Akciové trhy: V Praze šestý denní pokles v řadě, v Evropě sedmý, USA naopak roste

Na setkání centrálních bankéřů v Sintře zaznělo z úst šéfky Evropské centrální banky Christine Legardeové, že v červenci budou pokračovat v dalším zvyšování úrokových sazeb a vzhledem k trvalejším cenovým tlakům nelze vůbec čekat uvolňování měnové politiky.
Na setkání centrálních bankéřů v Sintře zaznělo z úst šéfky Evropské centrální banky Christine Legardeové, že v červenci budou pokračovat v dalším zvyšování úrokových sazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z makrodat byly zveřejněny silnější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, vyšší prodeje nových domů a lepší byla také spotřebitelská důvěra.

Index PX (-0,95 %, 1 289,94) pražské burzy v úterý opět oslabil a prodloužil negativní sérii na šest denních poklesů v řadě. Nikomu se nepodařilo vzrůst, všechny emise padly.

Nejvíce klesl ČEZ (-2,30 %, 1 021 CZK). Akcie ČEZu se budou ve středu naposledy obchodovat s nárokem na výplatu dividendy ve výši 145 korun na akcii, což odpovídá vysokému hrubému výnosu 14,2 procenta. V úterý byl zásadním titulem s podílem na celkovém objemu ve výši 75 procent.

Následovaly firmy z finančního sektoru: Pojišťovna VIG (-1,14 %, 561,50 Kč) a Komerční banka (-0,99 %, 653 Kč). Dále Colt (-0,54 %, 552 Kč) a Kofola (-0,41 %, 245 Kč). Oslabila také Erste (-0,14 %, 724,10 Kč), což znamená sedmý nerůstový den v řadě.

Evropské akcie (index STOXX Europe 600) v úterý s největší pravděpodobností zaznamenaly již sedmý denní pokles v řadě. Obchodování zahájily silnější o asi půl procenta, ale to bylo v tomto směru vše.

Následně rychle oslabily. Pozitivní impuls dodalo trhům silnější otevření v USA. Americký širokopásmový index S&P500 otevřel silnější o 0,3 procenta. Krátce před koncem obchodování byl index slabší o 0,2 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB