Akciové trhy zaznamenávají ztráty na obou stranách Atlantiku, pražský index ale roste

Ve středu bylo pro trhy asi nejdůležitější informací snížení úvěrového ratingu USA z AAA na AA+ od agentury Fitch. To ovlivnilo finanční trhy po celém světě.
Colt CZ se ve středu stal nejúspěšnější akcií na pražské burze. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavní index pražské burzy PX (+0,06 %, 1 360,81 b.) ve středu jako jeden z mála evropských akciových indikátorů rostl. Zisky byly vyšší, ale v závěru obchodování přišla korekce a index uzavřel na zelené nule. Colt CZ (+0,53 %, 565 Kč) se stal nejúspěšnější akcií. Beze zpráv rostly také pojišťovna VIG (+0,51 %, 588 Kč).

Dvanáctý obchodní den v řadě rostl ČEZ (+0,41 %, 969 Kč). Jen ve středu přidal 0,4 procenta. Cena hned po začátku obchodování vyskočila na 975 korun, kde prakticky zůstala téměř celý den s mírnou korekcí v závěru obchodování. Motorem růstu je pravděpodobně spekulace ohledně zrušení speciální daně z neočekávaných zisků.

Růst se podařilo také Kofole (+0,39 %, 260 Kč).  Jako jediná z bank Erste Group (+0,02 %, 819,20 Kč) skončila na zelená nule. Většinu dne obchodovala v mínusu, ale na konci obchodování se přehoupla do kladného teritoria.

Oslabily akcie Philip Morris ČR (-0,58 %, 17 040 Kč) a Komerční banky (-0,28 %, 714 Kč), která ve čtvrtek ráno zveřejní kvartální výsledky.

Americký širokopásmový index S&P500 ve středu otevřel propadem o 0,9 procenta. Obchodování bez debaty ovlivnilo snížení úvěrového ratingu USA agenturou Fitch. Nepomohl ani lepší než očekávaný ADP report. Ten mapuje počet nových pracovních míst v soukromém sektoru a je to jakýsi předstihový ukazatel páteční oficiální statistiky z trhu práce (NFP report, pozn. aut.).

Evropský index STOXX Europe 600 hned na začátku dne spadl asi o 1,7 procenta. Část ztráty se mu během obchodování podařilo smazat, přesto zůstal hluboko pod úterní zavírací úrovní. Druhý den tak zaznamenal citelnější pokles. Krátce před koncem obchodování byl slabší o 1,4 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB