Akciové trhy: Začátek týdne nebyl příliš pozitivní

Názor
Trhy v úterý ovlivnila brzká čínská makrodata (importy), která klesají a jsou podstatně horší než konsensus. Širokopásmový index S&P500 (USA) zahájil úterní obchodování poklesem 0,5 procenta. Evropský index STOXX Europe 600 měl velmi podobný průběh jako pražský PX. V úterý chvíli před koncem obchodování ztrácel 0,6 procenta.
V čele poklesu pražské burzy byl v úterý Philip Morris ČR se ztrátou 6,63 procenta. Důvodem pádu jeho akcií byl první den obchodování bez práva na dividendu. Ilustrační foto: Pixabay.com

PX index (-0,45 %, 1 384,15 b.) pražské burzy sice otevřel lehce silnější, ale prakticky okamžitě spadl pod páteční úroveň a dále klesal. Ke korekci poklesu došlo v samotném závěru obchodování.

Pojišťovna VIG (+0,80 %, 630 Kč) a mírně taky Colt CZ (+0,17 % 599 Kč) a ČEZ (+0,08 %, 1 200 Kč) v úterý rostly až na konci seance. ČEZ se usadil na kótě 1 200 korun. Připomínáme, že ve čtvrtek ČEZ oznámí kvartální výsledky. Možná dojde i na návrh dividendy ze zisku 2022. Všechny ostatní tituly na pražské burze skončily v mínusu.

V čele poklesu byl Philip Morris ČR se ztrátou 6,63 % (16 620 Kč). Důvod pádu jeho akcií je jednoduchý, byl první den obchodování (ex-dividend) bez práva na dividendu (1 310 Kč). Beze zpráv oslabila Kofola (-1,21 %, 244 Kč). Následoval trojlístek bank Moneta (-0,39 %, 77,60 Kč), Komerční banka (-0,36 %, 688,50 Kč) a Erste (-0,33 %, 756,10 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha zažila ex-dividend pokles

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.