Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Názor
Akcionáři na úterní valné hromadě schválili dividendu 48 korun na jednu akcii. Jde o na návrh ministerstva financí, návrh managementu ČEZ byl 44 korun. Schválená dividenda 48 korun odpovídá hrubému výnosu 4,4 procenta. Rozhodný den pro dividendu je 4. července, tzn., že poslední den obchodování s akciemi ČEZ s právem na tuto dividendu bude čtvrtek 30. června.
Akcionáři na úterní valné hromadě schválili dividendu 48 korun na jednu akcii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výplata začne netradičně 1. listopadu, opět na návrh ministerstva financí. Vzhledem k tomu, že tento rezort financí kontroluje téměř 70 procent všech akcií, není schválení překvapením. Očekáváme, že cena akcií na burze by se měla řídit zejména diskusí o sektorové dani pro výrobce elektřiny, kterou na začátku týdne vyvolali Piráti. Podle jejich návrhu by mělo jít o 25 procent na dva až tři roky.

Zdaleka ne všechny politické strany jsou návrhu nakloněny. Nedokážeme odhadnout, jestli k sektorové dani dojde, ale v našich odhadech s ní nepočítáme. Daleko jednodušší by bylo, kdyby vláda/ministerstvo ve snaze pomoci s vysokými cenami elektřiny odhlasovalo výrazně vyšší dividendu. Vládní návrh dividendy, který ministerstvo financí na valné hromadě schválilo, byl pro nás velkým zklamáním.

Na valné hromadě zaznělo také, že na příští valné hromadě v roce 2023 by mohl být představen plán na transformaci ČEZ (pravděpodobné vyčlenění výrobních aktiv, pozn. aut.). O možném rozdělení ČEZ se začalo hovořit v souvislosti s bojem s vysokými cenami elektřiny (a dostavbou jaderné elektrárny, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Akcie ČEZ spadly nejvíce za osm let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB