Fed zvyšuje úrokové sazby

Názor
Blížíme se ke konci zvyšování sazeb, ale Fed – americká centrální banka – stále jasně naznačuje, že jeho boj proti inflaci ještě zdaleka neskončil. To by samo o sobě mělo investory přimět k zamyšlení. Sazby jsou historicky na vysoké úrovni a to by mohlo udržet růst, kapitál a důvěru v omezené míře.
Blížíme se ke konci zvyšování sazeb, ale americká centrální banka stále jasně naznačuje, že její boj proti inflaci ještě zdaleka neskončil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I kdyby šlo o poslední zvýšení sazeb v tomto cyklu, Fed by se mohl rozhodnout ponechat sazby zde, dokud inflace – a zejména inflace ve službách – nebude výrazně nižší. Ekonomika zatím zvládala zvyšování sazeb dobře, ale nevíme, zda má dost síly na to, aby vydržela ještě několik dalších měsíců.

Investoři však mají co do činění s křehkou rovnováhou. Křížové tažení Fedu za nižší inflaci vyžaduje pomalé přidávání rizika na akciových trzích a rotaci z defenzivních pozic. Musí však být selektivní, pokud jde o rizika, která podstupují.

PSALI JSME:
Americká a evropská centrální banka zvýší své sazby

Prostředí vysokých sazeb zvýhodňuje kvalitní společnosti, které prokáží, že jsou schopny plnit své závazky. Pokud však věříte, že se trh dokáže z tohoto medvěda oklepat, jako se to stalo nesčetněkrát v historii, je možná na čase začít zasévat semínka v naději na vyšší ceny někdy v budoucnu.

A mezitím bychom mohli být svědky dalšího boje mezi investory a Fedem. V konečném důsledku však páky politiky ovládá Fed. Investoři se s tím možná budou muset smířit.

Autorka je investiční analytička společnosti eToro v USA
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fed ve středu rozhodne mimo jiné o dalším osudu dolaru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.