Kam to v Česku láká turisty nejvíc?

Analýza

V první padesátce turisty nejnavštěvovanějších míst v Česku v loňském roce je s 238 tisící návštěvníků zámek Dětenice, známý ovšem spíše svojí spektakulární středověkou krčmou, kde se personál chová „zaručeně“ středověce. Dvě místa ale obsadily i technologické zábavní parky iQLandia a Techmania.

První místo nejnavštěvovanějších památek dlouhodobě obhajuje Pražský hrad. Foto: Redakce

Prvních pět míst v žebříčku návštěvnosti CzechTourism si rozdělila Praha a Ostrava. Té patří čtvrtá příčka, kterou jí vybojovala Dolní oblast Vítkovice a Landek park. První místo dlouhodobě obhajuje Pražský hrad. Za ním loni skončila lanovka na Petřín a pražská zoo, páté místo zaujal Aquapalace Praha. První pětice měla jako jediná také návštěvnost přes milion lidí za rok, Pražský hrad dokonce přes dva miliony.

Hlavní město má v první padesátce hned 17 umístění a je tak daleko před ostatními. Následující Jihomoravský kraj v ní má zástupců již jen pět. Naopak Pardubický a Karlovarský kraj ani jednoho. Po Praze tak nejvýznamnější turistické lákadlo v první padesátce představují jen zoologické zahrady, kterých je v ní celkem 11 (včetně té pražské). Devět míst patří muzeím a galeriím, osm míst obsadily hrady a zámky.

ČESKÁ PŘÍRODA NETÁHNE

Nejnavštěvovanější z přírodních atrakcí je pražská botanická zahrada, které celkově patří 27. místo za 318 tisíc příchozích. Ovšem skutečně čistě přírodní lákadlo, soutěsky říčky Kamenice v Českém Švýcarsku, navštívilo jen 232 900 lidí, což stačí na celkové 44. místo. Pravčická brána je 47. (návštěvníků 221 tisíc), padesáté místo drží Punkevní jeskyně a Macocha, kam našlo cestu necelých 209 tisíc lidí.

Například Adršpašské skály ani Český ráj mezi nejnavštěvovanějšími místy nefigurují.

PŘEKVAPENÍ V ZOO

To, že nejnavštěvovanější zoo je ta pražská (1,448 milionu) překvapením nemůže být, když je hlavní město nejnavštěvovanějším cílem turistů a sama o sobě má přes milion obyvatel. Překvapivé ovšem je, kdo s 668 tisíci návštěvníků obsadil druhé místo: zlínská zoo. Celkově jí to navíc vyneslo na devátou příčku žebříčku CzechTourism. Přitom ve Zlínském kraji žije jen 585 tisíc lidí a celý kraj má v první padesátce kromě zoo již jen dvě zastoupení – Valašské muzeum v přírodě (skanzen) v Rožnově pod Radhoštěm (315 tisíc) a Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži (209 tisíc lidí.)

Teprve s velkým odstupem následuje zahrada ve Dvoře Králové se svým safari, která přilákala 538 tisíc lidí. Čtvrté místo patří ostravské zoo (509 tisíc) a až páté místo náleží liberecké zahradě (480 tisíc) s jejím unikátním chovem bílých tygrů.

Na dalších místech skončily zoo v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Brně, Chomutově. Jedenáctá ze zoologických zahrad a celkově 37 je s 206 tisíci návštěvníků zoo v Hluboké nad Vltavou. V loňském roce do uvedených 11 zahrad přišlo celkem 5,603 milionu návštěvníků.

Mimochodem, olomoucká zoo je jediné umístění olomouckého kraje v první padesátce. To samé platí pro Vysočinu, již zastupuje pouze zoo v Jihlavě.

HRADY A ZÁMKY

V této kategorii sice vítězí Pražský hrad (absolutní vítěz, 2,1 milionu), ale ostatní pamětihodnosti z první padesátky jsou již rozesety po republice. Druhé místo patří tradičně Českému Krumlovu (426,7 tisíce), třetí je Lednice (410,9). Ostatní hrady a zámky již mají návštěvnost pod 300 tisíc lidí. Jsou to: Hluboká, Karlštejn, Průhonice se svým arboretem, v úvodu zmíněné Dětenice a Arcibiskupský zámek v Kroměříži.

Popsané hrady a zámky navštívilo v minulém roce celkem 4,187 lidí, tedy o zhruba 1,5 milionu méně, než zoologické zahrady.

MUZEA A GALERIE

První místo patří Národní galerii v Praze (celkově sedmé), do níž dorazilo 712,7 tisíce návštěvníků a pražské Židovské muzeum přitáhlo 659,9 tisíce lidí. Ovšem pozoruhodné je třetí místo, jež patří Pivovarům a expozici Plzeňského prazdroje, na které si našlo čas 644 tisíc lidí (celkově 12. místo). Čtvrtou pozici v této kategorii má s velkým odstupem pobočka Národní galerie, pražský Veletržní palác, kam přišlo 342,4 tisíce návštěvníků.

Následuje Národní technické muzeum (286,4 tisíce), Památník Terezín (282,2 tisíce), Muzeum Pražského Jezulátka (250), asi celkem překvapivě Národní zemědělské muzeum (244,6) a Galerie hlavního města Prahy (224).

Dominanci hlavního města v muzeích a galeriích tedy narušuje pouze Plzeňský Prazdroj a Památník Terezín.

ZASTOUPENÍ KRAJŮ

Praze je hned 17 objektů největšího zájmu návštěvníků, kterých je navštívilo 11,524 milionu. Zajímavostí je, že mezi ně s 245,5 tisíci příchozích patří modelová železnice Království železnic. Druhé místo patří Jihomoravskému kraji s pěti zástupci (Aqualand Moravia, zámek Lednice, zoo Katedrála sv. Petra a Pavla, Punkevní jeskyně a Macocha) a 1,878 milionu návštěvníků z první padesátky turistických cílů.

O třetí místo se dělí Středočeský (Kostnice Sedlec, Chrám sv. Barbory, oboje v Kutné hoře, Karlštejn, zámek a arboretum Průhonice) a Jihočeský kraj (hrad a zámek Český Krumlov, Stezka v korunách stromů Lipno, zámek Hluboká a zoo Hluboká), jež mají po čtyřech zástupcích. Rozdíl v počtu návštěvníků jejich hlavních atrakcí je necelých sto tisíc, když jihočeská lákadla navštívilo 1,293 milionu a středočeská 1,196 milionu lidí.

Zlínský, Plzeňský, Liberecký kraj a Moravskoslezský mají v první padesátce po třech zástupcích, po dvou pak Ústecký a Královéhradecký. Jednoho má Olomoucký kraj a Vysočina. Do první padesátky se nedostalo žádné místo z Karlovarského a Pardubického kraje.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.