
Kolísavý dolar
Trhy před volbami, které se konají už příští týden, taktizují, a tak americký dolar dál nepředvídatelně kolísá. Podle nejrůznějších průzkumů šance Demokratů na opětovné získání převahy v Senátu v minulém týdnu výrazně poklesly, ale v průběhu tohoto týdne opět stouply zase o něco výše.
Zvláště poté, co víkendový průzkum naznačil, že Biden vede i v Texasu, tedy ve státě, který Demokraté získali naposledy v roce 1976. V Texasu využil možnosti hlasovat dříve obrovský počet voličů, a pokud by podobně hlasoval i zbytek USA, budou mít Demokraté větší šanci na drtivé vítězství, než se čekalo. K urnám se totiž dostavilo i tradičně nevolící obyvatelstvo (zejména mladí, ale i etnické menšiny – pozn. aut.), a to inklinuje do značné míry k Demokratům.
Dopady roztržky mezi Francií a Tureckem
Turecká lira se ocitla pod tlakem už koncem minulého týdne, kdy tamní centrální banka překvapila a nezvýšila klíčovou úrokovou sazbu. Nyní se tlak na tuto měnu dále zvyšuje, nejen kvůli celkově spíše odmítavému postoji vůči riziku, ale hlavně kvůli nedávné diplomatické roztržce mezi Francií a Tureckem.
Turecký prezident Erdogan totiž kritizoval francouzského prezidenta Macrona za přístup k vraždě francouzského učitele islámským radikálem poté, co tento učitel ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda. Když Erdogan Macronovi doporučil, aby vyhledal pomoc psychiatra, Francie odvolala z Turecka svého velvyslance. Diplomatické vody navíc zkalil i turecký test ruského raketového systému, který vzbudil hněv Spojených států amerických.
Vybrané měny:
USD – klíčem je zjistit, zda nás čeká scénář, kdy Demokraté kromě prezidentského stolce získají i Senát, nebo zda Biden sice vyhraje, ale Republikáni si přece jen udrží nad Senátem kontrolu (samozřejmě předpokládám, že Trump s nejvyšší pravděpodobností prohraje – jeho vítězství by v podstatě znamenalo, že jsou průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, mohou zavřít krám – pozn. aut.). Republikánský Senát blokující snahy prezidenta Bidena by mohl dost brutálně oslabit vyhlídky na fiskální podporu a zpočátku by se to projevilo i na kurzu dolaru.
EUR – nad vyhlídkami eura se dál vznáší dlouhý stín covidu-19 – nakonec by však mohl přispět k velkorysejší fiskální odezvě a pak by byl pro euro dokonce přínosem, kdyby to znamenalo vydávání více dluhopisů. ECB může dál přitvrdit v kvantitativním uvolňování, ať už teď, nebo až v prosinci – ale nejsem si jistý, zda na tom záleží. Důležitější je fiskální politika.
Autor je vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
(Redakčně upraveno)