Agrofertu klesají zisky. A podle Pirátů jej stále ovládá Babiš

Koncernu Agrofert od roku 2016 klesají zisky, informovaly Hospodářské noviny (HN). Konsolidovaný zisk koncernu se loni meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun (tedy téměř o tři miliardy korun) a konsolidované tržby stagnovaly na 155,1 miliardy Kč. To se zákonitě promítá také do výše zaplacené daně z příjmů, upozornil deník.
Koncern Agrofert ještě začátkem loňského roku vlastnil premiér Andrej Babiš. Foto: FAEI.cz

Tu navíc snižují i investiční pobídky, díky kterým mají firmy od úřadů slíbené slevy na dani. Agrofert v následujících letech může takto snížit svou daňovou povinnost téměř o tři a půl miliardy korun. Vloni podle HN koncern získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun, ale na dani z příjmu firma ve stejném období zaplatila 739 milionů korun.

Údaje o čerpaných dotacích a odvedených daní deník zjistil z výroční zprávy za všechny firmy spadající do skupiny Agrofert, napsal server České noviny. O hospodářských výsledcích za rok 2017 Agrofert informoval počátkem června. Koncern ještě začátkem loňského roku vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), ale v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Babiš koncern ovládá, tvrdí Piráti

Podle Pirátů však Babiš společnost Agrofert stále ovládá. Piráti k tomuto názoru dospěli analýzou právních předpisů a konzultacemi s experty. Firma by tak podle Pirátů měla vrátit neoprávněně získané dotace a peníze za zakázky, protože zákon o střetu zájmů zakazuje, aby členové vlády byli ovládající osobou ve společnosti, která dotace či zakázky získává, informoval server České noviny.

Babiš by si měl podle Pirátů zvolit, zda bude dál ovládat Agrofert a dosahovat na „obrovské dotační sumy“, nebo dá přednost svým funkcím ve vrcholné politice. „Bohužel již dnes lze na některých příkladech prokázat, že dotační politika je nastavovaná ve prospěch velkých podniků a je zde podezření, že dochází ke zneužití střetu zájmů,“ citoval server analytika Pirátů Petra Fojtíka.

Mluvčí: Premiér není ovládající osobou

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v reakci uvedl, že společnost má odlišný právní názor a že Babiš ovládající osobou není. Akcie Agrofertu jsou podle něj v majetku tvořeném svěřenskými fondy, které jsou spravovány svěřenskými správci.

„Vzhledem k tomu, že pan Babiš nemá žádná práva ovlivňovat činnost těchto správců, nemá též právo jakkoli ovlivňovat výkon akcionářských práv spojených s akciemi společnosti. Pan Babiš nemá ani jiná práva jiným způsobem ovlivňovat obchodní vedení společnosti. Pan Babiš tedy ve vztahu k této společnosti není ovládající osobou, ani nemá jinou formu kontroly nad touto společností,“ uvedl mluvčí koncernu.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru