Proč je euro zase za 27 korun, i když intervence skončily

Analýza

Trvalo to vlastně jen pár dní. Česká národní banka (ČNB) ukončila intervence, díky nimž držela kurz koruny na hranici zhruba 27 korun. A národní měna začala podle očekávání posilovat. Jenže po zhruba měsíci se kurz vrátil k původní hodnotě 27:1. Proč?

Proč je euro zase za 27 korun, i když intervence skončily? Foto: Pixabay.com

Na okamžik, až Česká národní banka skončí umělé oslabování koruny, se snad kromě exportérů těšili snad všichni. Především „běžní“ lidé, kteří věřili, že si pořídí třeba levnější eura na letní dovolenou, nebo že si budou moci koupit levnější televizi z dovozu. Skutečně to tak vypadalo. Jenže vlastně jen několik dní. Koruna desetník po desetníku posilovala. Jenže pak se tento trend nejen zastavil, ale ještě obrátil. A na konci dubna byl kurz zhruba na stejné úrovni jako při intervencích. Proč?

Například bývalý guvernér centrální banky Miroslav Singer si to vysvětluje transparentní politikou ČNB, která dopředu deklarovala, jak dlouho chce držet svůj závazek. „Kdo chtěl, měl dost času se na exit připravit. Sice to vede k tomu, že víc nakoupíte před exitem, ale pak zase kurzem necloumají panické nákupy a prodeje těch, kteří jsou z vývoje překvapeni,“ řekl Singer v týdeníku Faktor S.

Porovnal chování ČNB se Švýcarskem, který za jediný den po ukončení intervencí posílil o více než 40 procent. Podle Singera to bylo proto, že tímto krokem byl trh zaskočen. Švýcarská centrální banka se prý dokonce musela k intervencím navrátit.

Vysvětlení ovšem může být i jiné. A to ten, že jde o pozůstatek intervencí české centrální banky. Aby ČNB držela kurz koruny na naplánované výši, nakoupila eura za více než bilion korun. A tyto „horké“ koruny se teď spekulanti snaží zpeněžit nákupem levnějšího eura. Jenže korun je tolik, že kurz eura zase vystoupal na hranici, u níž jí držela ČNB.

„Většina spekulantů stále čeká na posílení koruny a realizaci svého výnosu. Taková realizace, dojde-li k ní v masivnější míře, může korunu opět oslabit až nad úroveň intervenčního závazku,“ upozornil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Po odplynutí spekulativního kapitálu lze ovšem očekávat postupné posilování koruny, která je podle Kovandy podhodnocená. „Za rok touto dobou bude kurz na úrovni 25,90 koruny za euro,“ odhadl ekonom.

Rovněž prezident Miloš Zeman soudí, že koruna bude postupně posilovat, a to až na úroveň zhruba 25,50 za jedno euro. Podle některých ekonomů by koruna mohla začít posilovat už v létě. A většina lidí by na tom měla vydělat. „Především ve druhém pololetí lze díky posilování koruny očekávat, že by mohly zlevnit pohonné hmoty, cestování do zahraničí, elektronika, ale i oděvy,“ uvedl Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin.

Dají se rovněž čekat reálně vyšší mzdy, než jak by tomu bylo při pokračujícím intervenčním režimu. „Ukončení intervenčního režimu je totiž antiinflačním činitelem, takže inflace bude z nadále rostoucích nominálních mezd ‚ukusovat‘ o to méně,“ předpokládá Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

Poradna
Chcete žít na vodě? Teď nemyslíme týden pod stanem při sjíždění řeky s partou kamarádů. Ale celoročně si na hausbótech, plovoucích domech nebo obytných lodích užívat romantiku pobytu v přírodě, kdy pod nohama cítíte pohupující se podlahu. Není to tak složité, jak by se suchozemcům mohlo zdát, ale pokud plánujete životní změnu už na příští rok, musíte začít s prvními kroky směrem k vodě právě teď.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru