Akciové trhy: Evropské akcie bezpečně v mínusu

Evropské akciové trhy čtvrtek zahájily skokovým propadem o asi jedno procento. Pravděpodobně tak reagovaly na jestřábí komentář nejen šéfa americké centrální banky, Fedu, Jeroma Powella, ale i z Evropské centrální banky.
Nejvíc ve čtvrtek propadla cena akcií pojišťovny VIG. Ilustrační foto: Sefjo – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20771731

Pražská burza sice takové negativní otevření nepředvedla, ale stejně jako ostatní evropské burzy se celý den obchodovala v mínusu. Hlavní index PX odepsal 0,58 procenta (1 304,92 b.).

Pro Philip Morris ČR (+0,48 %, 16 860 Kč) je čtvrtek prvním úspěšným dnem tohoto týdne a alespoň částečně korigoval ztrátu tohoto týdne. A protože byl v zeleném poli dnes sám, stal se také nejlepším titulem na pražské burze.

Nejvíc ve čtvrtek propadla cena akcií pojišťovny VIG (-1,47 %, 568,50 Kč). ČEZ (-0,96 %, 1 032 Kč), ignoruje vysokou dividendu (145 korun, velmi vysoký hrubý výnos +14,1 %) a potřetí za sebou skončila pod nulou. V pondělí se koná valná hromada, která by měla o dividendě rozhodnout.

Nicméně cenu ČEZu pravděpodobně tíží nejistota spojená s případnou restrukturalizací. Asi o procento oslabila také Erste Group (-0,88 %, 739,80 Kč). Komerční bance (-0,08 %, 660,50 Kč) se nepodařilo zlomit červenou linii tohoto týdne, a i čtvrtý den klesla.

Americký širokopásmový index S&P500 otevíral čtvrteční seanci níže o 0,2 procenta. Nicméně sentiment se otočil a chvíli po otevření index rostl. Evropské akcie tento týden jen klesají. Čtvrtý den v řadě index STOXX Europe 600 oslaboval. Chvíli před koncem obchodování byl slabší o 0,6 procenta. Pozitivní výkon S&P500 ovlivňoval konec obchodování v Evropě.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB