Evropské trhy na to navázaly poklesem o asi 2,5 procenta (krátce před koncem seance, pozn. aut.). Zámořský index S&P500 zahájil v pondělí obchodování propadem o tři procenta. Domácí hlavní index pražské burzy PX propadl o 4,17 procenta. Všechny tituly oslabily, bez výjimky. (Výkon na pražské burze je v tabulce níže.)
Co odstartovalo tento masivní pokles? Minulý týden ve středu (31. 7. 2024) rozhodl Fed, americká centrální banka, o ponechání základních úrokových sazeb beze změny (to se čekalo). Jenže hned ve čtvrtek byl zveřejněny slabé indexy ISM (sentiment v průmyslu, zjednodušeně obdoba evropského PMI).
A v pátek následovala velmi slabá data z amerického trhu práce (nová pracovní místa mimo zemědělství). Naráz vyplavaly na povrch otázky týkající se stavu americké ekonomiky. A objevily se taky spekulace, co měl nebo neměl dělat na její podporu Fed. Trhy na to reagovaly lehkou korekcí již na konci minulého týdne.
Nicméně do obrazu výkonnosti akcií promlouvají také reportované výsledky jednotlivých firem. Pokud se podíváme na stávající sezónu, jsme asi ve třech čtvrtinách. A nutno konstatovat, že oznámená čísla nejsou vůbec špatná.
Jednotlivé tituly prezentují výsledky nad odhady trhu jak na tržbách, tak na úrovni čistého zisku. Podstatnější je ale, že výsledky rostou v meziročním srovnání. Navíc pokud se podíváme na výkon od začátku roku, S&P500 je v plusu 8,5 procenta, ale STOXX Europe 600 je mírně vyšší o 1,4 procenta. Pražská burza nabídla investorům od začátku roku zhodnocení 6,32 procenta.
Jak to bude dál? Asi se nedá odhadnout kdy tato korekce skončí a jak vysoké budou ztráty. Určitě by mohla napovědět další zveřejněná data ve Spojených státech. Podle našeho scénáře by americká ekonomika do recese upadnout nemusela.
To by znamenalo, že korekce na akciových trzích v tomto kvartále skončí. Ke konci roku ve čtvrtém čtvrtletí by se tak trhy měly vrátit na růstovou trajektorii a uzavřít na vyšších úrovních ve srovnání se současnými hodnotami.
Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)