Akciové trhy mírně rostou, obavy z recese však nezmizely

Názor
Růst polských mezd i tržeb z průmyslové činnosti zaostal za odhady. Průměrná hrubá mzda se v květnu zvýšila meziročně o 13,5 procenta (čekalo se 14,9 %, pozn. aut.), což bylo jen nepatrně méně, než měsíc před tím.
Od začátku letošního roku už americký index S&P 500 ztratil více než 20 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dynamika mezd tak v podstatě drží krok s inflací, která za květen v Polsku dosáhla meziročních 13,9 procenta. Tržby za prodej průmyslového zboží v květnu rostly v reálném vyjádření meziročním tempem 15 procent, zatímco se čekal růst o 16,7 procenta.

Akciové trhy se v tomto týdnu odrážejí ode dna z minulého týdne. V průběhu úterní evropské seance rostly o zhruba půl procenta. Na závěry o konci klesajícího trendu akciových titulů je však rozhodně brzo. Obavy ohledně možného příchodu recese jsou všudypřítomné.

PSALI JSME:
Akcie ovládl medvěd. Jak dlouho mohou poklesy trvat?

Investoři se navíc obávají i toho, že americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) zajde se zpřísňováním měnové politiky moc daleko a potenciální pokles ekonomické aktivity ještě prohloubí. Od začátku letošního roku už americký index S&P 500 ztratil více než 20 procent.

Euro k americkému dolaru se v úterý bez významnějších tržních impulsů pohybovalo poblíž 1,055 USD/EUR. Podobné to bylo i s českou korunou, která zůstala „přilepená“ mírně nad 24,68 CZK/EUR. Korunový trh vyčkává na středeční zasedání České národní banky, kdy se očekává další výrazné zvýšení úrokových sazeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začala právě dlouhá a bolestná cesta akcií ke dnu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB