Agrofertu klesají zisky. A podle Pirátů jej stále ovládá Babiš

Koncernu Agrofert od roku 2016 klesají zisky, informovaly Hospodářské noviny (HN). Konsolidovaný zisk koncernu se loni meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun (tedy téměř o tři miliardy korun) a konsolidované tržby stagnovaly na 155,1 miliardy Kč. To se zákonitě promítá také do výše zaplacené daně z příjmů, upozornil deník.
Koncern Agrofert ještě začátkem loňského roku vlastnil premiér Andrej Babiš. Foto: FAEI.cz

Tu navíc snižují i investiční pobídky, díky kterým mají firmy od úřadů slíbené slevy na dani. Agrofert v následujících letech může takto snížit svou daňovou povinnost téměř o tři a půl miliardy korun. Vloni podle HN koncern získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun, ale na dani z příjmu firma ve stejném období zaplatila 739 milionů korun.

Údaje o čerpaných dotacích a odvedených daní deník zjistil z výroční zprávy za všechny firmy spadající do skupiny Agrofert, napsal server České noviny. O hospodářských výsledcích za rok 2017 Agrofert informoval počátkem června. Koncern ještě začátkem loňského roku vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), ale v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Babiš koncern ovládá, tvrdí Piráti

Podle Pirátů však Babiš společnost Agrofert stále ovládá. Piráti k tomuto názoru dospěli analýzou právních předpisů a konzultacemi s experty. Firma by tak podle Pirátů měla vrátit neoprávněně získané dotace a peníze za zakázky, protože zákon o střetu zájmů zakazuje, aby členové vlády byli ovládající osobou ve společnosti, která dotace či zakázky získává, informoval server České noviny.

Babiš by si měl podle Pirátů zvolit, zda bude dál ovládat Agrofert a dosahovat na „obrovské dotační sumy“, nebo dá přednost svým funkcím ve vrcholné politice. „Bohužel již dnes lze na některých příkladech prokázat, že dotační politika je nastavovaná ve prospěch velkých podniků a je zde podezření, že dochází ke zneužití střetu zájmů,“ citoval server analytika Pirátů Petra Fojtíka.

Mluvčí: Premiér není ovládající osobou

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v reakci uvedl, že společnost má odlišný právní názor a že Babiš ovládající osobou není. Akcie Agrofertu jsou podle něj v majetku tvořeném svěřenskými fondy, které jsou spravovány svěřenskými správci.

„Vzhledem k tomu, že pan Babiš nemá žádná práva ovlivňovat činnost těchto správců, nemá též právo jakkoli ovlivňovat výkon akcionářských práv spojených s akciemi společnosti. Pan Babiš nemá ani jiná práva jiným způsobem ovlivňovat obchodní vedení společnosti. Pan Babiš tedy ve vztahu k této společnosti není ovládající osobou, ani nemá jinou formu kontroly nad touto společností,“ uvedl mluvčí koncernu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Sto milionů eur pro malé a střední české firmy

Sto milionů eur budou moci čerpat české firmy díky nejnovější smlouvě mezi Evropskou investiční bankou (EIB) a Českou spořitelnou. Investiční úvěry by měly být určeny zejména malým a středně velkým firmám na jejich …

Ziskovost českých podniků je nejslabší od roku 1999

Míra zisku tuzemské podnikové sféry vykázala ve třetím čtvrtletí roku 2018 svoji nejnižší úroveň minimálně od roku 1999. Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem v rámci čtvrtletních sektorových účtů …

Nová NN bude mít silnější pozici na trhu

Holandská finanční skupina NN Group dokončila akvizici životní pojišťovny Aegon v České republice a životní pojišťovny a důchodové správcovské společnosti Aegon na Slovensku, čímž posílila svou pozici na obou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Brzdou rozvoje hotelů je nedostatek prémiových nemovitostí

Analýza
Boom v hotelovém odvětví regionu střední a východní Evropy (CEE) pokračuje. Objem investic zde loni dosáhl 800 milionů eur. Oproti předloňskému roku jde však o mírný pokles. Hlavním důvodem je skutečnost, že setrvalý zájem investorů o hotely v hlavních městech regionu nelze uspokojit kvůli nedostatku prémiových nemovitostí na trhu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru