Akciové trhy: Nový měsíc začal v Evropě růstem, v Praze bohužel ne

Data z trhu práce v USA (nová místa v soukromém sektoru, pozn. aut.) dopadla nad očekávání dobře. V Evropě klesá inflace. Tuzemský index PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v průmyslu sice nezklamal, nicméně jeho struktura ukazuje prudký pokles produkce, kdy poptávka stále klesá.
Nový měsíc začal v Evropě růstem, v Praze bohužel ne. Ilustrační foto: Deutschen Börse Group

Pražská burza začala nový měsíc poklesem. To je v kontrastu s ostatními evropskými parkety, které v drtivé většině rostly. Domácí index PX ve čtvrtek skončil -0,26 procenta (1 293,32 b.). Posílila Kofola (+1,65 %, 247 Kč), Erste (+0,64 %, 726,60 Kč) a Colt CZ (+0,34 %, 597 Kč).

Akcie ČEZu se ve středu dostaly pod hranici 1 000 korun. Ve čtvrtek dále klesaly, ale asi v poslední třetině obchodování negativní vývoj otočily. Cena uzavřela přesně na magické úrovni tisíc korun, což znamenalo lehký růst o 0,15 procenta.

Za poslední tři týdny odepsaly akcie ČEZu 18,4 procenta. Výprodej akcií způsobily zprávy o vládou schválené novele o přeměnách obchodních korporací, zejména rozdělení odštěpením se zánikem účasti všech menšinových akcionářů a rozdělení s nerovnoměrným výměnným poměrem. To působí na investory jako červený hadr na býka.

Znamená to pro ně situaci, která je značně nepřehledná a nejistá. A kdo by v takové chvíli chtěl akcie nakupovat nebo držet? Navzdory tomuto oslabení jsou od začátku roku silnější o vysokých 29,87 procenta. A k ČEZu si neodpustím ještě jeden komentář. Právě zveřejněný schodek ve státním rozpočtu je 271,4 miliardy korun, schválený rozpočet -295 miliard.

Koruna je tak ve velkém ohrožení. Vracím se tím k mému optimistickému scénáři, kdy si ministerstvo financí může na valné hromadě ČEZu jediným zvednutím ruky transparentně přihrát vyšší dividendu (cca 145 Kč proti navrženým 117 korunám), což by v tomto případě znamenalo asi 15 miliard korun (samotná dividenda + daň na zbytek).

Oslabily nejen společnosti z finančního sektoru. Pojišťovna VIG (-2,07 %, 568 Kč) padá od začátku tohoto týdne. Philip Morris ČR (-0,71 %, 16 760 Kč), Komerční banka (-0,38 %, 659 Kč) a Moneta (-0,25 %, 79 Kč) následovaly.

Americký širokopásmový index S&P500 otevřel čtvrteční obchodní seanci mírně (-0,1 %) slabší. Evropský akciím (index STOXX Europe 600) se ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu podařilo vzrůst. Krátce před koncem obchodování posilovaly o 0,4 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB