Chcete druhou Kvitovou nebo Plíškovou? Sežeňte si miliony

Analýza

Český ženský tenis kraluje turnajům družstev. V posledních třech letech získal tým tři tituly ve Fed cupu, v posledních šesti letech to je už páté vítězství, když zlatou šňůru přerušilo jedno druhé místo. Tenis je současně jeden z nejdražších sportů, a vychovat špičkovou tenistku, která bude vozit medaile a poháry z nejprestižnějších turnajů, vyjde na miliony korun.

Vychovat špičkovou tenistku, která bude vozit medaile a poháry z nejprestižnějších turnajů, vyjde na miliony korun. Reprofoto: pba-online.net

S tenisem by se mělo začít hodně brzy, ideálně ještě před tím, než dítě začne chodit do školy. Mladý proutek se dobře ohýbá a čím dříve se malá hráčka naučí potřebné návyky, styl, techniku, tím samozřejmě lépe. Ceny raket pro minitenis či babytenis se pohybují v řádech stokorun, až jak dítě stárne, roste, šplhají i ceny do několika tisíců korun. Větší děti by přitom měly mít minimálně dvě stejné rakety. Na druhou stranu platí – pokud kupujete v jednom obchodě více raket, dostanete zpravidla slevu, třeba i dvacet procent na jedno „základní tenisové zařízení“.

Další nezbytné propriety už pořídíte v řádu stokorun. Ať už to je oblečení, boty, výplet nebo tenisové míčky. I když i zde si můžete výrazně připlatit například za aktuální model tenisové obuvi. A pokud kupujete tenisáky na tréninky, pořídíte je obvykle v kbelíku nebo v pytli většinou po 72 kusech a v cenové hladině dvou až tří tisíc korun. Pokud bude vaše dcera trénovat v nějakém oddíle, míčky tam budou mít vlastní.

V ZIMĚ SI PŘIPLATÍTE

Další peníze si připravte právě na trénink. Platí se nejen trenér, ale rovněž kurt. Ceny jsou řádově ve stokorunách za jednu hodinu tréninku. V zimě za halu se někde platí až dvojnásobek ceny kurtu v létě. Malé děti většinou trénují v menších skupinkách, takže se cena rozpočítává na všechny a měsíčně proto nezaplatíte mnoho, maximálně pár tisíc korun. Pokud je dcera členkou oddílu, kde trénuje, většinou zaplatíte klubový příspěvek v rozmezí 1500 až 5000 korun na celý rok a vaše dítě pak už nemusí platit za pronájem kurtů. Platíte pouze trenéra.

Ceník trenérů je hodně široký. Samozřejmě platí, že čím je trenér lepší, zkušenější, pokud má za sebou třeba úspěšnou tenisovou kariéru, zaplatíte i několikanásobek toho, co byste dali „vesnickému“ dědovi, který rád hraje tenis a tréninky dětí si přivydělává. Obvyklá průměrná cena je několika tisíc korun měsíčně.

Mnohem více provětrá vaši peněženku tréninky dcery, až doroste mezi mladší a starší žákyně, respektive dorostenky. Tréninky už musí být mnohem intenzivnější, minimálně třikrát týdně, ale odborníci spíše doporučují čtyřikrát až pětkrát týdně. Část tréninků by měla být individuálních, část může být společných, respektive dítě by mělo hrát přípravné zápasy se svým vrstevníkem. Ti nejlepší trénují dvakrát denně.

RADA TENISTY KODEŠE

A pokud jste v mladším věku vystačili s „obyčejným“ trenérem, teď už to chce někoho skutečně dobrého. Měsíčně tak můžete zaplatit pět tisíc, ale třeba i patnáct nebo dvacet tisíc.  Dítě už rovněž jezdí na turnaje, startovné je 200 korun v létě a 400 korun v zimě. Kromě toho musíte započítat cestu a jídlo.

Rodiče musí obětovat hodně osobního času – vozit dítě na tréninky, na zápasy. Musí si uvědomit, že křičením na dítě mu ve sportovních začátcích nepomáhají. Naopak mu tím ubližují, protože některé věci nelze uspěchat,“ citoval tenisovou legendu Jana Kodeše web Sport v okolí.

Část nákladů je možné ušetřit, pokud bude vaše dcera zařazena do tréninkového střediska mládeže (pro děti od 12 do 14 let) nebo do střediska vrcholového sportu (15 až 18 let). Ti nejlepší jsou pak zařazeni do sportovního centra mládeže (do 19 let). Kromě tréninkových středisek mládeže, kterých je po republice více, jsou zbývající centra pouze ve třech největších klubech Prostějov, I. ČLTK Praha a Sparta Praha. Zde pak rodiče platí pouze paušální částku, která je výrazně nižší, než kdyby dcera trénovala stejně intenzivně jako v centru. Jenže základem je, že musí být tak dobrá, aby ji do centra vzali. A aby byla dobrá, chce to napřed dost peněz, aby se vytrénovala na patřičnou úroveň.

ÚSPĚCH STOJÍ MILIONY

Samozřejmě že s narůstajícím věkem a případným cestováním i na zahraniční turnaje náklady na tenistku rostou. Už nestačí jen trénink na kurtu, ale jsou zapotřebí i kompenzační cvičení, posilování, někdy i psycholog (ženy bývají psychicky hodně nevyrovnané). Hráčka už třeba potřebuje trenéra na celý úvazek, což znamená náklady ve výši desítek tisíc korun.

Když před dvěma lety vyhrála Petra Kvitová podruhé Wimbledon, poodhalil její manažer Miroslav Černošek, kolik stála její cesta na tenisový vrchol: „Je to minimálně deset milionů korun, když beru, že ten hráč kolem sebe potřebuje mít celý tým lidí a potřebuje cestovat.“ Kvitová sice jen za tento titul vydělala několikanásobek této částky, ale stále platí, že se napřed musí investovat, než se kasíruje.

„Sečteno a podtrženo, výchova profesionálního tenisty přijde na několik miliónů korun. Pokrýt tyto náklady je i pro příjmově nadprůměrnou rodinu bez pomoci sponzorů nereálné,“ konstatoval tenisový klub Tennispoint z Frýdku Místku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.