Dluhy sekají už patnáctiletí, mladých neplatičů dramaticky přibylo

Analýza

Už patnáctileté děti sekají dluhy a přibývá jich. Za mobil, například. Neplatičů krátkodobých závazků od 15 do 24 let meziročně přibylo o rekordních třicet osm procent. Každý šestý mladý člověk má problémy se splácením krátkodobého dluhu. Vyplývá to z analýzy registru úvěrových informací CRIF. Analyzuje informace z většiny bank a úvěrových firem. Sonda vymáhací agentury Kruk doplňuje, že mladí dlužníci obvykle visí kolem devíti tisíc.

Už patnáctileté děti sekají dluhy a přibývá jich. Ilustrační foto: Pixabay

Jinak si ale české domácnosti vedou dobře. I když se více zadlužují, hlavně hypotékami, tak úvěry na dlouhou trať splácejí v meziročním srovnání lépe.

Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí letošního roku 1,92 bilionu korun, což je meziročně o 134 miliard více. Suma sumárum má nějaký závazek přes tři miliony obyvatel ČR. Výrazně se snížil objem úvěrů ohrožených nesplacením. Klesl o devět procent na 46,3 miliardy korun, shrnul CRIF.

Objem dlouhodobého dluhu poprvé v historii přesáhl 1,5 bilionu korun. Hlavně díky hypotékám.

Objem krátkodobého dluhu nejrychleji rostl u mladých lidí ve věku 15-24 let (+ 15 %) a ve věkové kategorii 25-29 let (+ 11 %).

Koncem třetího čtvrtletí 2016 nesplácelo své dlouhodobé dluhy 30 371 lidí, což bylo meziročně o osm procent méně. Krátkodobé závazky nesplácelo 303 240 osob, což je naopak o osm procent více než před rokem.

Nejrychleji se přitom podle CRIF počet lidí s ohroženým krátkodobým dluhem zvýšil ve věkové kategorii 15 24 let (o 38 procent) a u lidí ve věku 25-29 let (o patnáct procent). Podíl mladých lidí s krátkodobým dluhem ve věku 15-24 let, kteří mají problémy se splácením svých závazků, dosahuje již šestnácti procent.

DO BOT PRÝ TEČE ČTVRTINĚ ŽEN

Dluhy jsou podle agentury Kruk spíše mužskou záležitostí, ženy mají větší problém je splácet. Ženy se nejvíce zadlužují ve věku mezi 25 až 34 lety a jejich průměrný dluh je bezmála 25 tisíc korun, odhadují vymahači z Kruk, kteří pravidelně zveřejňují tyto své odhady, ale je třeba vzít v úvahu, že to nejsou tvrdá data jako u statistiků či CRIF. Je to ale zajímavý pohled na to, jaké pohledávky se dostávají k inkasním agenturám.

„Z našich průzkumů vyplývá, že až čtvrtina žen se v poslední době dostala do situace, kdy měla vážné obavy o svoji finanční situaci. Podobný problém však měla jen necelá pětina dotazovaných mužů. Větší podíl žen (65 %) oproti mužům (56 %) také uvádí jako hlavní příčinu finančních potíží ztrátu zaměstnání,” vysvětluje Markéta Fixová z Kruku.

40 PROCENT DOMÁCNOSTÍ JE MATERIÁLNĚ DEPRIMOVANÝCH

Ještě zajímavější pohled ovšem nabízí respektovaná výzkumná agentura Median, která vyzkoumala, že 40 procent českých domácností si nemůže dovolit nečekaný výdaj ani do deseti tisíc či si pořídit čtyři položky ze seznamu devíti základních, mezi které například patří možnost si kdykoliv zatopit.

Nejvíce tuto obří skupinu nešťastníků tvoří samoživitelé s jedním dítětem, dále sice kompletní rodiny, ale s více dětmi, a senioři. A nejvíce jsou koncentrováni na severozápadě Čech a v Moravskoslezském kraji. Tam patnáct i více procent obyvatel v závislosti na okrese má také záznam v negativním rejstříku dluhů Solus, který spravují firmy dodávající služby a zboží spotřebitelům. A nevytrhnou to ani svozové autobusy americké globální zásilkové společnosti, která hledá levnou pracovní sílu.

Rozdíly mezi kraji jsou propastné. Zároveň Median poukázal na to, že tvrzení „v Praze je blaze,“ je možná poněkud klišé. Koncentrují se zde bohatí, ale chudí jsou i v Praze – materiálně deprimovaných je podle výzkumu šest procent obyvatel metropole.

BABI, DĚDO, ZAPLAŤTE TO!

Důchodci, patřící mezi nejvíce ohrožené chudobou a dluhy, se ovšem často zadlužují kvůli příbuzným, ale pak nezvládají své závazky splácet, připomíná Kruk. Průměrný dluh žen v důchodovém věku činí podle propočtů inkasní agentury 26 100 korun, zatímco u mužů je to 28 800 korun.

Kdyby takový důchodce jen jedl chléb se solí, a nemusel by platit nájem, tak by z průměrného důchodu takový závazek stejně zaplatil až za čtyři měsíce – za předpokladu, že by mu nenaskakovaly sankce. Takže důchodci jsou reálně v pasti, když si třeba půjčují, aby pomohli dospělým potomkům – anebo mladistvým, kteří dluží za mobil.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.