Akciové trhy: Evropa ztratila na konci obchodování

Mezi pondělní makrodata patří horší indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v Eurozóně a za očekáváním zaostal také index důvěry investorů Sentix. Americký ISM ve službách (index nákupních manažerů) nedopadl o nic lépe a taky zklamal.
Pražská burza zahájila nový týden růstem. Po poobědové siestě ale nastal obrat a denní zisky se překlopily do mínusu. Nakonec index skončil na červené nule. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pražská burza zahájila nový týden růstem. Po poobědové siestě ale nastal obrat a denní zisky se překlopily do mínusu. Nakonec index skončil na červené nule (-0,04 %, 1 315,06 b.). Většina titulů se v pondělí obchodovala v plusu. Korekce přišla v druhé polovině seance.

Příkladem byl ČEZ (-0,77 %, 1 030 Kč). Krátce po zahájení dnešního obchodování vzrostl až na 1 060 korun, což odpovídalo nárůstu o 2,12 procenta. Následně začal z tohoto vrcholu ustupovat a na konci burzovního dne se ponořil pod otevírací úroveň.

Oslabila ještě pojišťovna VIG (-0,17 %, 573 Kč) a na úplném konci seance se do negativního teritoria sklouzl také Philip Morris ČR (-0,12 %, 16 780 Kč) a Colt CZ (-0,17 %, 593 Kč).

Banky dokázaly uzavřít v mírném zisku. Všechny finanční domy posílily zhruba stejně. Komerční banka (+0,30 %, 678 Kč) a Moneta (+0,25 %, 79,70 Kč) a navázaly na růst z konce minulého týdne. Erste (+0,20 %, 736,20 Kč) znamenala čtvrtý pozitivní den v řadě. Nejlepší byla dnes Kofola (+0,41 %, 246 Kč). Jako by byla v posledních týdnech připoutána k hranici 245 korun a ani v pondělí se od ní podstatně nevzdálila.

Americký širokopásmový index S&P500 začal týden růstem o 0,2 procenta, ale počáteční růst se rychle vypařil.

Evropské akcie (index STOXX Europe 600) se obchodovaly ve velmi úzkém pásmu většinou jen těsně nad nulou. Ale asi hodinu před koncem obchodování začal index prudce oslabovat. Chvíli před koncem dne byl slabší o 0,5 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB