Opatrnosti není nikdy dost, nejvíce pracovních úrazů se stává v lednu

Analýza

Každý rok se stanou desítky tisíc pracovních úrazů, které si vyžádají několik milionů zameškaných hodin. Nejvíce se jich přitom stává v lednu, přičemž další vrchol připadá na květen. „Nejnebezpečnějším“ dnem je pondělí dopoledne. A nejohroženější skupinou jsou dvacátníci a čtyřicátníci. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce a Českého báňského úřadu.

Nejvíce pracovních úrazů se stává v pondělí. Druhým nejrizikovějším dnem je čtvrtek. Foto: Pixabay

Důvod, proč se nejčastěji zraní mladí pracovníci ve věku dvacet a pětadvacet let, je poměrně logický: Neznají rizika, nedokážou si ještě vyhodnotit, co se může stát, chybějí jim potřebné dovednosti a zkušenosti. Ale proč do skupiny nejčastěji zraněných patří rovněž lidé ve věku čtyřicet až pětačtyřicet let?

„Trpí provozní slepotou. Jde o rutinéry, jejichž pracovní činnosti jsou již téměř nevědomé a plně zautomatizované, často také přeceňují své zkušenosti. Z pocitu mazáctví například nepoužívají předepsané ochranné pracovní pomůcky, zatímco nováčci ani nemusí vědět, že je mají vůbec nosit, případě kde a jaké,“ vysvětluje Lubomír Winkler ze společnosti Ardon Safety, která poskytuje bezpečnostní řešení pro zaměstnance z výrobních profesí.

NEJHORŠÍ JE PONDĚLÍ DOPOLEDNE

Nejvíce pracovních úrazů se stává v pondělí, a to hned dopoledne mez devátou a jedenáctou hodinou. Druhým nejrizikovějším dnem je čtvrtek. Odborník na bezpečnost práce Petr Kaňka ze společnosti Bureau Veritas vidí jako jednu z příčin nastavení českého sociálního systému. Existuje totiž příliš velký rozdíl v náhradách za úraz v práci a ve volném čase, což je markantní například při poranění končetiny.

V některých firmách se polovina lidí zraní v pondělí beze svědka, což může být leckdy podvod a záměr. Bohužel je někdy velmi těžké pracovní úraz neuznat, firmy lidem raději kývou, aby se vyhnuly problémům či soudnímu sporu,“ konstatuje Kaňka.

Riziko úrazů, které prokazatelně vznikají například při práci se stroji, lze podle odborníků snížit pomocí jednoduchých opatření. „Praxe ukazuje, že pravděpodobnost nehody se výrazně zvyšuje kolem tisícího opakování nějakého pracovního úkonu. Z technických řešení se osvědčují třeba bezpečnostní světelné bariéry. Například pokud se zaměstnanec přiblíží k lisu na příliš krátkou vzdálenost a přeruší svým tělem paprsek světla, stroj se automaticky zastaví,“ vysvětluje Antonín Zajíček ze společnosti Schneider Electric, který se profesně zabývá bezpečností strojů.

LEDNOVÉ ÚRAZY PŘI CHŮZI

Z měsíců je nejrizikovější leden. Značná část úrazů se přihodí při chůzi, k čemuž napomáhá „příznivé“ počasí s ledovkou či sněhem. Velmi často se pracovníci zraní právě při pádech na zledovatělém povrchu.

„Počet zranění lze omezit nošením pracovní obuvi s kvalitní protiskluzovou podrážkou. Praktická je také bota s laminátovou či ocelovou bezpečnostní špicí,“ říká expert na pracovní pomůcky Lubomír Winkler. Takové boty jsou současně odolnější vůči vodě, ostrým předmětům; udržují nohu v teple, když je venku zima, a současně ochrání končetinu na takových pracovištích, kde je nárazově velký žár v řádu stovek stupňů Celsia.

V dalších měsících roku pak počet úrazů klesá. Na podobnou úroveň jako v zimě se pak znovu dostává v květnu, což je podle odborníků spojeno se zahájením sezónních prací. Červencový propad zase souvisí s dovolenými, stejně jako prosinec, kdy přes svátky čerpá dovolenou velké množství zaměstnanců.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Práce na dohodu je výhodnější než loni

Přijít o dobrého pracovníka? To většina firem vidí až jako poslední řešení, proto se snaží hledat nouzové řešení v podobě zkrácených úvazků, sdílených pozic a v neposlední řadě i větším využití dohod o provedení …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru