Týden na akciových trzích: Pražská burza klesla, jinde kolem nuly

Analýza
Inflace je v USA nižší, než se čekalo, a to jak v průmyslu, tak ve spotřebitelských cenách. Pravidelná týdenní data z trhu práce byla horší. Samozřejmě se po těchto datech vyrojily spekulace o snížení sazeb Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).
Nejúspěšnější byla tento týden na pražské burze Moneta. Ilustrační foto: Jiří Sedláček – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Zveřejněna byla i naše tuzemská inflace. Dopadla podstatně lépe, než se čekalo – ve srovnání s tržním odhadem poklesla více.

Pražská burza, týdenní výkon

Tento týden byl podobně jako předchozí kratší o pondělní svátek. Index PX oslabil o 1,35 procenta (1 371,71 b.). Philip Morris ČR se od úterý obchoduje bez dividendy. To je důvod proč se jeho cena sesunula o 7,53 procenta (16 460 Kč). Komerční banka (3,98 %, 663,50 Kč) po čtvrtletních výsledcích a Erste (-2,79 %, 737,40 Kč) doplnily trojlístek druhého konce výkonnostního spektra.

Nejúspěšnější byla tento týden Moneta (+0,90 %, 78,60 Kč). ČEZ čtyřikrát v týdnu rostl, mírná korekce byla až v pátek. Za celý týden získal 0,75 procenta (1 208 Kč). V plusu skončily v týdenním hodnocení ještě VIG (+0,48 %, 628 Kč) a Kofola (+0,40 %, 248 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza hlavně o ČEZu

Pražská burza, páteční výkon

PX index v pátek odepsal 1,15 procenta (1 371,71 b.).  Opět byl tento výkon v kontrastu s většinou evropských burz, které naopak posílily.

Pravděpodobně na společnosti obchodované na pražském parketu dolehl ve čtvrtek oznámený konsolidační balík, který zahrnuje růst korporátní daně (sazba se zvyšuje z 19 % na 21 %, pozn. aut.), což je negativní pro všechny, vyšší spotřební daně na tabák (negativní pro PMČR) nebo přesun nápojů do vyšší sazby DPH (negativní pro Kofolu).

Kvartální výsledky v pátek oznámila Komerční banka. Investoři to ocenili poklesem jejích akcií o 3,14 procenta (663,50 Kč). V pátek to byl na burze nejhorší výkon. ČEZ dnes poprvé v tomto týdnu oslabil (-1,39 %, 1 208 Kč), ale stále se drží nad 1 200 korunami.

Následovaly společnosti z finančního sektoru: Erste (-1,25 %, 737,40 Kč) a Moneta (-0,13 %, 78,60 Kč). Vzrůst se podařilo jen pojišťovně VIG (+0,32 %, 628 Kč). Ostatní společnosti: Colt CZ, Kofola a Philip Morris ČR skončily v pátek beze změny.

USA

Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka (obchodovalo se i v pondělí 8. 5.) ztratil mírných 0,14 procenta (4 130,63 b.). V pátek otevřel silnější o 0,3 procenta. Za celý týden to bude výkon kolem nuly.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 tento týden rostl v pondělí a pátek. Střed týdne byl ve znamení poklesu. Krátce před koncem páteční seance byl silnější o 0,5 procenta. Za celý týden by mohl skončit mírně v plusu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza překvapila růstem, masivní zájem o ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.