Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu klesá

Český PMI průmyslové aktivity (index nákupních manažerů, pozn. red.) za červen zklamal. Po květnových 46,1 bodu totiž zaznamenal výraznější pokles na 45,3 bodu. Tržní konsensus počítal se spíše kosmetickým snížením na 45,8 bodu, my jsme se dokonce těšili na mírné zlepšení.
Právě služby budou tím sektorem, který letos poroste, nikoliv průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z hlediska struktury je patrný zejména pokles výrobní aktivity a nových zakázek. V návaznosti na výsledky konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu, který v rámci hodnocení bariér růstu konstatoval, že tou největší je nedostatečná poptávka, mu dává PMI za pravdu.

Respondenti vnímají slabší poptávku v tuzemsku i zahraničí. V této situaci je navíc obtížné přenášet zvýšené náklady, kterým výrobci čelí, na konečné odběratele. Inflace cen výstupů tak zůstává utlumená, i když ceny na vstupech rostou. Kombinace nízkého stavu zakázek a volných produkčních kapacit vede k poklesu zaměstnanosti.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

I když letos ekonomika ožívá a dále poroste, bude to primárně zásluhou domácí poptávky. Ta se ovšem na produkční straně ekonomiky střetne hlavně s nabídkou služeb. Právě služby budou tím sektorem, který letos poroste, nikoliv průmysl.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB