Akciové trhy: Praha je jednou z mála rostoucích výjimek

Názor
Z úterních makrodat potěšil růst tuzemského hrubého domácího produktu (HDP, +0,1 mezikvartálně). Přesně podle naší projekce je recese z konce minulého roku ta tam. Inflace v eurozóně podle očekávání mírně klesla, ale jádrová složka je stále na vysoké úrovni. Zámořské makro moc nepotěšilo. Tovární objednávky jsou mírně pod konsensem stejně jako data z trhu práce (Jolts Job Openings).
Nejlépe se v úterý vedlo emisi Colt CZ. Bez podstatnějších zpráv akcie přidaly 0,86 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pražská burza po pondělním prvomájovém svátku rostla. Většina evropských trhů v úterý ztrácela a Praha tak byla jednou z mála výjimek. Index PX skončil v úterý silnější o 0,14 procenta (1 379,93 b.).

Nejlépe se v úterý vedlo emisi Colt CZ. Bez podstatnějších zpráv akcie přidaly 0,86 procenta (587 Kč). V těsném závěsu následoval Philip Morris ČR (+0,79 %, 17 800 Kč) a ignoroval diskusi o možném zavedení spotřebních daní na zahřívané tabákové náplně.

Pojišťovna VIG (+0,72 %, 625,50 Kč), Kofola (+0,41 %, 247 Kč), ČEZ (+0,26 %, 1 150 Kč) a Erste (+0,15 %, 776 Kč) a doplnily množinu růstových titulů.

Oslabila pouze banka Moneta (-1,02 %, 77,50 Kč) a nepodařilo se jí zastavit po dividendový propad (pátek byl ex-dividend). Komerční banka (0,0 %, 688,50 Kč) zakončila obchodní den beze změny.

Širokopásmový index S&P500 (USA) otevřel úterní obchodování slabší o 0,3 procenta a ztrátu dále prohluboval.

Evropský index STOXX Europe 600 sice v úterý otevřel v plusu, ale zisky neměly dlouhého trvání. Prakticky po celý den se index obchodoval slabší. Chvilku před koncem obchodní seance ztrácel přes jedno procento.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha zažila ex-dividend pokles

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.