Americký trh práce přidal v červnu více pracovních míst, než se čekalo

Názor
Na americkém trhu práce vzniklo v červnu 850 tisíc nových pracovních míst, což je o 130 tisíc více, než se čekalo. Oproti předchozím dvěma měsícům, kdy tvorba nových pracovních míst v USA zaostala za očekávání, je červnový výsledek pozitivním překvapením. Tempo oživení amerického trhu práce tak zrychluje, když oproti květnu bylo vytvořeno o zhruba 300 tisíc nových pracovních míst více.
Americký trh práce zjevně nabírá na dechu a někteří američtí zaměstnavatelé již hlásí problémy s nedostatkem vhodných pracovníků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde navíc o největší nárůst za posledních deset měsíců. Přispělo k tomu významné rozvolnění protiepidemických restrikcí v lidnatých státech, jako je New York a Kalifornie. V souladu s tím je i skutečnost, že nejvíce nových pracovních míst vzniklo v oblasti pohostinství a také ve školství. Pokračující růst zaměstnanosti lze očekávat také v průběhu léta a rovněž s příchodem nového školního roku.

Přes výrazný nárůst počtu nově vytvořených pracovních míst však americká míra nezaměstnanosti v červnu nepatrně vzrostla z 5,8 procenta na 5,9 procenta. Důvodem však nebyla klesající míra participace na trhu práce, která v červnu stagnovala na předchozích 61,6 procenta, tedy stále hluboko pod předkrizovou úrovní.

Na vině je spíše metodika zjišťování počtu nezaměstnaných v USA, která je oproti statistice nově vytvořených pracovních míst méně přesná a v současné době vytváří potenciál pro vyšší míru volatility ukazatele.

PSALI JSME:
Rozpačitá data z amerického trhu práce nepřinesla jasný signál ani pro trh, ani pro Fed

Pro americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.) mohou být dnes zveřejněná data důvodem pro dřívější úvahy o zpřísňování měnové politiky. Tamní trh práce totiž zjevně nabírá na dechu a někteří američtí zaměstnavatelé, stejně jako ti v ČR, již hlásí problémy s nedostatkem vhodných pracovníků. K tomu přispívá i pokračující výrazná fiskální podpora ze strany americké vlády.

Trh práce tak může v následujících měsících přidat další tlaky k růstu spotřebitelských cen, což s aktuální inflací kolem pěti procent nemusí být pro americkou centrální banku úplně komfortní situace. Cílem Fedu však není jen cenová stabilita, ale také plná zaměstnanost, ke které má americký trh práce stále daleko.

Oproti únoru 2020 zde totiž podle červnových údajů i nadále chybělo zhruba 6,8 milionu pracovních míst. Podle nás začne americká centrální banka snižovat objemy nakupovaných aktiv začátkem příštího roku a první zvýšení tamních úrokových sazeb čekáme v druhé polovině roku 2023.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Data z amerického trhu práce potěší centrální bankéře

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.