Americký trh práce se dostává z nejhoršího

Dnešní statistiky z amerického trhu práce za červen potěšily, když počet nově vytvořených pracovních míst významně překonal tržní očekávání, míra nezaměstnanosti pak klesla ve srovnání s tržním konsensem výrazněji.
Americký trh práce se dostává z nejhoršího. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z pohledu finančních trhů jde o dobrou zprávu, která podtrhuje dnešní apetit investorů na trzích. Bezprostřední reakce je ale minimální. Zítra je kvůli Dni nezávislosti ve Spojených státech svátek a trhy budou zavřené. Před prodlouženým víkendem se tak hráči na trhu do otevírání nových pozic nehrnou.

Počet nových pracovních míst sice potěšil, ztráty v souvislosti s koronavirem jsou ale mnohem výraznější. Vládní opatření v boji s šířením pandemie covid-19 ochromila americkou ekonomiku, což vedlo během března a hlavně dubna k zániku 22 milionů pracovních míst.

PSALI JSME:
Systém snadných vyhazovů z práce funguje. Nesmí však být krize

V červnu vytvořených 4,8 milionů míst tak spolu s květnovými 2,7 miliony znamená, že oproti předkrizovému období stále chybí 14,5 milionu pracovních příležitostí. Míra nezaměstnanosti ale klesá; oproti rekordním dubnovým 14,7 % se v červnu dostala na 11,1 %.

Poslední vývoj situace ohledně šíření pandemie v některých amerických státech ale znamená zdvižený varovný prst. Situace v letních měsících se zřejmě nebude zlepšovat tak rychle jako v posledních dvou měsících. Ukazují na to týdenní statistiky počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pandemická pomoc byla v USA vyplácena mrtvým lidem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Vývoj nezaměstnanosti ve světě

Zářijová míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla na 7,9 procenta ze srpnových 8,4 %. V dubnu přitom dosahovala úrovně 14,7procenta. Trhy daný výsledek vnímají spíše smíšeně, když nově vytvořených míst bylo …

Kolik lidí se bude muset příští rok rekvalifikovat?

V příštím roce bude kvůli dopadům pandemie covid-19 nutné rekvalifikovat až sto tisíc osob, odhaduje Jan Wiesner, prezident české Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS ČR). Hrozbu masivního …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vakcína proti covidu-19 jen pro vyvolené? Zločin za miliardy

Názor
Většina veřejnosti se podle aktuálního průzkumu nechce nechat očkovat proti covidu-19. Přitom právě nově vyvíjené vakcíny se mají stát zásadním zlomem v boji proti pandemii nového koronaviru z Číny. Ochotě lidí nechat se očkovat příliš nenahrává ani prozatímní plán ministerstva zdravotnictví, podle něhož má být vakcína zdarma jen pro vybrané skupiny obyvatel.
Rolovat nahoru