Akciové trhy zaznamenávají ztráty na obou stranách Atlantiku, pražský index ale roste

Názor
Ve středu bylo pro trhy asi nejdůležitější informací snížení úvěrového ratingu USA z AAA na AA+ od agentury Fitch. To ovlivnilo finanční trhy po celém světě.
Colt CZ se ve středu stal nejúspěšnější akcií na pražské burze. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavní index pražské burzy PX (+0,06 %, 1 360,81 b.) ve středu jako jeden z mála evropských akciových indikátorů rostl. Zisky byly vyšší, ale v závěru obchodování přišla korekce a index uzavřel na zelené nule. Colt CZ (+0,53 %, 565 Kč) se stal nejúspěšnější akcií. Beze zpráv rostly také pojišťovna VIG (+0,51 %, 588 Kč).

Dvanáctý obchodní den v řadě rostl ČEZ (+0,41 %, 969 Kč). Jen ve středu přidal 0,4 procenta. Cena hned po začátku obchodování vyskočila na 975 korun, kde prakticky zůstala téměř celý den s mírnou korekcí v závěru obchodování. Motorem růstu je pravděpodobně spekulace ohledně zrušení speciální daně z neočekávaných zisků.

Růst se podařilo také Kofole (+0,39 %, 260 Kč).  Jako jediná z bank Erste Group (+0,02 %, 819,20 Kč) skončila na zelená nule. Většinu dne obchodovala v mínusu, ale na konci obchodování se přehoupla do kladného teritoria.

Oslabily akcie Philip Morris ČR (-0,58 %, 17 040 Kč) a Komerční banky (-0,28 %, 714 Kč), která ve čtvrtek ráno zveřejní kvartální výsledky.

Americký širokopásmový index S&P500 ve středu otevřel propadem o 0,9 procenta. Obchodování bez debaty ovlivnilo snížení úvěrového ratingu USA agenturou Fitch. Nepomohl ani lepší než očekávaný ADP report. Ten mapuje počet nových pracovních míst v soukromém sektoru a je to jakýsi předstihový ukazatel páteční oficiální statistiky z trhu práce (NFP report, pozn. aut.).

Evropský index STOXX Europe 600 hned na začátku dne spadl asi o 1,7 procenta. Část ztráty se mu během obchodování podařilo smazat, přesto zůstal hluboko pod úterní zavírací úrovní. Druhý den tak zaznamenal citelnější pokles. Krátce před koncem obchodování byl slabší o 1,4 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Evropa v mínusu, Praha na červené nule

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB