Týden na akciových trzích: Pražská burza klesla, jinde kolem nuly

Analýza
Inflace je v USA nižší, než se čekalo, a to jak v průmyslu, tak ve spotřebitelských cenách. Pravidelná týdenní data z trhu práce byla horší. Samozřejmě se po těchto datech vyrojily spekulace o snížení sazeb Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).
Nejúspěšnější byla tento týden na pražské burze Moneta. Ilustrační foto: Jiří Sedláček – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Zveřejněna byla i naše tuzemská inflace. Dopadla podstatně lépe, než se čekalo – ve srovnání s tržním odhadem poklesla více.

Pražská burza, týdenní výkon

Tento týden byl podobně jako předchozí kratší o pondělní svátek. Index PX oslabil o 1,35 procenta (1 371,71 b.). Philip Morris ČR se od úterý obchoduje bez dividendy. To je důvod proč se jeho cena sesunula o 7,53 procenta (16 460 Kč). Komerční banka (3,98 %, 663,50 Kč) po čtvrtletních výsledcích a Erste (-2,79 %, 737,40 Kč) doplnily trojlístek druhého konce výkonnostního spektra.

Nejúspěšnější byla tento týden Moneta (+0,90 %, 78,60 Kč). ČEZ čtyřikrát v týdnu rostl, mírná korekce byla až v pátek. Za celý týden získal 0,75 procenta (1 208 Kč). V plusu skončily v týdenním hodnocení ještě VIG (+0,48 %, 628 Kč) a Kofola (+0,40 %, 248 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza hlavně o ČEZu

Pražská burza, páteční výkon

PX index v pátek odepsal 1,15 procenta (1 371,71 b.).  Opět byl tento výkon v kontrastu s většinou evropských burz, které naopak posílily.

Pravděpodobně na společnosti obchodované na pražském parketu dolehl ve čtvrtek oznámený konsolidační balík, který zahrnuje růst korporátní daně (sazba se zvyšuje z 19 % na 21 %, pozn. aut.), což je negativní pro všechny, vyšší spotřební daně na tabák (negativní pro PMČR) nebo přesun nápojů do vyšší sazby DPH (negativní pro Kofolu).

Kvartální výsledky v pátek oznámila Komerční banka. Investoři to ocenili poklesem jejích akcií o 3,14 procenta (663,50 Kč). V pátek to byl na burze nejhorší výkon. ČEZ dnes poprvé v tomto týdnu oslabil (-1,39 %, 1 208 Kč), ale stále se drží nad 1 200 korunami.

Následovaly společnosti z finančního sektoru: Erste (-1,25 %, 737,40 Kč) a Moneta (-0,13 %, 78,60 Kč). Vzrůst se podařilo jen pojišťovně VIG (+0,32 %, 628 Kč). Ostatní společnosti: Colt CZ, Kofola a Philip Morris ČR skončily v pátek beze změny.

USA

Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka (obchodovalo se i v pondělí 8. 5.) ztratil mírných 0,14 procenta (4 130,63 b.). V pátek otevřel silnější o 0,3 procenta. Za celý týden to bude výkon kolem nuly.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 tento týden rostl v pondělí a pátek. Střed týdne byl ve znamení poklesu. Krátce před koncem páteční seance byl silnější o 0,5 procenta. Za celý týden by mohl skončit mírně v plusu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza překvapila růstem, masivní zájem o ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB