Akciové trhy mírně rostou, obavy z recese však nezmizely

Názor
Růst polských mezd i tržeb z průmyslové činnosti zaostal za odhady. Průměrná hrubá mzda se v květnu zvýšila meziročně o 13,5 procenta (čekalo se 14,9 %, pozn. aut.), což bylo jen nepatrně méně, než měsíc před tím.
Od začátku letošního roku už americký index S&P 500 ztratil více než 20 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dynamika mezd tak v podstatě drží krok s inflací, která za květen v Polsku dosáhla meziročních 13,9 procenta. Tržby za prodej průmyslového zboží v květnu rostly v reálném vyjádření meziročním tempem 15 procent, zatímco se čekal růst o 16,7 procenta.

Akciové trhy se v tomto týdnu odrážejí ode dna z minulého týdne. V průběhu úterní evropské seance rostly o zhruba půl procenta. Na závěry o konci klesajícího trendu akciových titulů je však rozhodně brzo. Obavy ohledně možného příchodu recese jsou všudypřítomné.

PSALI JSME:
Akcie ovládl medvěd. Jak dlouho mohou poklesy trvat?

Investoři se navíc obávají i toho, že americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) zajde se zpřísňováním měnové politiky moc daleko a potenciální pokles ekonomické aktivity ještě prohloubí. Od začátku letošního roku už americký index S&P 500 ztratil více než 20 procent.

Euro k americkému dolaru se v úterý bez významnějších tržních impulsů pohybovalo poblíž 1,055 USD/EUR. Podobné to bylo i s českou korunou, která zůstala „přilepená“ mírně nad 24,68 CZK/EUR. Korunový trh vyčkává na středeční zasedání České národní banky, kdy se očekává další výrazné zvýšení úrokových sazeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začala právě dlouhá a bolestná cesta akcií ke dnu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.