Akcie Applu či Amazonu v USA padají. Investoři se bojí ovládnutí Senátu demokraty

Technologické tituly v USA – tituly jako Amazon, Apple či Microsoft – dnes pravděpodobně čeká po otevření burz ve Spojených státech pád. Termínové kontrakty obchodované v rámci trhu NASDAQ, v němž jsou zhusta zastoupeny technologické a biotechnologické akcie, se propadají.
Akcie Applu či Amazonu v USA padají. Investoři se bojí ovládnutí Senátu demokraty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Index NASDAQ 100 klesá o 1,8 procenta. Investoři se totiž v rostoucí míře obávají, že demokraté nakonec získají většinu, byť nejtěsnější možnou, i v Senátu amerického Kongresu.

Pokud by totiž demokraté ovládli právě i Senát, zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena nebude nic svazovat v prosazování svého programu. Ve Sněmovně reprezentantů totiž demokraté většinu mají už nyní. V praxi jejich ovládnutí Senátu znamená, že dojde k citelnému navýšení podnikových daní a zpřísnění regulací. To investory netěší, neboť to znamená nižší ziskovost řady amerických firem, včetně právě technologických.

Jestliže demokraté ovládnou Senát, umírněný demokrat Biden se bude také muset tím spíše podvolit tlaku extrémnějších křídel demokratické strany. Nebude už moci požadavky extrémnějších demokratů, volajících po radikálnějších krocích, odrážet s tím, že kvůli republikánskému Senátu je nucen hledat kompromisní a konsensuální řešení.

I to je pro trhy spíše špatná zpráva. Dosud totiž žily tím, že listopadové volby v USA dopadly vlastně nejlépe, jak mohly, neboť radikálnější požadavky demokratů zkrotí republikánský Senát, zatímco se konsensuální Biden vyvaruje přehmatů, impulsivity a transatlantické konfrontace svého předchůdce Donalda Trumpa.

Na vyhlídku stále pravděpodobnější demokratické „modré vlny“ – tedy současného ovládnutí Bílého domu, Sněmovny reprezentantů i Senátu – reagují také americké dluhopisy. Výnos desetiletého amerického bondu prolomil poprvé po více než devíti měsících hladinu jednoho procenta. Ještě včera přitom tento výnos končil obchodování pod úrovní jednoho procenta, což však i tak byla nejvyšší úroveň tohoto výnosu od začátku loňského prosince.

Senát v rukou demokratů totiž znamená, že Kongres spíše prosadí další balík rozpočtových opatření na podporu ekonomiky. To ovšem ve výsledku značí dodatečný růst zadlužení USA a nutnost půjčit si prostřednictvím dluhopisů další peníze. Vyhlížená vyšší emise dluhopisů tak stlačuje jejich cenu, což jde ruku v ruce právě se zvýšením jejich výnosu.

Současně lze předpokládat další oslabování dolaru, a to i vůči české koruně. Dolar je nyní vůči ní nejslabší od jara 2018. Pokud demokraté ovládnou Senát, budou mít tedy Češi o něco levnější pohonné hmoty nebo třeba elektroniku v obchodech.

Demokraté mohou většinu v Senátu získat na základě právě proběhlých voleb ve státě Georgia, kde se nyní stále sčítají hlasy. Bojuje se o dvě senátní křesla. Republikánům stačí k ovládnutí Senátu získat jen jedno z nich. První však už má jisté demokratický kandidát, Raphael Warnock, zatímco v boji o to druhé demokrat Jon Osnoff nad svým republikánským sokem těsně vede.

V případě, že demokraté získají obě senátní křesla, o něž se nyní v Georgii hraje, nastane v Senátu rovnost v počtu křesel; padesát jich budou mít demokraté a padesát republikáni. V takovém případě bude rozhodujícím „jazýčkem na vahách“ viceprezidentský hlas, tedy hlas zvolené viceprezidentky, demokratky Kamaly Harrisové, takže ve výsledku budou Senát ovládat právě demokraté.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena