Agrofertu klesají zisky. A podle Pirátů jej stále ovládá Babiš

Koncernu Agrofert od roku 2016 klesají zisky, informovaly Hospodářské noviny (HN). Konsolidovaný zisk koncernu se loni meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun (tedy téměř o tři miliardy korun) a konsolidované tržby stagnovaly na 155,1 miliardy Kč. To se zákonitě promítá také do výše zaplacené daně z příjmů, upozornil deník.
Koncern Agrofert ještě začátkem loňského roku vlastnil premiér Andrej Babiš. Foto: FAEI.cz

Tu navíc snižují i investiční pobídky, díky kterým mají firmy od úřadů slíbené slevy na dani. Agrofert v následujících letech může takto snížit svou daňovou povinnost téměř o tři a půl miliardy korun. Vloni podle HN koncern získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun, ale na dani z příjmu firma ve stejném období zaplatila 739 milionů korun.

Údaje o čerpaných dotacích a odvedených daní deník zjistil z výroční zprávy za všechny firmy spadající do skupiny Agrofert, napsal server České noviny. O hospodářských výsledcích za rok 2017 Agrofert informoval počátkem června. Koncern ještě začátkem loňského roku vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), ale v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Babiš koncern ovládá, tvrdí Piráti

Podle Pirátů však Babiš společnost Agrofert stále ovládá. Piráti k tomuto názoru dospěli analýzou právních předpisů a konzultacemi s experty. Firma by tak podle Pirátů měla vrátit neoprávněně získané dotace a peníze za zakázky, protože zákon o střetu zájmů zakazuje, aby členové vlády byli ovládající osobou ve společnosti, která dotace či zakázky získává, informoval server České noviny.

Babiš by si měl podle Pirátů zvolit, zda bude dál ovládat Agrofert a dosahovat na „obrovské dotační sumy“, nebo dá přednost svým funkcím ve vrcholné politice. „Bohužel již dnes lze na některých příkladech prokázat, že dotační politika je nastavovaná ve prospěch velkých podniků a je zde podezření, že dochází ke zneužití střetu zájmů,“ citoval server analytika Pirátů Petra Fojtíka.

Mluvčí: Premiér není ovládající osobou

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v reakci uvedl, že společnost má odlišný právní názor a že Babiš ovládající osobou není. Akcie Agrofertu jsou podle něj v majetku tvořeném svěřenskými fondy, které jsou spravovány svěřenskými správci.

„Vzhledem k tomu, že pan Babiš nemá žádná práva ovlivňovat činnost těchto správců, nemá též právo jakkoli ovlivňovat výkon akcionářských práv spojených s akciemi společnosti. Pan Babiš nemá ani jiná práva jiným způsobem ovlivňovat obchodní vedení společnosti. Pan Babiš tedy ve vztahu k této společnosti není ovládající osobou, ani nemá jinou formu kontroly nad touto společností,“ uvedl mluvčí koncernu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Kingston Technology si drží pozici jedničky na trhu

Společnost Kingston Technology Europe Co LLP figuruje v nejnovějším žebříčku sestaveném DRAMeXchange, divizí analytické společnosti TrendForce, jako největší dodavatel paměťových modulů DRAM na světě.

Pila Javořice zahájila investici za 400 milionů korun

Pila Javořice, třetí největší zpracovatel dřeva v ČR, zahájila největší modernizaci pořezové technologie za dobu své existence. V minulých dnech odstavila pásové technologie na pilnici, které nyní demontuje, aby je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru