AKTUALIZACE: Vláda výrazně seškrtala mimořádnou valorizaci penzí

Názor
Důchodci se letos v červnu nakonec dočkají citelně nižší valorizace, než na jakou by měli nárok, pokud by vláda ve středu nepředstavila nový způsob jejího výpočtu. Průměrnou penzi pobírající důchodce tak jen letos přijde na penzích o 7 100 korun, stát tím ušetří 20 miliard.
Důchodci se letos v červnu nakonec po zásahu Fialovy vlády dočkají citelně nižší valorizace, než na jakou by měli nárok. Každý penzista dostane navíc 400 korun na hlavu. Ale procentní výměra se zvedne jen o 2,3 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Původně se měla navýšit procentní výměra starobních penzí o 11,5. Ale o s ohledem na dopady na veřejné finance, které Fialův kabinet potřebuje šetřit a dát alespoň částečně do pořádku, vláda ve středu „zasáhla“ a červnovou mimořádnou valorizaci svojí rovněž mimořádnou úpravou citelně snížila. Každý penzista dostane navíc 400 korun na hlavu. Ale procentní výměra se zvedne jen o 2,3 procenta.

Ilustrujme to na příkladu průměrného starobního důchodu z letošního ledna, jenž činil 19 438 korun. Procentní výměra odpovídá částce 15 398 korun. Ta se tedy navýší jen o zmíněná 2,3 procenta. Výsledná částka činí 15 752 korun. K té přičteme uvedené plošné navýšení o 400 korun, platné rovněž od června, a stávající základní výměru, tedy 4 040 korun.

Dostáváme tak 20 192 korun. Na takovou částku se tedy od červnové splátky zvýší průměrná starobní penze. Průměrný důchod se tedy zvýší jen o 754 korun, namísto 1 771 korun. Důchodce s průměrnou penzí tedy přijde o 1 017 korun měsíčně, tedy jen do konce letoška o bezmála 7 120 korun.

Pozn. red.: Původní kalkulace červnové valorizace v článku níže kvůli vládní úpravě již neplatí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důchodci se v červnu dočkají znatelně větší valorizace, než vláda předpokládala

Zavřít reklamu ×
 1. Dobře vám tak důchodci demokrati, co jste volili Fialu, Pekarovoi a Rakušana a teď Pavla. Jak řekla Monika budete koukat.

  • To je přesně moje řeč.Ta euforie,když byl zvolen ten cifršpion,ale i ten pětislepenec.Přitom byste měli vědět ,co tady dělala ODS s těmi v každé vládě přítomnými černoprdelníky v 90tých letech.Sami si přidali i 30000Kč a důchodce okradou.Doufám,že to půjde k soudu.Nechcem doplácet na neschopnou vládu toho zaprodance západu.

  • Lidi co blbnete. Kdyby Babiš vzhrál volby tak by došlo ke katastrofě ,protože by ještě více zadlužil Česko .Je to jednoduché pochopit ????

   • A tahle vláda Česko nezadluzuje. Zadlužuje a ještě k tomu lžou. Vy jste jako oni samé Babiš, to tady budeme slichat ještě kolik roků . Kdyby vám po pravdě řekli jak zadlužili naší zemi oni, tak vás z toho bude d brnět hlava až do smrti

 2. Voliči této sebranky by nám měli ze svého rozdíl doplatit. Jak je možné,že vláda jen tak změní systém valorizací a nikdo proti tomu nevystoupí. Co dělá parlamentní opozice? Doufám,že se všichni ministři brzy budou odpovídat za své jednání před soudem.

 3. To je jim podobné. Oni si hrabou, neúnosně a někde na to musí vzít. Tak to vezmou těm nejchudším – důchodcům… Že jim není hanba!!!

 4. Valorizace se má vypočítat tak jak praví zákon o valorizacích a ne upravovat jak se komu zlíbí.Zřejmě se inspirovali z Kalouskových 40,. což odpovídá těch 400,..

 5. Proč nesáhnou na výsluhový penze, po pár letech třeba i v kanceláři, pak odejdou a berou výsluhovou penzi k platu a po odchodu do důchodu i k důchodu a to až do smrti. A tito lidé s touto výhodou stále přibývají. Nově zvolený prezident, Petr Pavel tlačí na vládu, že je potřeba urychlit důchodovou reformu, tak ať dá návrh na zrušení všech výsluh, to ale neudělá když sám bere výsluhu přes padesát tisíc. Jo kázat vodu a pít víno, to jim jde dobře, toho se nikdy nevzdají, sami si přidají deseti tisíce. Na to vždy budou mít. Chtělo by to znova vyrazit do ulic, donutit vládu odstoupit, zakázat koalice před volbami, ty se vždy skládali až po volbách aby se do vlády nedostali ti co by nedostali ani 5% hlasů. Na důchodcích by se nikdy nemělo šetřit a vždy jim přidávat o celou inflaci, protože za deset let nebudou mít, po zaplacení energií a nájmů, ani na jídlo. A vy co jste dnes mladí a myslíte si že se vás to netýká, jste na velkým omylu on ten život je docela krátký.
  S pozdravem Polívka.

 6. Vláda vytvoří nový úřad národního koordinátora pro adaptaci a integraci válečných uprchlíků z Ukrajiny a důchodce sprostě okrade. To je přímo ukázková krádež za bílého dne. Naprosto neakceptovatelné. Doufám, že ÚS vládě vysvětlí, že krást se nemá a krádež je nemravná. Já jsem se státem uzavřel smlouvu, že budu stanovený počet let pracovat a odvádět pojistné (daň) do systému sociálního pojištění a stát mi na oplátku bude, ze předem přesně stanovených podmínek, vyplácet starobní důchod. Já jsem svůj díl smlouvy beze zbytku splnil, ale stát si mění pravidla za chodu, podle toho jako je to pro něho výhodné, rozuměj pro mě nevýhodné. Mě nezajímá, že stát nemá peníze, má hospodařit tak, aby je měl. Myslím, že peněz je dost, ale to by se ze státního musely přestat platit zbytečné a škodící neziskovky, snížit úřednictvo min. o 1/4 (místo toho zřídí nový úřad), nefinancovat modro-žlutou bezednou studnu, předělat daňový systém a odstavit další parazity (např. fialové a jiné prebendy v řádu miliard) přisáté na státních (rozuměj našich) financích (stát má kulové, má jen naše peníze, žádné jiné) a peněž bude dost na důchody, pro rodiny s dětmi, samoživitelky, na dálnice, na všechno. Místo potřebných se financují kdejaké kraviny a zhovadilosti a na zákonné zvýšení důchodů se stát musí zadlužit. Vždyť je to proti zdravému rozumu. To je ale dnešním mocným jedno, hlavně, že oni si platy a prebendy zvyšují a jak se má lid v podhradí je jim fuk.

 7. Samozřejmě vám ten důchod trošku ,ale opravdu jen trošku snížíme , co byste dělali z nějakou tisícovkou na víc , nebojte se , my taky potřebujeme ty prachy , potřeba si navýšit naše male vládní ,sněmovní a senátní prebendy ,ty penizky nikam neodejdou ,ty zůstanou u nás ! Chce to také nějaké soucítění !

  • Pan prezident také bude potřebovat více peněz na výjezdy vládním letadlem. Již tedˇvyráží po českých krajinách i když není ještě jmenován. Z jakých peněz to financuje?

   • Pavel vyjíždí jedním autem a za své, ne jako Zeman s celou kolonou na hostinu za peníze krajů

 8. Křiváci zlodějský, sami sobě si tučně přidali a bezbraným lidem na sklonku života seberou… to je ta změna co jste chtěli? Šestikolková Fialova bída, vládo začni konečně něco dělat, máchání rukama ničemu nepomůže

 9. Nejhorší je že ODS a jím podobní už před roky byli u moci a co udělali přidali sobě obyčejným lidem ubrali a velké podniky prodali a opakuje se to opět,akorát s tím rozdílem že už v republice není co prodat a tak budou ubírat lidem a sobě přidávat a tak doufám že při dalších volbách se lidé rozhodnou jinak.

 10. Vláda si dělá co chce.Upravuje původní prohlášení , upravuje zákony dle svých potřeb a kdo ví čeho se ještě dočkáme když zvolený prezident „prezidentuje“ a ještě jím oficiálně není .

 11. Hlavně že si sami nehorázně zvedli platy o částky, rovnající se důchodu…proč nezačali šetřit u sebe?

 12. Ušetří se 20 miliard, to znamená, že o tuto částku půjde méně peněz do ekonomiky. To je mustr podle pana Kalouska.. Dobře to asi není.

 13. Ušetřené miliardy budou příspěvek na munici pro Ukrajinu.
  Že si sami nesnížili valorizací platů, pání poslanci senátoři a soudci

 14. Lidi budou trpět! Volit protiústavní slepenec mohl jen blázen! Dodnes nechápu jak mohl tento podvod uspět a vyhrát volby……

 15. Je to nehorázné, nelidské, já sama jsem odcházela do důchodu o 7 let později,
  když se do toho důchodu vlastně dobelháte, začne vás
  okrádat stát a zdůvodní to tím že nejsou peníze, což nás důchodce moc nezajímá, když neumíte hospodařit, to není problém důchodců, ale nenažranost druhých, styďte se, věřím,že to lidi nenechají jen tak a bude spousta stávek a nepokoje mezi lidmi, opravdu krásná změna.

  • Kterej blbec ti to naléval to nevidíš že elektřina v Čechách a Moravě stoupla o 6,5,, procent nejvíce z celé Evropy a jak to mají důchodci platit když někdy přijdou napsané splátky měsíční které přesahují měsíční důchod

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB