Akciové trhy: Pražská burza klesala od začátku dne, v čele ČEZ

Názor
Pražská burza v pondělí od ranního otevření ztrácela. Nakonec zakončila seanci poklesem o 1,94 procenta (1 345,10 b.). Negativní náladu šířil zejména ČEZ (-4,80 %, 1 150 Kč) a strhával sebou i další společnosti. Opět bylo jeho obchodování charakteristické vysokým objemem. V pondělí tvořily obchody s akciemi ČEZu přes polovinu celé burzy.
Pražská burza v pondělí od ranního otevření ztrácela. Nakonec zakončila seanci poklesem o 1,94 procenta. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Pondělní pokles bereme jako korekci předchozího růstu. Investoři pravděpodobně realizovali své zisky. Z našeho pohledu by lehké zklamání mohlo plynout z výsledků zveřejněných minulý čtvrtek, které sice jsou podle našeho názoru standardně silné, byly ale ovlivněny speciálními daněmi a několika položkami, které se tento rok již neopakovaly.

Zklamání může pramenit také z vyjádření ministerstva financí o tom, že nebude dávat protinávrh (bude chtít vyšší dividendu, pozn. aut.) k vedením navržené dividendě 117 korun. Byl to v našich očích optimistický scénář, kterým by přiteklo do státní kapsy (v tíživé rozpočtové situaci) o asi 15 miliard korun více.

Bez podstatných zpráv se za ČEZem v pondělí řadily Kofola (-2,02 %, 243 Kč), Erste (-1,64 %, 725,30 Kč) a VIG (-1,59 %, 618 Kč). Jediné akcii, Philip Morris ČR (0 %, 16 460 Kč), se podařilo vzdorovat negativnímu sentimentu. Nerostla, ale aspoň uzavřela obchodování dne beze změny, když cena jeho akcie posílila až v samotném závěru burzovního dne. Všechny ostatní společnosti na pražské burze oslabily.

Širokopásmový index S&P500 (USA) zahájil pondělní obchodování poklesem o asi 0,2 procenta. Evropské akcie zahájily nový týden růstem. Ale ve druhé polovině obchodního dne začaly klesat, a před koncem obchodování jsou zhruba na nule (index STOXX Europe 600).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza klesla, jinde kolem nuly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB