrétně v tuto chvíli analyzujeme například společnosti Bezvavlasy, FIXED.zone a Pilulka Lékárny slibující na stávajících cenových úrovních zajímavý růst ve střednědobém horizontu.

Andrea Ferancová, ESPIRA Investments: Nejen v kontextu covidové pandemie mě velmi zaujal sektor vzdělávání, kde jsou narušovány klasické, zaběhnuté modely. On-line výuka a obecněji posun našich životů do on-line prostoru spustily významné změny. To mi přijde jako velmi zajímavá příležitost, a to jak ve formě nákupu fondů, tak v podobě přímých vstupů do firem, které se vzdělávání „v moderním hávu“ věnují.

Souvisí to přitom i s dalšími významnými trendy poslední doby, jako jsou digitalizace, robotizace, umělá inteligence a onshoring neboli návrat části výroby z Číny a dalších rozvíjejících se trhů na Západ. To bude měnit potřeby jednotlivých firem a celých ekonomik. Moderní vzdělávání by tomu mělo jít naproti.

Autor je zakladatelem projektu ABCD investora
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena