Důchodci se v červnu dočkají znatelně větší valorizace, než vláda předpokládala

Názor
Pozn. redakce: Informace byly aktualizovány po jednání vlády. Nový komentář s aktuálními informacemi najdete zde. Lednová meziměsíční inflace vykázala historicky rekordní hodnotu šesti procent. Je to to z velké části dáno ukončením platnosti energetického úsporného tarifu ke konci roku 2022, jenž v posledním loňském čtvrtletí inflaci uměle snižoval.
Důchodci se v červnu dočkají znatelně větší valorizace, než vláda předpokládala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ač je tedy lednový meziměsíční inflační „nášup“ do jisté míry také navýšený jaksi uměle, daná cifra je i tak určující pro stanovení letošní mimořádné valorizace. K ní tudíž dojde už letos v červnu. Podobně jako loni. Ba co víc, bude vyšší než valorizace loňská. Což je bolehlav pro vládu, která potřebuje šetřit, aby dala veřejné finance alespoň částečně do pořádku.

Loni v červnu činila mimořádná valorizace 8,2 procenta, nyní by to mělo být – kvůli mimořádně vysoké lednové meziměsíční inflaci – dokonce 11,5 procenta. O tolik se tedy navýší procentní výměra penzí. Základní výměra se mimořádnou valorizací měnit nebude, zůstane tedy na nynějších 4 040 korunách. O 11,5 procenta se pak ovšem navýší procentní výměra.

PSALI JSME:
Průměrný starobní důchod v roce 2023 bude činit až takřka 20 tisíc korun

Ilustrujme to na příkladu průměrného starobního důchodu. Ten podle České správy sociálního zabezpečení letos v lednu – tedy už po letošní řádné valorizaci a započítání novoty v podobě výchovného – činil 19 438 korun. Od této částky tedy odečteme hodnotu základní výměry, zmíněných 4 040 korun, takže dostáváme částku 15 398 korun.

Navýšením této částky o 11,5 procenta získáváme 17 169 korun. K této sumě přičteme základní výměru, tudíž výsledná výše průměrné penze navýšené mimořádnou valorizací bude od červnové splátky důchodu činit 21 209 korun. Průměrný důchod se tedy navýší o zhruba 1 771 korun.

PSALI JSME:
Člen Národní ekonomické rady vlády: Důchodový systém je jako lavina

Masivní valorizace spolkne další desítky miliard korun z veřejných rozpočtů. Národní rozpočtová rada sumu odhaduje na 32 miliard korun, ale může to být i o něco více. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto nyní urgentně hledá způsob, jak valorizace ponížit. Plánuje například snížení valorizace u nadprůměrných důchodů.

Ještě loni v prosinci činila průměrná starobní penze 18 061 korun. Během zhruba půlroku se tak zvedne o 17,4 procenta, o více než tři tisíce korun. Takové navýšení překonává loňskou celoroční inflaci, jež činila 15,1 procenta. Letos by celoroční inflace měla dle odhadu činit 10,5 procenta. Navýšení průměrné penze za zhruba půl roku o 17,4 procenta tedy vysoce předčí celoroční loňskou, a zejména letošní inflaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
AKTUALIZACE: Vláda výrazně seškrtala mimořádnou valorizaci penzí

Zavřít reklamu ×
  • Jenže vych…aní podnikatelé zdraží pro jistotu hned a o více než 11,5 % kapitalismus je o tom využít příležitost, etika a obyčejná lidská slušnost jsou kdesi vzadu, za vším hledej člověka, ale až za vším … něco mi to připomíná, jako bych už to někdy slyšel

 1. Peníze.cz píší úplně něco jiného. Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly.

  • Z e zmíněných 1 771 korun, bude 771 Kč. Vláda, Senát, PS, a Hrad si přece musí taté navýšit těch 771 Kč. :-)))

 2. Omyl pane, už se šíleně zdražilo… „uvidíme, řekl slepý…“ cituji dědu, byl to vesnický člověk, neznal zahálku, nikdy nebědoval !! Jo, a už máme stejně po žížalkách… :((

 3. Bohužel je již všechno jinak, změní zákon a valorizace bude pouze 2,3% + 400,- Kč, prostě výsměch. To jsme právní stát ? Měnit rychle zákony, jak se komu hodí ?

  • Právní stát jak vidíte nejsme. Vláda udělá pětikolku, v pořádku, že? Navýší si počet ministrů, pak platy úředníkům a samo sebou sobě o 10 000,- měsíčně a více, poslanci mohou vykonávat ještě povolání k poslancování /ředitel gymnázia/, a další, přece nebudou žít z jednoho bídného statisícového platu? No fialový hnus. To jsme si zvolili (já je nevolila, protože vím, co dokáže ODS). Tak se nedivte. V této zemi platí zákony jen pro někoho. Vše se zabalí do zadlužování země. Ale, když naše vláda není schopna s vysokou inflací něco udělat, měla by si své platy taky snížit, ne?

 4. Důchodci si nepřilepší protože vláda jim sebere 1000 korun na valorizaci sobě si přidávají tisíce ročně pro důchodce je 20 000 tisíc moc peněz.

 5. Proč nesáhnou na výsluhový penze, po pár letech třeba i v kanceláři, pak odejdou a berou výsluhovou penzi k platu a po odchodu do důchodu i k důchodu a to až do smrti. A tito lidé s touto výhodou stále přibývají. Nově zvolený prezident, Petr Pavel tlačí na vládu, že je potřeba urychlit důchodovou reformu, tak ať dá návrh na zrušení všech výsluh, to ale neudělá když sám bere výsluhu přes padesát tisíc. Jo kázat vodu a pít víno, to jim jde dobře, toho se nikdy nevzdají, sami si přidají deseti tisíce. Na to vždy budou mít. Chtělo by to znova vyrazit do ulic, donutit vládu odstoupit, zakázat koalice před volbami, ty se vždy skládali až po volbách aby se do vlády nedostali ti co by nedostali ani 5% hlasů. Na důchodcích by se nikdy nemělo šetřit a vždy jim přidávat o celou inflaci, protože za deset let nebudou mít, po zaplacení energií a nájmů, ani na jídlo. A vy co jste dnes mladí a myslíte si že se vás to netýká, jste na velkým omylu on ten život je docela krátký.
  S pozdravem Polívka.

  • Moje slova , Sebrat výsluhy a hned , neotálet, Nezaslouží si je , Je to jako každé jiné zaměstnání.

 6. Hnus .jinak se to nedá říct. Celá vláda by se měla stydět a odejít – Budete také jednou staří. Nerozdávejte si nehorázné odměny a budete mít na důchody.

 7. Já si myslím,že ti co nepracovali by neměli mít penzi žádnou jelikož nic neodváděli. Žádný minimální důchod by neměl být.Jinak je to nespravedlé oproti jíným poctivě pracujícím lidem ,který celý živod poctivě odváděli.

  • souhlasím , Ať se nefachčenka jdou třeba pást , A Další. Když jsou miliardy pro Ukrajince , tak se můžou najít i pro důchodce Loni to bylo 28 miliard a to se nepočítají zbraně. Ukrajinci si jezdí drahýma autama za naše peníze . Nemusí mít technickou , parkuji kde chtějí , Je to diskriminace českých občanů , Fuj vládě

 8. Je to facka lidem ,kteří se snažili celý život a odváděli i z ved.příjmu aby nemuseli v důchodu žebrat nebo se spoléhat na rodinu .

  • Celý život se šetří na důchod a když jdete do penze , tak vám vše zdraží a peníze rychle mizí. Je lepší být na dávkách a nemakat . Na to hřeší většina romů a podobných

 9. já bych věděla, kde sehnat peníze…. o dávkách pro ty, co nikdy nepracovali, a jsou zdraví… tam bych to hledala a ne u těch, co pracovali a odváděli daně státu. Následně bych zrušila senát, ten mi přijde k ničemu…. tam jsou další peníze…pak výsluhy a další. O válce raději ani nepíšu. Nejsem ekonom, ale co si nemůžu dovolit, nepořizuji si, byla bych na mizině. zkrátka náš stát financuje tam kde nemá, proto nemá a hledá pak u těch nezranitelnějších

 10. Ukrajina minulý rok 28,5 miliard.Pomoci někomu v nouzi to je samozřejmost ale mohu pomoct jen kolik si mohu dovolit.Jenže oni dokonce ještě prohlásili že jsou na prvním místě.To je vlastizrada.Za druhé proč ty zákony rovnou nezruší?

 11. Článek není už pravda Je zase změna , Vláda jen lže . Víte kde by se dalo ušetřit daleko víc? Sebrat komunistický výmysl renty. Každý voják , policajt ,bachař , je ve výkonu 20 let , pak odejde někam jinam , do teploučka , nebo k hlídací službě do supermarket a mají plat + rentu , která se jim zvyšuje jako valorizace. Takže jsou v pohodě a mají 40000 měsíčně i více . A v důchodu si můžou vybrat , B uď rentu , nebo důchod , Renta za 25 let bude už někde jinde , asi tak 35000 Proč mají mít rentu? Je to jako každá jiná práce , kterou si zvolili Tak by se ušetřily miliardy

 12. Pokud je měsíční inflace 6%, pak vychází celoroční někde přes 70%. Jsme horší, než občas bankrotující státy Jižní Ameriky. Turecku se smějeme, jakou má inflaci a sami jsme na to ještě hůř. Díky neskutečnému amatérizmu a volebnímu podvodu pětidemolice půjde tenhle stát brzy do ….. Jo, právě tam.

 13. Paradoxem je to že tuto pětikolku protlačili do vlády důchodci. To je největší voličská skupina. Babiš jim cpal horem dolem a oni se takto odvděčili.

  • Víte jaký je vtip volby důchodců? V našem státě vlastní DD podnikatelé. Tam je pak největší voličská základna.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.