Průměrný Čech dluží průměrný půlroční plat

Analýza

Populace Česka dluží podle České národní banky (ČNB) 1,369 bilionu korun, ale tři čtvrtiny z toho jsou hypotéční závazky. Takzvané rozumné dluhy tedy představují více než bilion. Rozpočítáno na obyvatele každý Čech dluží 145 tisíc korun. Rozpočítaný státní dluh by k tomu každému občanovi přidal dalších 178 tisíc.

Majetek Čechů převyšuje jejich dluhy celkem sedmkrát. Ilustrační foto: Pixabay

Průměrný majetek v České republice přesahuje milion korun na osobu. Převyšuje tak průměrný dluh 145 tisíc celkem sedmkrát. Uvedené údaje vypočítal Finanční a ekonomický institut (FAEI) na základě dat České bankovní asociace (ČBA), jež vycházela ze statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ). V záplavě negativních informací, jež se valí z médií, jde o pozitivní zprávy. Znamenají totiž, že Češi většinově přistupují k zadlužování rozumně.

ŽÁDNÉ DRAMA

Průměrný dluh 145 tisíc na osobu je možné uhradit ze současného průměrného platu 26 480 korun (ČSÚ, 1.Q 2016) za půl roku. Přesněji za pět a půl platu. O plat víc je k úhradě potřeba, pokud by se vycházelo z mediánu měsíčních platů. (Medián je údaj přesně uprostřed všech zahrnutých platů. V Česku má nyní hodnotu 22 533 korun – pozn. red).

V případě, že k zadlužení jednotlivce přidáme i jeho podíl na veřejném dluhu, který činí 178 tisíc korun, zvýší se částka na 323 tisíc. Na její úhradu by již průměrný Čech potřeboval 12,2 průměrného platu. (Veřejné zadlužení přesahuje 1,873 bilionu korun a roste každou vteřinu o 2150 korun. Veřejný dluh Česka představuje 40,78 procenta HDP. Zdroj: Veřejný dluh.cz)

Poněkud složitější pohled poskytují statistiky Bankovního a nebankovního registru klientských informací. Podle jejich dat, o kterých referoval letos v březnu Český rozhlas, dluží Češi 1,8 bilionu korun. Nejčastějším dluhem je i podle těchto údajů hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. O uvedenou dlužnou částku se dělí více než 3,56 milionu lidí. Jejich počet má sestupný trend, naopak roste výše půjčky. Průměrný závazek na bydlení (hypotéka, nebo stavební spoření) byl 1,28 milionu, u krátkodobých půjček pak 156 tisíc korun.

V ČEM MAJÍ ČEŠI PENÍZE

V roce 2015 představoval majetek českých domácností 11,4 bilionu korun. Více než třetinu z této hodnoty – 4,2 bilionu korun – představují nemovitosti k bydlení. Kromě touhy po vlastním bydlení, často umocněné i nejistotou spojenou s privatizací a restitucemi, k tomu vede poměrná bezpečnost této investice. Tu dále podporuje nízké úročení vkladů i přetrvávající nedůvěra k jiným formám investování či jejich neznalost. A zejména v posledních letech také relativní láce hypoték. Právě to však může mít i negativní dopad.

Dlouhodobě levné hypotéky mohou vést k nafukování cenové bubliny. Po jejím splasknutí by se celková hodnota nemovitostí snížila,“ upozornila na serveru iHned.cz hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Pětina aktiv domácností (23 procent, 2,6 bilionu)připadá podle Bankovní asociace na hotovost a vklady v bankách. Dalších 1,3 bilionu korun mají Češi v zemědělské půdě a v lesních pozemcích.

Na v jiných zemích podstatně rozšířenější akcie připadal v roce 2015 v aktivech tuzemských domácností jen těsně přes jeden bilion. Penzijní pojištění představovalo 0,35 bilionu, životní pojištění 0,27 a podílové listy 0,33 bilionu korun. V automobilech, případně dalších strojích měli Češi 0,26 bilionu.

Podle údajů ČSÚ, které zpracovala bankovní asociace, vzrostl majetek Čechů za uplynulých 20 let celkem trojnásobně. Z hodnoty 374 tisíc korun se dostal od roku 1995 na více než milion. Majetek tedy vzrostl o 709 tisíc korun, ale dluhy jen o 122 tisíc.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Finance

Br, vážený kliente!

Od dětství mám zafixováno, že když je něco „br“, tak se mi to nelíbí. „Br, to je ale zima.“ Nebo: „Br, to je hnus.“ Shodou okolností je Br chemickou značkou bromu, který se prý za totáče dával mladým vojákům do …

Hon na hypotéky pokračuje. Další regulace na obzoru

Pozvolný růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se očekával. Proto není překvapením, že křivka Fincentrum Hypoindexu od srpna 2017 stabilně roste. Přidala již půl procenta a dnes se tak průměrná hypotéka prodává …

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru