Akciové trhy: Pozitivní nálada a nová maxima, pražská burza hvězdou

Názor
Rekordy jsou k tomu, aby se překonávaly, což nám názorně předvedly zámořské indexy. Evropa nezůstala pozadu a též slušně posilovala. Ve srovnání s ostatními jsme jeden z nejlepších týdenních výkonů viděli v Praze.
Ve srovnání s ostatními burzami jsme jeden z nejlepších týdenních výkonů viděli v Praze. Foto: pse.cz

Velký počet nově nemocných, rostoucí vlna nákazy a vyhlídky na lockdown a z toho plynoucí skutečnosti – to představuje jednu skupinu faktorů ovlivňující akciových trhů. Druhým hybatelem globálních akciových trhů je nekončící sága kolem fiskálního balíčku, který by měl pomoci podpořit ekonomiku v USA. Američtí zákonodárci se sice stále ještě nedomluvili, ale vypadá to, že jsou v cílové rovince a snad se vše stihne do konce roku.

Vzhledem k tomu, že akciové trhy prožily velmi povedený týden, kdy vylepšily své rekordy, tak coronu (vakcinace, nevakcinace) tentokrát přeléčil právě stimulační balíček. Je třeba ale dodat, že fiskální impuls je již v ceně akcií do jisté míry zohledněn, nicméně pevně věřím, že jeho definitivní schválení dá trhu další pozitivní impuls. A je tedy dost pravděpodobné, že se dočkáme dalších historických maxim.

Během týdne byla zveřejněna slušná série makroekonomických dat. Jak už to tak bývá, některá nakonec byla lepší (PPI, Ifo), jiná horší (nezaměstnanost a maloobchod v USA). Já bych vypíchl zasedání centrálních bank. Česká národní banka sazby neměnila a uvolněné podmínky budou pokračovat. Zasedal ale i americký Fed, kde se sazby se též bez překvapení neměnily a centrální banka bude dále pumpovat do trhu likviditu. Kvůli stále nekončícím jednáním kolem brexitu, anglická centrální banka též nic neudělala.

PSALI JSME:
Brexit bez dohody je pravděpodobnější

V pátek otevřely indexy v USA slabší a ustoupily ze svých maxim. Během týdne S&P500 a NASDAQ překonaly rekordy a nových maxim dosáhly ve čtvrtek. Za celý týden vylepšuje index S&P500 svou výkonost a posílí o cca plus jedno procento. Evropa držela krok a posilovala. Celý týden index Stoxx Europe 600 posiloval, k mírné korekci došlo v samotný pátek. Za celý týden tento index posílí o zhruba jedno a půl procenta.

Hlavní index pražské burzy slušně rostl od pondělí do čtvrtka. V pátek se zastavil na červené nule. Za celý týden index vzrostly o silných +4,2 procenta, což je ve srovnání s ostatními regionálními burzami jasně nejlepší výkon. V pátek index nepatrně oslabil o 0,03 procenta.

Co se týká jednotlivých titulů, tak v čele se tentokráte usadily Avast (+7,8 % t/t) s ČEZem (+7,1 % t/t). ČEZ posiloval beze zpráv, ale je třeba připomenout, že cena elektřiny je na ročních maximech a cena emisních povolenek tento týden dosáhla historických maxim. Během týdne prorazil psychologickou hranici 500 Kč, ale nakonec skončil jen nepatrně níže. Zahanbit se nenechaly banky: Komerční banka (+4,0 % t/t), Erste Group (+2,1 % t/t) a Moneta (+3,3 %  t/t). Jediným titulem, který lehce oslabil, je Kofola (-0,8 % t/t).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru