Americká inflace podporuje další výrazný nárůst sazeb Fedu

Názor
Inflační tlaky v USA zůstávají výrazné. Meziroční inflace v září dosáhla 8,2 procenta, čímž lehce překonala tržní konsenzus, který činil 8,1 procenta. Tržní úrokové sazby ve čtvrtek odpoledne v reakci na tato data výrazně vzrostly, na krátkém konci výnosové křivky až o 15 bazických bodů.
Americká inflace podporuje další výrazný nárůst sazeb Fedu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dolar krátce po zveřejnění dat v páru s eurem posílil až o 0,7 procenta, zisky ale neudržel a krátce po otevření amerických akciových trhů se vrátil jen lehce pod 0,97, kde ve čtvrtek ráno otevíral. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden sice vzrostl na 228 tisíc, do značné míry to však bylo očekáváno, a to v důsledku hurikánu Ian.

Stále tedy platí, že trh práce zůstává napjatý a jeho ochlazení podle nás není ani zdaleka dostatečné na to, aby zbrzdilo utahování měnové politiky americkou centrální bankou (Fed). Na listopadovém zasedání i po aktuálních datech stále očekáváme zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Riziko je však vychýleno směrem k ještě většímu „hiku“.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spotřebitelský sentiment v USA se zlepšuje, Fed pokračuje v jestřábí rétorice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).